Kremlin Esad’ın arkasında

Son günlerde önemli bir iddia dolaşımda.

Buna göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’de Devlet Başkanı Beşar Esad’dan vazgeçiyor!

Bu iddianın doğru olduğuna dair elde somut veri yok; en fazla ham analize veri olabilecek propaganda hedefli ham istihbarat var…

Rusya çıkarları için Suriye’de

Öncelikle bu iddianın ele alınış tarzındaki üç yanlışı düzeltmek gerekir:

1) Rusya, Esad’ı savunmak için değil, kendi çıkarları için Suriye’de. O çıkarları savunabilmek de, Esad’ı desteklemesinden geçiyor.

2) Esad, Rusya kendisini desteklediği için değil, iyi direndiği için yıkılmadı. Elbette Rusya’nın desteği çok önemlidir, fazlasıyla değerlidir ancak sonuca etkisi bakımından Esad’ın milletiyle ve ordusuyla direnişinin yanında ikincildir.

3) Rusya, Esad’ı iyi direnebildiği için destekledi; ayakta kalamayacağını düşünseydi bu oranda destek vermez, diplomatik destekle sınırlı kalırdı. Nitekim önce diplomatik destek verdi; kazanacağını gördüğünde de 2015’te sahaya silahlı indi.

Örneğin Rusya, Libya Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesi lideri Muammer Kaddafi’ye destek vermemişti. Çünkü hem Libya’daki çıkarları Suriye’deki kadar kritik değildi, hem de Kaddafi’nin direnemeyeceğini hesaplamıştı.

Çünkü Kremlin biliyordu ki Kaddafi Libya’da “sağlam bir devlet” inşa edememişti; Libya hâlâ bir ölçüde kabile/aşiret konfederasyonuydu. Suriye’de ise “sağlam bir devlet” vardı; olduğu da görüldü.

Rusya açısından Doğu Akdeniz’in önemi

Bu durumda Rusya’nın Esad’dan vazgeçtiğini söyleyebilmek için iki şeyin değişmiş olması lazım: Birincisi Rusya’nın Suriye’deki çıkarlarının gerilemesi, ikincisi de Esad’ın savaşı kaybetmesi gerekmektedir.

Ancak tam tersi yaşanmaktadır:

1) Rusya’nın Suriye’deki çıkarları pekişmektedir; Doğu Akdeniz’in büyük önem kazanmaya başladığı şu süreçte Rusya’nın Suriye’de deniz ve hava üsleri bulunduruyor olması kendi hayati çıkarları açısından kritik önemdedir.

Zira Doğu Akdeniz meselesi, aynı zamanda enerji meselesidir. ABD’nin Doğu Akdeniz’deki hedefi; bölgedeki doğalgazın Avrupa pazarına ulaştırılarak AB’nin Rusya’ya bağımlılığının azaltılmasıdır.

Zira Washington, enerji odaklı Alman-Rus işbirliğinin ABD-AB ittifakının altını oyduğunu düşünmektedir.

Dolayısıyla Doğu Akdeniz meselesi Rusya’yı stratejik düzlemde ilgilendirmektedir ve Moskova’nın Suriye’de varlık bulundurması gelecekteki çıkarları açısından çok önemlidir.

Esad Türkiye, Rusya ve İran’ı birleştirdi!

Gelelim Esad’ın cephedeki durumuna…

2) Esad savaşı kaybetmemekte, tersine kazanmaktadır. Üstelik her gün bir öncekine göre Suriye’de daha çok alanda egemenliğini yeniden oluşturmaktadır.

Dahası Esad’ın kazanması, 2011’de kendisine karşı oluşturulan cepheyi de dağıtmıştır: Suriye’de Esad’a karşı ABD-Türkiye-Suudi Arabistan-Katar cephesi yoktur artık.

İleride daha iyi anlaşılacaktır: Esad’ın, PYD konusundaki taktik manevralarının, ABD ile Türkiye’nin Suriye’deki işbirliğinin bozulmasında önemli bir payı vardır.

Evet, Esad Ankara’yla bir anlaşma kazanamamıştır ancak en azından Ankara’nın Washington’la birlikte hareket etmediği koşullara kavuşmuştur. Bu da Suriye’nin kuzeyine yönelik taarruzunda elini güçlendirmiştir.

Kaldı ki, Astana Platformu’nun da fiili mimarı Esad’dır! Esad direnemeseydi, Rusya, İran ve Türkiye üçlü işbirliğinin şartları oluşamayacaktı!

Çıkar ortaklığı sürüyor

Sonuç olarak ABD ataktayken bile Esad’ı destekleyen Rusya, ABD gerilerken Esad’a desteğini neden çeksin?

Tersine şartlar Esad için de Putin için de daha uygun hale gelmektedir. Yani şartlar ikilinin işbirliğinin sürmesini gerektirecek uygunluktadır.

Çıkarlar ve şartlar değişir, politika ancak o zaman değişir!

Mehmet Ali Güller
Cumhuriyet Gazetesi
21 Mayıs 2020

 1. #1 by puma on 23/05/2020 - 02:06

  Bence Rusya acisindan Libya ve Suriyenin farki.
  Libya’da biraz gafil avlandi. Libya’ya saldiri azar azar, pyd-isid-elnusra-“muhalifler” seklinde gelmedi. Birden bire bir hava saldirisi yaptilar. Sarkozy ile Kaddafi’nin arasi sozde iyiydi. ABD ile Rusya ise birbirleriyle Ukrrayna’da savasiyorlardi. Galiba Kaddafi’ye saldirilmasinin sebebi Kaddafi’nin petro-dinar projesiydi. Bu da derin devletin isine gelmezdi, derin devletin aygiti olan Nato isin icine girdi. ABD ordusundaki beyaz-sapkalilar Rusya ile centilmenlik anlasmalari yapiyorlardi, cunku savasirlarsa medeniyet tamamen yok olacakti. Dunyada ikisine de yetecek zenginlik vardi. Ayrica borclu olan ABD derin devletin servetine el koyardi, bu da Rusya dahil butun devletinlerin isine gelirdi.. Yani dunyada bir cok gelisme olurken Rusya Libya’ya saldirilmasina hazirlikli degildi. Mesela onlara s200 verseydi , bu saldirilar yapilamazdi, ucaklar teker teker dusurulurdu.

  Diger bir fark: Rusyanin Suriyede zaten bir ussu vardi, heran oraya mudaheleye gidebilirdi. Esat’a
  zor zamaninda yardim etmek daha karli olacakti. Ayrica yeni fuzeleriyle show yapma firsati oldu.
  ABD yarattigi Isid’i tepe tepe kullanirken, bir yandan da ne kadar kotu bir orgut oldugunun reklamini yapiyordu (secimlerde farkli partilerden rakip olan Obama ve McCain Isid konusunda ortaktilar, onu yaratip desteklediler, bir yandan da guya onunla savastilar, Trump’un bu ikisiyle de kavgali olmasi bosuna degil ). Davutoglu’nin gorevden alinmasi bence bununla ilgili: Reis’e kredi acan gucler Turkiye’yi Suriye politikasindan vazgecirmek istiyorlardi. Cozum-sureci tam noktalanacakken birden bire bittiyse ayni sebepten. Butun suc Davutoglu’ya atilacak, Reis’in eli temiz kalacakti, yeni bir sayfa acilacakti.

  Bu arada derin devlet zayifliyordu. AB Trump’un kazanmasiyla anti-derindevlet guclendi, ABD ile Rusya dusmandan cok dost oldular. Mesela LindseyGraham mecliste Dunford ve Carter generallee firca atiyordu: Esat’i devirmeye calisiyor muyuz, Rusya, Iran, Hizbullah orda biz ne yapiyoruz,.. falan diyordu, Generaller de sut dokmus kedi gibi, Rusya’ya gucumuz yetmez anlaminda seyler soylediler. ..
  ABD ve Rusya Turkiye’nin Ypgyi sinirdan uzaklastirmasina izin verdiler birlikte, ve ypg-pyd konusu donduruldu secimler oncesi, boylece yilanin basiyla ugrasmak icin daha cok zaman olacakti. Isid’di, pkkydi, israildi,.. bunlarla tek tek ugrasilamazdi. Rusya Israil’i ablukaya aldi. Cunku denizaltilardan nukleer fuze yollayabilirdi, ABDde bunu onayladi. Trump yeni-ipek yolu projesine , Rusy-Cin’in dusundugu yeni finansal sisteme sicak bakiyordu.

  Yani derin devlet eziliyordu, elitler artik para basarak istedikleri satin alamayacaklardi. Dunyanin altin stoklari da kontrol altina alindi.
  Rusya-Cin’in elinde dolari cokertmek gibi bir secenek te vardi, ama bunu denemediler, ve zaten boyle birsey dunyada kaosa sebep olabilirdi. Yani guya bu sekilde emperyalizm yokedilirdi, ama gercekte ic savaslar ve dunya savasina sebep olurdu. Pazarliklarla ara formuller bulundu.

  Rusya, Cin, yeni-ABD, derin devleti ezmekte kararliydi. O zaman feto’yu temizlemek gerekiyordu.
  Feto ile Akp arasinda kiliclar cekildi, daha dogrusu Akp-Feto kompleksi catirdamaya baslatildi.
  Derin devlete karsi savasta Reis’e yetki verildi , ve kredi acildi, halbuki derin devletin Turkiyede koklesmesinde onun katkisi buyuktu, ama baska care yok gibiydi. Yeni secim sistemi, ve Reis’i oy hileleriyle “baskan” yapilmasini ruysa-cin-yeniABD destekledi.

  Ancak H.Akar onderliginde Idlipte Suriyeye saldirmamiz cizgiyi astigimiz anlamina geliyordu, bu arada ekonomi kotuye gidiyordu, ve kredi bulunmasi lazim. Bu yeni gucler bir miktar kredi verdiler, ama kontrol altinda tutmak icin cok kredi verilmezdi,.. yandaslar bunlari hemen tukettiler, yine kredi gerekti, bu sefer de rusya-cin-yeniABDyi satip Londraya derin devlete dilenmeye gittiler. Derin devlet te , s400 den vazgecmemizi, belki yeni bir “kurt acilimi yapmamizi”. bu ugurda orduda Ataturkculerin tirpanlanmasini istediler. Perincek H.Akar’i her kosulda savunarak onu cizgide tutabilecegni zannediyor, ama H.Akar emrideki ordumuz Suriye ile savasirken, yandaslar Perincek’e Suriye’nin kopegi diyorlardu…

  Yeni bir taviz pazarligi gundemde olmali su an. Bu da olmazsa derindevlet-alliance arasi savasin bir zirve noktasi bu yaz turkiyede patlak verebilir. Simdi anti-darbeci gecinen eski fetocular ise darbeyle savasiyoruz diyerekten ataturkcu-solcu oldurme plani yapiyorlar. koronadan daha buyuk bir bela kapimizda. her sey reis’e bagli, hangi tarafa meylederse ona gore sonuc cok degisir, ama ote yandan derindevlete verilen sozler var. butun bur karmasadan nasil cikilacak cok merak ediyoruz. hem ABD secimlerine kadar dunyada huzur olmasi gerekiyor, hem de derindevlet Yas kararlariyla feto dusmanlarini tasviye edip “amerikanci” (yani isbirlikci) bir ordu yaratmaya calisiyor. Reis’in yandas ordu yaratma planiyla bi plan bagdatirilmaya calisiliyor, Ama H.Akar’in Reis’ten cok Gul’e ve dolayli olarak fetoye yakin oldugunu tahmin edebiiliriz, zaten o yuzden darbelerinin basina onu gecirmye calistilar, kabul mu etmedi, yoksa gidisati mi bekledi, bir suru bilinmezlikler var. Ama feto su an h.akar’a hatta reis’e fazlasiyla guveniyor gibi, cunku derin devletin onnlari esir aldigini dusunuyorlar.

 1. Kremlin Esad’ın arkasında | (=Öykü-Şiir-Anı-Günce=)------------->>>Doğa+Yaşam+Sağlık

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: