VİRÜS ÇİN’DEN ÖNCE AVRUPA’DA GÖRÜLDÜ

Anımsarsanız bir ara ABD Başkanı Donald Trump ve takımı sabah akşam “Korona virüsü Çin laboratuvarında üretildi” derdi.

Bugünlerde bunu dile getirmiyor olmaları, siyah öfke patlaması gibi iç politikadaki yoğunluklarından değil elbette. Çünkü Beyaz Saray Çin düşmanlığına olabildiğince devam ediyor… Dahası, Trump Kasım’daki başkanlık seçimini kazanabilmek için, oyununu “Çin karşıtlığı” üzerine kurmuş bile…

“Virüs Çin laboratuvarında üretildi” iddiasının gündemden kalkmasının nedenleri; birincisi ABD istihbaratının bu Beyaz Saray yalanını doğrulamaması, ikincisi Beyaz Saray’ın bu konuda Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) kanıt sunamaması, üçüncüsü Trump’ın bu yalana müttefiklerini de dünyayı da inandıramaması, dördüncüsü de iddiasının tersine kanıtlar oluşmaya başlaması…

İnceleyelim:

1) ABD İSTİHBARATI BEYAZ SARAY’I DOĞRULAMADI

ABD Ulusal İstihbarat Dairesi Direktörlüğü korona virüsünün “insan eliyle üretilmiş ya da genetiğiyle oynanmış” bir virüs olmadığı sonucuna vardıkları açıklamasını yaptı (30.4.2020).

Benzer açıklama Rusya’dan AB ülkelerine, dünyanın pek ülkesindeki bilim adamlarınca da yapıldı: Virüs, insan üretimi değildi!

Hatta en sonunda ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri Başkanı Dr. Fauci de Trump’a itiraz etmek zorunda kaldı: “Korona virüsünün Çin laboratuvarında yapıldığına dair kanıt yok. Virüs doğada evrim geçirdi ve türlere sıçradı.” (5.5.2020). Dahası, Dr. Fauci Trumpa’a “Komplo teorilerini bırak, ulusal sağlık sistemini düzelt” dedi!

ABD Genelkurmay Başkanı Org. Mark Milley’in açıklaması da, askeri istihbaratın Beyaz Saray’ı doğrulamadığını ortaya koyuyordu. Org. Miley, kanıtların ağırlıklı olarak virüsün kasıtlı olarak sızdırılmadığını gösterdiğini, Vuhan’daki laboratuvardan sızıp sızmadığını ise bilmediklerini söyledi (6.5.2020).

2) ABD’YE DSÖ’YE KANIT SUNAMADI

Trump, korona virüsünün Vuhan’daki laboratuvardan çıktığına dair kanıt gördüğünü iddia etti (1.5.2020) ancak üzerinden iki ayı aşkın zaman geçmesine rağmen tek bir kanıt gösteremedi.

Nitekim Dünya Sağlık Örgütü de (DSÖ) kendilerine sunulan bir kanıt olmadığını belirtti. Dünya Sağlık Örgütü Acil Durum Programı Direktörü Dr. Michael Ryan, “ABD, Kovid-19’un Vuhan laboratuvarından çıktığı iddiasına kanıt sunmadı” dedi (5.5.2020).

Konu, DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus’un video konferans yöntemiyle yapılan basın toplantısında da gündeme gelişti. Genel direktör soruyu yanıtlaması için sözü Dr. Ryan’a vermişti. Yanıt netti: “Korona virüsünün doğal kökenli olduğundan eminiz” (1.5.2020).

3) TRUMP DÜNYAYI İKNA EDEMEDİ

ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğünden ABD Genelkurmay Başkanlığı’na ve üniversitelerden ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne kadar hemen her adres Trump’ı yalanlamıştı.

Kendi kurumlarını yalanına inandıramayan ABD’nin dünyayı bu yalana inandırması zaten mümkün değildi.

Pek çok ülke yetkilisi Trump’ın iddiasını reddetti. Örneğin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Kovid-19’un kasıtlı olarak çıkarıldığını düşünmek için bir neden yok” dedi (29.6.2020).

4) BİLİM ADAMLARI: VİRÜS ÇİN’DEN GELMEDİ

Yapılan araştırmalar ve bulgular, virüsün bırakın Çin’deki Vuhan laboratuvarında üretilmesini, Çin’den bile gelmediğini ortaya koyuyor.

Tersine, virüsün Çin’de ortaya çıkmadan çok önce Avrupa’da görüldüğüne dair kanıtlar var:

Örneğin İspanyol epideiyoloji uzmanları, 2019 Mart ayında Bercelona’nın atık sularında yeni koronavirüse rastladıklarını bildirdiler.

Örneğin Kovid-19’un izlerine Aralık 2019’da İtalya’nın Milano ve Torino kentlerinde rastlandığı açıklandı.

Örneğin Kovid-19’un izlerine Kasım 2019’da Brezilya’nın Florianopolis kentinde rastlandığı açıklandı.

Tabloyu değerlendiren Oxford Üniversitesi Kanıta Dayalı Tıp Merkezi uzmanı Dr. Tom Jefferson, The Daily Telegraph’a yaptığı açıklamada, Kovid-19’un Vuhan’daki laboratuvardan çıkmadığını, uzun zamandır dünyanın her yerinde uyku durumunda bulunduğunu söyledi. İngiliz bilim adamı çevre koşullarının değişimine dikkat çekti: “Virüs hep buradaydı, ‘burada’ derken ‘her yerde’yi kastediyorum. Muhtemelen uyku durumundayken çevre koşulları tarafından aktif hale getirilen bir virüsle karşı karşıyayız” (6.7.2020).

ÇİN DÜŞMANLIĞININ MALİYETİ

Kısacası Kovid-19 virüsünün Çin’deki Vuhan laboratuvarında bırakın kasten üretilmesini, oradan kazara çıktığına dair bile tek bir kanıt yok. Tersine, öncesinde Avrupa’da görüldüğüne dair kanıtlar var.

Nitekim ABD istihbaratı da virüsün insan işi olmadığını önemle Beyaz Saray’a rapor ediyorlar. Trump’ın bu yalanı, salgınla mücadeledeki başarısızlığını örtebilmek içindi. Örtemedi…

Maalesef o başarısızlık nedeniyle ABD’de vaka sayısı 3 milyona ulaştı; ölümler de 130 bini aştı…

Oysa Beyaz Saray Çin düşmanlığı yapmak yerine salgınla küresel mücadelede Çin’le işbirliği yapma yoluna gitse, tablo bugün farklı olabilirdi!

Mehmet Ali Güller
CRI Türk
7 Temmuz 2020

 1. #1 by puma on 08/07/2020 - 10:43

  Kendi fikrimi soyluyorum. Mantiksiz oldugunu dusunen varsa tartismaya hazirim.

  1. Virus’u derin devlet uretti. Cin’de uretilip uretilmemesi onemli degil, kimlerin urettigi ve ajandalarinin ne oldugu onemli. Zamanlamaya bakarsak baska turlu dusunmek zor. Ayrica bir yerde
  fransizca olarak bunun patenti, ilaci falan hakkinda yayin yapilmis , gibi seyler duydum.

  2. Trump’un Cin’i suclamasi “hakli”, cunku birileri Cin karstligi virusunu yaymis bir kere, ve bundan oy kaybetmek yerine oy kazanmak daha mantikli. Ayrica Trump Cin taraftari gibi gorunurse, bu sefer Russiagate gibi bir Chinagate uydurup Trum[‘u devirmeye calisrlardi. Trump Cin’le gercekten kabg etse Cin’in elinde bir suru koz var, mesela dolar’i cokertmek gibi. Trump Cin’le bence kesinlikle birlikte caslimakta, ve gumruk duvarlari da bu oyunun bir parcasiydi.

  3. Trump, Rusya, Cin ortak olarak yeni bir dunya kuruyorlar, savas, teror, darbe, soykirim, iskence, insanliga ihanet yapan/eden eski derin devleti yikiyorlar.

  4. Trump basarisiz diyemeyiz, cunku TIP sistemini ve medyayi buyuk oranda derin devlet kontrol ediyor. Ayrica ne kadar cok onlem alinirsa toplumun bagisiklik elde etmesi o kadar gecikir. Boyle seylerle savasmanin en saglam yolu, boyle GDOlu hastalik yayma ihtimali olanlarin uzerine gitmek.
  Bir de Trump’un Fed’i kamulastirip (sanirim boyle bir sey oldu) para basip halka dagitmasi, hem koronayla mucadele yonunde bir hamledir, hem de sol bir harekettir.

  5. Dunya saglik orgutune guvenmiyoruz. Mesela derin devletin ilaci olan Remdesivir ‘in yararsiz oldugu DSO’dan yanlisklikla sizdirildi,ve DSO bunu hemen ortbas etti, ve Remdesivir’i onerirken Trump’un ovdugu sitma/romatizma ilac olan HCQ karsitligi yapmakta. Turkiye’de de Remdesivir’in yararsiz oldugu kabul ediliyor, ama derin devlet “bilim adina” bunu dayatabilir, cunku Amerikan bilmem ne ensttusu falan oyle demistir. Remdesivir’i ureten sirketin sahibi Irak’a 2003 te saldiran Bush ekibinden. Aspartam’i da bunlar uretiyormus, ve uzun yillardir bunun zararli oldugu bilinmesine ragmen bunlar politik gucunu kullanip sisteme bunun zararsiz oldugu yalanini dayatiyorlar, ve sekersiz sakizlarda bile bu kullaniliyor. Ilaclara da “fenilalanin” aminoasiti kaynagi diyerekten katiyorlar. Yani bilim maskesiyle teror yapiyorlar.

  6. Virus ne yaparsak yapalim yayilacak, bari yazin yayilsin da verdigi hasar 100 kat az olsun. Hassas kimseleri korumak sartiyla kontrollu bir sekilde virusun yayilmasi ulke ve dunya icin hayirli. Ayrica, insanlar bagisiklik kazanmamisken, Kis aylarinda vakalar ve olumler cok yuksek seyrederken, birilerinin ASI dayatmasi durumunda itiraz eddebilmek cok zor olacaktir. Bir yandan siyasetcilere rusvet verilecek, bir yandan da derin devletle alakasi olmadigi halde bilmeden bu konuda onlarin tezlerini savunacak HBT gibi dergilerin, ve bigfarma’nin egittigi doktorlarmizin yalan bilgiyle beyinlerinin yikanmasinin da katkisiyla , soykirim hedefelyen CIHP’li asilar insanlara zorla enjekte edilecek.

  7. Devletimiz iyilesenlerin sayisini yeni vaka sayisindan yuksek gosteriyor, ve bunu basari olarak sunuyor. Pardon ama bu surdurulebilir degil, vaka olmadan iyilesen nasil olur. Matematik bilimine aykiri. Vaka sayisi artmali ki iyilesen sayisi da artisin, ama tabi ki en iyisi asimptomatik seyredecek sekilde mumkun olan en fazla kimsenin bu virusle tanismasi.

  8. Bir de birileri hastaligin durduracak seyin mutasyon oldugunu usunuyor. Benim pek aklima yatmadi,. Sonucta herkeste ayni anda ayni mutasyon olacak degil. Muhtelif mutasyonlar olsa da eski virus yayilmaya devam edecek…Ama tabi insanlar hasta etmeyen mutasyonluya karsi bagisiklik gelistir de mutasyonsuza maruz kaldiginda ne yapacagini bilir, en azindan oldurucu sitokin firtinasi yasanmaz diye hesaplaniyorsa, o kadarini bilemem.

 2. #2 by TURGUT ÇAYLAK on 08/07/2020 - 17:19

  Mehmet alı bey kıymetli düşüncelerinizden istifade ediyoruz kalemine sağlık Ancak bu kadr çini ve rusyayı öncelemeden türkiye nin içinde bulunduğu bu kaasto9n kurtarma yolrı üzerinde kafa yormak lazım
  Selamlar

  Windows 10 için Posta ile gönderildi

 1. VİRÜS ÇİN’DEN ÖNCE AVRUPA’DA GÖRÜLDÜ | (Öykü-Şiir-Anı-Günce)-----Doğa+Yaşam+Sağlık+Politika

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: