Modern sömürgecilik ve CIA’nın uyuşturucu ağı

Venezüella hükümeti İngiltere Merkez Bankası’nda bulunan 930 milyon avro değerindeki altınlarını 2018 yılından beri istiyor. Londra, ABD’nin Venezüella’daki darbe girişimine destek olmak için bu altını vermiyor.

Maduro hükümeti Venezüella halkının yaklaşık 1 milyar avroluk altınlarını alabilmek için İngiltere Merkez Bankası’na dava açmıştı. İngiltere Yüksek Mahkemesi, İngiltere’nin Nicolas Maduro yerine ABD destekli darbeci Juan Guaido’yu “başkan” olarak tanıdığını belirterek 1 milyar avroluk altının iadesini reddetti (2.7.2020).

Bu düpedüz bir hırsızlıktır!

Emperyalizmin modern sömürgeciliği

Sadece İngiltere mi? Asıl hırsızlığı ABD yapmaktadır!

ABD Başkanı Donald Trump’un Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Ocak 2019’da Venezüella’nın ABD’deki 7 milyar dolarlık malvarlığına el koyduklarını ilan etmişti açık açık…

Dahası Veneüzella’nın bir miktar petrolüne de el koydular!

Washington ve Londra hırsızlıkla da yetinmiyor, ekonomik zorluk çekmesi için bu ülkenin petrol satmasını da, dışarıdan halkın gıda ve sağlık ihtiyaçları için mal almasını da engelliyorlar!

Bir ülkenin parasına, altınına, petrolüne el koyanlar, ardından da medya güçleriyle dünyaya “Maduro ülkesini yönetemiyor, ekonomi kötü, enflasyon patladı, halk ilaç bulamıyor” diye yayın yapıyorlar…

Ne yazık ki bu propagandanın avladığı zihinler de, “Maduro halkını açlığa mahkum etti” diye, hatta “katil Maduro” diye yazılar yazıyorlar…

ABD ve İngiltere’nin bu hırsızlığı, aslında modern sömürgeciliktir. Kökleri, ABD’nin köleci kapitalist düzeninde, İngiltere’nin Afrika ve Hindistan sömürgeciliğindedir…

CIA’nın Güney Amerika operasyonları

ABD istihbarat örgütü CIA’nın küresel uyuşturucu ağının ana düzenleyicisi olduğu bir gerçekliktir. CIA bu ağı denetiminde tutarak uyuşturucu gelirlerini yönetmektedir. O gelirlerle de terör örgütlerinin finansmanını sağlamakta, darbeler için kaynak oluşturmaktadır.

Örneğin CIA arka bahçesi gördüğü Latin Amerika’da hem solcu iktidarlara karşı darbelerde, hem de solcu-devrimci örgütlere karşı kontra örgütlenmesinde uyuşturucuyu kullanmıştır.

Öyle ki pislikler ortalığa serilince konu ABD kongresinde bir soruşturmaya bile dönüşmek zorunda kalmıştır: CIA, Nikaragua’daki solcu Sandinista hareketini önlemek için, faşist grup Contras’a (Kontralar) kokain kaçakçılığı izni vermiş, hatta rotalarını bile çizmiştir.

Afganistan’daki uyuşturucuyu CIA pazarlıyor

Peki 2001’den beri ABD işgali altındaki Afganistan’da durum nedir?

Rusya ilk kez dışişleri yetkilisi düzeyinde ABD’nin bu konudaki rolünü deşifre etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘in Afganistan Özel Temsilcisi ve Dışişleri Bakanlığı Asya İkinci Dairesi Başkanı Zamir Kabulov, açık açık CIA’nın uyuşturucu ticareti yaptığını ilan etti: “Amerikan istihbaratının ajanları uyuşturucu trafiğinin içinde. Uçakları Kandahar ve Bagram’dan kontrol edilmeden Almanya’ya, Romanya’ya, akla gelen her yere uçuyor. Bu böyle bir iş ki, Kabil’de her Afganlı size anlatır, tembel kişiler bile bu konu hakkında konuşmaya hazır. Bu sır, artık herkesi bıktıran ve herkes tarafından bilinen bir sırdır. Herkes bunu var olan bir şey olarak kabul etmiş durumda.” (5.7.2020).

Siyah öfke heykel yıkıyor

Kısacası emperyalizm sadece Irak’ta, Suriye’de, Libya’da açık askeri işgallerle milyonları katletmenin değil; aynı zamanda ülkelerin altınlarını, petrolünü gasp etmenin, uyuşturucu pazarlamanın da adıdır…

Ve emperyalizm tüm bu ahlaksızlığına rağmen, üstüne pişkince başka ülkeleri hedef alan insan hakları raporu yazabilmenin de adıdır…

En önemli insan hakkı olan yaşama hakkının baş düşmanıdır emperyalizm…

Siyah öfke patlamasının emperyalist ABD’nin ilk temsilcilerinden 26. Başkan Theodore Roosvelt’e ve 28. Başkan Woodrow Wilson’a kadar uzanması oldukça anlamlıdır.

O nedenle “yıkılsın heykeller, kahrolsun emperyalizm” diyoruz!

Mehmet Ali Güller
Cumhuriyet Gazetesi
6 Temmuz 2020

 1. #1 by puma on 07/07/2020 - 08:53

  Bunlari CIA mi yapiyor, Nato mu. Ikisi birlikte. Ikisi de derin devlet kartelinin unsurlari. Yani CIA yapiyor diye gelirler ABDye gidiyor diyemeyiz otomatik olarak. Kartele gidiyor. Bati halklari da dolayli olarak paylarini aliyorlar. Benim bildigim bu isleri , ya da en azindan Afganistandakileri Bush ailesi yapiyor/du. Bush ile Trump’un arasi bozuk, neden acaba, ayni partiden olduklari halde. Cunku Bushlar kartelin tepelerinde bir yerlerde. Trump ise kartel ile mucadele halinde. Bunu secimden sonra daha net gorecegiz.

  Trump’un Meksika sinirina duvar ormesi neden. Bence bunun amaci her turlu kacakciligi onlemek. Insan ve uyusturucu kacakciligi.

  Bizim bazi ilerici ekonomistlerimiz, dolari altina cevirmemize itiraz ediyorlar. Dolarin daha dogrusu ABD tahvillerinin altina cevrilmesi iyi bir sey, ne kadar dolarla borcumuz olursa olsun. Belki 1980de iklim su andakinden cok farkliyken, gecici olarak dolari tercih etmek mantikli olabilirdi, ama su an sadece dolarda ve dovizde kalmak buyuk risk. Iyi adamlar da kotu adamlar da, zamani gelince dolari cokertmek veya devalue etmek isteyebilirler, ama biz bu olay tam ne zaman olur bilemiyoruz, ya da bir anda olmaz azar azar olur. Altinimiz olursa, bati olmazsa Cin’e satariz gerekirse, yani Bati ulkeleri gicikligina biz altin degil dolar istiyoruz derlerse bu numara sokmez.

  Kolelik ve soykirim yapanlarin heykeli yikilsin. Kristof Kolombun heykelini de yikiyorlar. Ne yapmis ki , soykirimi o mu yapmis, ya da baslatmis (bilmiyorum ve sanmiyorum). Ayrica heykeli yikmak gerekmez, tarihi eser degeri varsa muzeye kaldirilir, amac o kisiyi yuceltmek degil, eski bir eseri sergilemek olur. Mesela Akhenaton denen bir firavun var, ve bir suru heykeli var, iyi bir adam olmadigina karar verirsek (insan olmadigi da soyleniyor, yani insansi baska bir primat) bu heykelleri parcalamali miyiz. Ayni sey piramitler icin de soylenebilir, bu piramitlerde bir suru kolenin kani var diye piramitleri yok eder miyiz. ..Trump’un onunde poz verdigi , daga oyulmus 4 baskanin heykeli bence iyi adamlari temsil ediyor. Mesela Washington, Lincoln, Jefferson belki digeri de kartelle kavgali kimseler, mesela Lincoln ayni Kennedy gibi olduruldu.

 2. #2 by Dr. Murat Aygen on 09/07/2020 - 23:13

  Modern sömürgeciliğe karşı en müessir silah laikliktir: RUSYA, rasPutinlerin eline, “Gorbaçov Atatürk gibi olamadı(ğından)” düşmüştür NETEKiM bkz: (—1—) “Rus parlamenterden Atatürk vurgusu” (tek sütun üzerine) başlıklı haberi, Cumhuriyet gzt., İmtiyaz Sahibi Cumhuriyet Vakfı adına Alev Coşkun, Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya, Yazıişleri Müdürleri İpek Özbey / Olcay Büyüktaş Akça (Sorumlu), ISSN 977-1300-0934, 96. Yıl Sayı 34605, Çarşamba 08 Temmuz 2020, Baskı İleri Basım Mat. Amb. Reklam Tanıtım Yay. ve Teknik Hiz. Tic. AŞ. Yenibosna Mah. 29 Ekim Cad. No.11A/41 Bahçelievler İstanbul, s.6 ve (—2—) “Çernişev: Gorbaçov Atatürk gibi olamadı” (büyük punto) manşet haberi, Hürriyet gzt., Sahibi Erol Simavi, Genel Yayın Yönemeni Ertuğrul Özkök, Yazıişleri Müdürleri Fikret Ercan Erol Türegün Tufan Türenç Cafer Yarent, Sorumlu Müdür Doğan Satmış, Yıl 44 Sayı 15711, 05 Ocak 1992 Pazar, Basıldığı Yer Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A. Ş. Babıâli Cad. No.15-17 Cağaloğlu – İstanbul Posta Kodu 34360, s.1].

 1. Modern sömürgecilik ve CIA’nın uyuşturucu ağı | (Öykü-Şiir-Anı-Günce)-----Doğa+Yaşam+Sağlık+Politika

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: