HDP’NİN UYGURCULUĞU!

MESELE AMERİKANCILIK VE ÇİN KARŞITLIĞI

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun birkaç gün önce TBMM’de yaptığı konuşma dikkatinizi çekmiştir. “HDP olarak Kürtlerin de, Uygur Türklerinin de hakkını savunan bir partiyiz” diyordu Gergerlioğlu

Doğrudur, HDP’nin zaman zaman Uygur Türkleriyle ilgili açıklamaları oluyor.

Peki neden? İki nedeni var:

Birini geçen yılki konuşmasında açıklıyor Gergerlioğlu: “Türkiye’de Kürt meselesinde nasıl ayrımcı politikalar izleniyor ve buna karşı çıkıyorsak Çin’de de Uygur Türklerine yapılan ayrımcı politikalara şiddetle karşı çıkıyoruz parti olarak” (21.11.2019).

Yani HDP, Türkiye’de Kürtçülük yapabilmesine dayanak oluşturabilmesi için Çin’de Uygur Türkçülüğü yapıyor!

YA AZERBAYCAN, KIBRIS, IRAK TÜRKLERİ?

HDP için varsa yoksa Uygur Türkleri…

Ya Azerbaycan Türkleri? Siz hiç HDP’nin Ermenistan işgali altındaki Azerbaycan toprakları için bir tepki gösterdiğini işittiniz mi?

Ya Kıbrıs Türkleri? Siz hiç HDP’nin Kıbrıs Türklerinin devletini tanımayan ABD ve AB’ye tepki gösterdiğini duydunuz mu?

Ya Irak Türkmenleri, Suriye Türkmenleri? Siz hiç HDP’nin Irak Türkmenlerini, Suriye Türkmenlerini savunduğunu gördünüz mü?

Neden Irak, Suriye, Azerbaycan ya da Kıbrıs Türkleri değil de Uygur Türkleri?

MESELE TÜRK DEĞİL ABD’NİN ÇIKARI

HDP’nin Uygur Türklerine ilgisinin ikinci nedeni ise Amerikancılığıdır!

ABD, Çin’i zayıflatmak için bir yandan ticaret savaşı uyguluyor, diğer yandan bu ülkeyi askeri ve siyasi olarak çevreliyor, öte yandan da Uygur Türkleri, Tibet ve Hong Kong ayrılıkçılığı gibi konuları kaşıyor…

Her yıl insan hakları raporu hazırlayarak Çin başta olmak üzere bir çok ülkeyi hedef alıyor. Irak’ta, Suriye’de, Libya’da milyonlarca insanı katleden ABD emperyalizmi, diğer ülkelere insan hakları dersi vermeye kalkıyor!

ABD’nin Uygur Türklerine sevgisi, Çin’i hedef alması nedeniyledir. Uygur Türklerinin Çin’den ayrılmasını savunarak bu ülkeye zarar vermek istiyor.

Ama aynı ABD, ayrı yaşamakta olan Kıbrıs Türklerini, Kıbrıs Rumlarıyla birlikte yaşamaya zorluyor yıllardır!

ABD’nin Türklerin Çin’den ayrılmasını ama Rumlarla birlikte yaşamasını savunması çıkarları gereğidir, arkasında bir ilke yoktur elbette…

ABD’NİN AMACI İSRAİL’İN GÜVENLİĞİ

Kıbrıs’ta Türkleri Rumlarla birlikte yaşamaya zorlayan ABD, Kürtleri ise Türklerden Araplardan, İranlılardan koparmaya çalışmaktadır.

Neden? Kürtlerin kara kaşını, kara gözünü sevdiği için mi? Ya da Türklerin, Arapların, İranlıların kaşını ve gözünü sevmediği için mi?

Elbette değil. ABD bölge ülkelerini parçalayarak daha iyi kontrol edebilmek, bir enerji koridoru oluşturabilmek ve bölgeyi İsrail’in güvenliğine daha uygun hale getirebilmek için Türkiye, İran, Irak ve Suriye’yi bölmek istemektedir. 50 yıllık politikasıdır bu…

Arap ve İranlı basıncı altındaki Yahudilere, Kürt desteği sağlamaya çalışmaktadır. Hatta Yahudilerin rahat edebilmesi için Kürtleri paratoner olarak kullanmaktadır: Türkler, Araplar ve İranlılar Kürtlerle uğraşsın ki, Yahudiler rahat etsin yani…

EMPERYALİZM KULLANIR VE SATAR

ABD emperyalizminin Kürtleri kaç kere kullanıp yarı yolda bıraktığı, kısacası sattığı yakın tarihimizin acı gerçeklerindendir.

ABD emperyalizmi çıkarları için Kürt’ü de, Türk’ü de, Arap’ı da kullanır, kullanıyor…

Oysa bu coğrafyada Türkler, Kürtler, Araplar, İranlılar bin yıldır iç içe yaşıyor. Bu coğrafyaya 50 yıl önce gelen bir emperyalist devletin bölgeyi karıştırmasına zemin yaratmak, hiç kimseye yaramıyor emperyalist tekellerden başka…

O nedenle Türk’ün, Kürt’ün, Arap’ın, İranlı’nın emperyalizmi dışlayarak herkesin yararına bir birlikte yaşama formülü üzerinde kafa yorması gerekiyor…

ASYA YÜZYILINDA REFAH İÇİNDE

Uygur Türkleri için de geçerli bu…

Uygur Türkleri içinde ABD desteği ile ayrılıkçılık yapan bir avuç Rabiacı, Uygur Türklerine iyilik değil, kötülük yapıyor!

Uygur Türkleri ABD’ye aldanıp ayrılıkçılık yapmamalı, Çin de Uygur Türklerini ABD’nin kullanabilmesine zemin yaratmamalı…

Asya yüzyılında, birlikte, barış içinde, refah içinde yaşamalıyız hepimiz…

Mehmet Ali Güller
CRI Türk
14 Temmuz 2020

 1. #1 by puma on 15/07/2020 - 11:38

  Aynen..

  Ve bize genelde iki yanlistan biri dayatiliyor.

  Fasizm arti ulke butunlugu mi, demokrasi arti teror mu.
  Dinci hainlik mi, bolucu hainlik mi.
  Ataturk’e sagdan dusman olmak mi, soldan dusman olmak mi.
  “Dunya duzdur +Ay’a insanla inilmedi” , mi, yoksa “Ay’ insanla inilidi” mi.
  Kizamik dahil hicbir asiyi olmamak , mi, yoksa ne verirlerse sorlgulamadan her asiyi yaptirmak mi
  Bilimi reddetmek mi, yoksa bilim diye sunulan herseyi sorgulamadan kabul etmek mi
  11 Eylulu El Kaide yapti +islam kotudur, mu, yoksa 11 Eylulu El Kaide yapti ama ElKaideyi de ABD yaratmisti zaten, mi
  15 fakoturlu kremle mi guneslenmek yoksa 30 faktorluyle mi

  HDP zihniyeti tek basina varligiyla bu ulkeye diktatorlugu getirmistir. Eger HDP tabani 40 yil oncesi gibi CHP icinde kalsaydi bir suru felaket basimiza gelmeyebilirdi. Turkiye ortalamasinin azicik ustunde bir kalitede olan HDP tabaninin durumu icler acisi. “Ne mutlu Turk’um diyene” sozunu yanlis anladiklari icin (pardon, ilericilerimiizin cogu da dogru anlamiyor, o da ayri konu) ve dinciler de bu soze karsi olduklari icin (cunku Ataturk’un sozudur), gittiler Akp ve Feto’yu desteklediler, bilmeden Bahceli ile de ayni noktada bulustular, hala da bulusuyorlar.

  Niye herseyin dogrusunu savunan nerdeyse hickimse yok.

 2. #2 by Dr. Murat Aygen on 15/07/2020 - 13:53

  HDP, izlediği bu aydınlanmacı Çağlayangil/Çiller politika ile, ABD’de, alsa alsa, J. F. Kennedy’yi iktidâra taşıyan Seatle-entellerin desteğini (ve 1/3’ü) alır. Bunların ne mal olduklarını, Cumhuriyetçiler, Demokratlardan daha iyi bilirler.

 3. #3 by Dr. Murat Aygen on 15/07/2020 - 19:38

  Aydınlar partisi HDP’yi, böyle kılıktan kılığa, elbette diğer bütün aydınlanmacılarla birlikte sokarak rezîli-rüsvâi-kepâze eden kadim dostumuz ABD’nin maksattaki-gâyesinin ülkemizi bölmek olduğunu zannedenlere daha da derin uykular dilerim. Bu bilim ne tatlı ne tatlı yalan, oku da a kızım biraz oyalan, hayâtın nesi var ellerde kalan, oku da a oğlum biraz oyalan.

 1. HDP’NİN UYGURCULUĞU! | (Öykü-Şiir-Anı-Günce)-----Doğa+Yaşam+Sağlık+Politika

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: