ABD’yle işbirliği yapan FETÖ’yle barışır!

İlginç bir 15 Temmuz haftası geçirdik…

Önce, süreci anlamamızı sağlayacak olgulara bakalım:

1. Kumpas 2.0 operasyonu başladı: Libya’da şehit düşen MİT görevlisinin cenaze töreni haberi gerekçesiyle Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu, Hülya Kılınç ve Murat Ağırel tutuklandı. Ardından “ikinci dalga” gibi Müyesser Yıldız da tutuklandı.

2. Bu hafta ise FETÖ karşıtı haber ve kitaplarıyla bilinen gazeteciler Aytunç Erkin ve Can Özçelik’e soruşturma açıldı. Yöntem yine benzerdi: İmzasız ihbar mektupları…

Aytunç Erkin’in Dayının Casusları ve Can Özçelik’in FETÖ Borsası kitapları FETÖ ve FETÖ’yle irtibatlı kesimleri oldukça rahatsız ediyordu, biliyorduk…

3. Bir dönem Gülen cemaatine ve FETÖ’nün kumpaslarına ekranlardan ve köşesinden verdiği destekle bilinen, dahası Fethullah Gülen’le fotoğrafı bile olan Abdülkadir Selvi, “Kılıçdaroğlu FETÖ’yü aklıyor” başlıklı bir yazı kaleme aldı!

Selvi yazısında, genç Berkay’ın seçimde Ekrem İmamoğlu’na “her şey güzel olacak” demesiyle darbeci Ömer Faruk Harmancık’ın darbe bildirisini uzattığı Hulusi Akar’a “İmzala bunu, her şey güzel olacak” demesi arasında bağlantı kurmuş!

Ne diyelim, gerisini “Her Şey Çok Güzel Olacak” isimli filmi olan Cem Yılmaz düşünsün artık!

4. Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yaramış, “15 Temmuz’u anlamak” panelinde şöyle dedi: “Darbe teşebbüsüne karışmış, pişman olmuş kişilere de sahip çıkmamız, onları bu toplumun içine dahil etmemiz, kazanmamız gerekiyor.”

Yaramış’a Abdurrahman Dilipak gibi kimi isimler destek verdi.

Bu arada Ensar Vakfı yöneticisi olan ve İskilipli Atıf’a övgüler dizen çalışmalarıyla bilinen Prof. Dr. Ahmet Yaramış’ın üç ay önce Erdoğan’ın kararıyla Türk Tarih Kurumu’nun başına atandığını anımsatalım.

Üç mesaj

FETÖ cephesini sevindirecek bu gelişmeler yaşanırken, FETÖ karşıtı cepheden de önemli uyarılar vardı:

5. Gazeteci Soner YalçınAKP-FETÖ anlaşıyor mu” başlıklı dikkat çeken bir analiz yaptı. Yalçın “yakınlaşma” işareti gördüğü kimi olguları sıralayarak, bunların tesadüf olmadığını belirtti.

6. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, 15 Temmuz’un yıldönümünde dikkat çeken bir iddia açıkladı: “Şimdi size hiçbir yerde yayınlanmamış bir bilgi vereceğim. Darbe başladığı zaman Emniyet Genel Müdürlüğünde emniyet teşkilatımızın yöneticileri toplandı. Bütün polis teşkilatına şu mesajını geçti: Türk Silahlı Kuvvetleri darbe yapmıştır, polis askere karşı koymaz. Evet, aynen böyle…”

Program sunucusu Veyis Ateş mesajı gönderen kişilerin FETÖ’cü polisler olup olmadığını sorunca Perinçek’in yanıtı şu oldu: “Hayır FETÖ’cü polisler değil. Buradan söylüyorum beni İçişleri Bakanı yalanlasın. Ben size gerçek bilgiyi veriyorum. Polise o zaman mesaj geçti.”

4 yıl sonra gündeme gelen bu iddia ile FETÖ’yle uzlaşma yanlısı kesimlere bir mesaj veriliyordu muhtemelen…

7. 15 Temmuz’un 4. yılında TRT’nin özel yayınına konuk olan İlahiyat Profesörü Ali Köse dikkat çeken uyarılarda bulundu: “Benim bu konudaki kanaatim 15 Temmuz’dan gerekli dersin alınmadığı ve yeterli önlemlere gidilmediği şeklindedir. Hatta ben bunu ‘Bir FETÖ gitti, bin FETÖ geliyor’ diye değerlendiren, bu şekilde sloganlaştıran birisiyim. Bu uyarıyı yapmak benim vazifem.”

Gladyo’yla mücadele

AKP FETÖ’yle uzlaşır uzlaşmaz ayrı konu ama AKP’nin “siyasal İslamcılık” ideolojisinin yeni FETÖ’lere zemin oluşturduğu ortada. FETÖ’den arındırılan devlet birimlerini çeşitli cemaatlerin nasıl bir rekabetle doldurmaya çalıştığı ortada. Dindarların bu dincilikten rahatsız olmaya başladığı da ortada.

Şu gerçeği görmeden sorun çözülemez: FETÖ Gladyo’nun bir parçasıdır; ABD’nin “müttefik” ülkelerde kullandığı operasyon örgütüdür. Bu tür örğütleri ABD istihbaratıyla buluşturan zemin “siyasal İslamcılık” ve sola karşı düşmanlıkta ortaklıktır.

Bu ilişki parçalanmadan, FETÖ’lerle tam olarak mücadele edilemez; yeni FETÖ’ler türer.

Laiklik o nedenle dindarların da sigortasıdır; devletin de… Laiklik, cemaat ve tarikatların önce Allah ile kul arasına girmesini, buradan hareketle de devlete yerleşmesini önleyen sigortadır.

Bu sigorta 1946’dan sonra gevşemeye başladıkça Cumhuriyet’in kapattığı tarikatlar ortaya çıktı, güçlendi; ABD’nin “komünizmle mücadele” araçlarına dönüştü; hükümetlere ortak oldu, hükümet oldu; milli eğitime, emniyete, yargıya yerleşti; Türk ordusuna operasyon yaparak TSK’nin kilit noktalarını ele geçirdi ve en sonunda Türkiye’ye darbe yapmaya kalktı.

Meselenin siyasal İslamcılık, ABD’yle ilişki ve sol-laiklik-cumhuriyet karşıtlığı düzlemlerini görmeden bu örgütlerle tam olarak mücadele edilemez.

O nedenle laiklik gibi, bağımsızlık ve antiemperyalizm de FETÖ’yle mücadelenin panzehridir.

Bitirirken önemle belirtelim: Yüzünü Asya’ya dönen bir ülke FETÖ’yle mücadele eder, ABD’yle yeniden “ortak çalışma” yapmak isteyen ülke ise FETÖ’yle uzlaşır, barışır!

Mehmet Ali Güller
Cumhuriyet Gazetesi
18 Temmuz 2020

Reklam
 1. #1 by Dr. Murat Aygen on 19/07/2020 - 13:59

  Aydınlanmacı düşünce ile ya bir bütün olarak kavgalı olunur, ya da barışık.. Bir versiyonunu diğerine tercih ederek olunmaz. Fetö ile kim kavgalı imiş de barışacakmış? «Ulusun, korkma, nasıl böyle bir îmânı boğar» dizesinin derûnî mânâsını, Mânâ Devi Dr. ^gh •kty G:.’den değil, fakat güyâ-fetö-karşıtı Diriliş Postası gazetesinden öğreniyoruz [bkz: Murat Özer, “Pişman FETÖ’cü gördünüz mü?” (tek sütun üzerine) başlıklı köşe yazısı, Diriliş Postası gzt., Akyıldız Gazetecilik Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti. adına İmtiyaz Sahibi Mehmet Akosman, Genel Yayın Yönetmeni Erem Şentürk, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Kaya Temel, ISSN 2149-3839, Yıl 42 Sayı 14770, 18 Temmuz 2020 Cumartesi / 27 Zilkâde 1441, İzmir-Ankara baskı Anadolu Webofset Basım Yayın Dağıtım Gazetecilik Kağıtçılık İth. İhr. Sanayi ve Tic. Ltd. Şti. İvedik OSB Mh. Melih Gökçek Blv. No.80/10Yenimah., Ankara baskı Arslan Güneydoğu Gazetecilik Matbaacılık ve Kağıtçılık A. Ş. Saray Osmangazi Mh. Sütçü İmam Sk. No.33 Pursaklar, s.4].

 2. #2 by puma on 19/07/2020 - 16:17

  Akp kendi zihniyetinde adam bulamadigi icin hep Fetoculerden zerre farki olmayanlari onemli gorevlere getiriyor, ve onlar da Fetocu gibi davraniyorlar.

  6 numaraya bir anlam veremedim. Perincek ozetle demis ki: polise bir mesaj geldi ve bu mesaj fetocu polislerden gelmedi ve bu mesaja gore darbe oldu ve polisin darbeye karsi cikmamasi gerektigi soyleniyordu. … Ne demektir bu, hicbir sey anlamadim, darbe basarili olsun diye birileri eminiyeti hizaya cekti ama bunu fetocu polisler yapmadi (fetocu hackerler veya fetocu askerler mi yapti, onu niye ogrenemiyoruz, yoksa feto aklanmaya mi calisiliyor).

  Akp Avrasyaya yonelmis gibi yapti, Astana sureci falan basladi, bunu niye yapti, cunku Bati kendisine karsi Fetoyu kullanmisti. Simdi Bati ile pazarlik yapildi da artik Avrasya satilabilir miydi. Bu isler bu kadar basit mi…..

  En olumlu ihtimal, bunlarin derin devletin gazini almak icin yapilan gostermelik manevralar olmasi (ayni Trump’un yaptigi gibi), ama bizim dinciiler bu kadar ince dusunemezler, zuccaciye dukkanina girmis fil gibidirler.

  En kotu ihtimal: Akp ile Fetonun kavgasi kari-kocanin kavgasi gibi birseydi. Disaridan biri mudahele eder, sonunda kavgayi ayiran zarar gorur. Derin devlet bu sekilde isini yurutmeye devam eder.

  Orta ihtimal: Akp butun sagci yobaz, gerici , irkci fraksiyonlari tek cati altinda toplamak istiyor. Boylece sagda yeni olusumlari engellemeke istiyor.

  H.Akar , A.Gul’u yeni tip Cumhurbaskani adayligindan vazgecirmek icin helikopterle ziyaret etmisti.
  Orda ne konusuldu, sen dur, ben MSB olayim, tasviyelerimi yapayim, ondan sonra devlet zaten bizim.
  Su anda aday olsan birlikte kaybederiz, ama simdi sabredersen 15 temmuzun intikamini da aliriz!
  Boyle bir konusma gecmis olabilir mi. Yani olup bitene bakinca geyet tutarli gorunen bir senaryodur bu.

 3. #3 by Erol Güclü on 19/07/2020 - 16:46

  Re: [Yeni yazı] ABD’yle işbirliği yapan FETÖ’yle barışır! Değerli İnsanlar Her ne kadar aşağıdaki yazıda “… sigorta 1946’dan sonra gevşetilmeye başlatıldı ” diyorsa da sigortanın gevşeme tarihi 11 Kasım 1938 dir (yazıda katılmadığım tek nokta 1946 dır). Bunu da çok değerli Başkanım Osman Pamukoğlu, HEPAR’ın kuruluşunda, Anıtkabir’deki deftere “… Bugün bizim için 11 Kasım 1938 dir.” şeklinde kaydetmiştir. Ülkemiz içten işgal altındadır. Bunu anlamak istemeyenler tarih önünde işgalcilerden ve işbirlikçilerinden  daha çok hesap vereceklerdir. Bir ihtilal bildirgesi niteliği taşıyan Amasya Genelgesi’ni hatırlamak  ve gereğini yapmak, HİLAFET hayallerini sonlandıracaktır. Gereğini yapmak,  olan biteni anlaması için HALKIMIZI AYDINLATMAK dır. Hainleri, işbirlikçileri meşrulaştırmak değil.   Yapılanlar yanlışlıkla değil kasıtlıdır. Ayasofya tezgahı ile son darbe  batı desteğinde (kiliseler dini vecibeler yerine getiriliyor demektir) vurulacaktır. Kanal İstanbul ile Vatikan türü BOP yönetim merkezi oluşturulmaya çalışılmaktadır. Kaygılarımla Erol Güçlü / Viyana

 4. #4 by Dr. Murat Aygen on 19/07/2020 - 18:00

  Bir noktaya açıklık getirmeme izin veriniz: Benim Aydınlanmacı-karşıtlığım, Nefret Suçları kapsamına, kesinlikle girmez. İktidarda olduklarında çekilir-çile değillerdir amma “vuruşa vuruşa çekildikleri” şu günlerde pek de tatlı bişey olmuşlardır canım [bkz: Ertuğrul Özkök, “Tarihsel uzlaşma ve vuruşarak çekilme kavramının (ulu) mimarı” (2 sütun üzerine) başlıklı Obituary köşe yazısı, Hürriyet gzt., Yayın Sahibi Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş., Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan Coşkun, Yayın Sahibi Temsilcisi ve Yazıişleri Müdürü Ardıç Aytalar, ISSN 1304-6632, Yıl 71 Sayı 26041, 12 Kasım 2019 Salı, Basıldığı Yer Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. Doğan Print Center (DPC) Osmangazi Mah. Turgut Özal Bulvarı No.120 Pursaklar Ankara, s.13]. Neşrettikleri antika gazeteyi her sabah büyük bir keyifle okumaktayım.

 5. #5 by ersin zihnioglu on 19/07/2020 - 19:32

  Erkan Çetinkaya
  Android’de Yahoo Postadan gönderildi 16:46’’19e’ 19 Tem 2020 Paz tarihinde, Erol Güclü şunu yazdı: Re: [Yeni yazı] ABD’yle işbirliği yapan FETÖ’yle barışır!Değerli İnsanlar
  Her ne kadar aşağıdaki yazıda “… sigorta 1946’dan sonra gevşetilmeye başlatıldı ” diyorsa da sigortanın gevşeme tarihi 11 Kasım 1938 dir (yazıda katılmadığım tek nokta 1946 dır).
  Bunu da çok değerli Başkanım Osman Pamukoğlu, HEPAR’ın kuruluşunda, Anıtkabir’deki deftere “… Bugün bizim için 11 Kasım 1938 dir.” şeklinde kaydetmiştir.
  Ülkemiz içten işgal altındadır. Bunu anlamak istemeyenler tarih önünde işgalcilerden ve işbirlikçilerinden  daha çok hesap vereceklerdir.
  Bir ihtilal bildirgesi niteliği taşıyan Amasya Genelgesi’ni hatırlamak  ve gereğini yapmak, HÄ°LAFET hayallerini sonlandıracaktır. Gereğini yapmak,  olan biteni anlaması için HALKIMIZI AYDINLATMAK dır. Hainleri, işbirlikçileri meşrulaştırmak değil.   Yapılanlar yanlışlıkla değil kasıtlıdır. Ayasofya tezgahı ile son darbe  batı desteğinde (kiliseler dini vecibeler yerine getiriliyor demektir) vurulacaktır. Kanal Ä°stanbul ile Vatikan türü BOP yönetim merkezi oluşturulmaya çalışılmaktadır.
  Kaygılarımla Erol Güçlü / Viyana

 6. #6 by ersin zihnioglu on 19/07/2020 - 19:34

  Akad Çukurova

  Android’de Yahoo Postadan gönderildi 19:32’’19e’ 19 Tem 2020 Paz tarihinde, ‘ersin zihnioglu’ via Vardiya Ankara şunu yazdı: Erkan Çetinkaya

  Android’de Yahoo Postadan gönderildi 16:46’’19e’ 19 Tem 2020 Paz tarihinde, Erol Güclü şunu yazdı:

  Re: [Yeni yazı] ABD’yle işbirliği yapan FETÖ’yle barışır!Değerli İnsanlar

  Her ne kadar aşağıdaki yazıda “… sigorta 1946’dan sonra gevşetilmeye başlatıldı ” diyorsa da sigortanın gevşeme tarihi 11 Kasım 1938 dir (yazıda katılmadığım tek nokta 1946 dır).

  Bunu da çok değerli Başkanım Osman Pamukoğlu, HEPAR’ın kuruluşunda, Anıtkabir’deki deftere “… Bugün bizim için 11 Kasım 1938 dir.” şeklinde kaydetmiştir.

  Ülkemiz içten işgal altındadır. Bunu anlamak istemeyenler tarih önünde işgalcilerden ve işbirlikçilerinden  daha çok hesap vereceklerdir.

  Bir ihtilal bildirgesi niteliği taşıyan Amasya Genelgesi’ni hatırlamak  ve gereğini yapmak, HÄ°LAFET hayallerini sonlandıracaktır. Gereğini yapmak,  olan biteni anlaması için HALKIMIZI AYDINLATMAK dır. Hainleri, işbirlikçileri meşrulaştırmak değil.   Yapılanlar yanlışlıkla değil kasıtlıdır. Ayasofya tezgahı ile son darbe  batı desteğinde (kiliseler dini vecibeler yerine getiriliyor demektir) vurulacaktır. Kanal Ä°stanbul ile Vatikan türü BOP yönetim merkezi oluşturulmaya çalışılmaktadır.

  Kaygılarımla Erol Güçlü / Viyana

 7. #7 by Goktug TIK on 21/07/2020 - 08:34

  iPhone’umdan gönderildi

 1. ABD’yle işbirliği yapan FETÖ’yle barışır! | (Öykü-Şiir-Anı-Günce)-----Doğa+Yaşam+Sağlık+Politika

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: