Belarus’ta turuncu darbe girişimi

“Renkli devrim” diye isimlendirilen turuncu darbeler, ABD’nin klasik darbelerinden biçimsel olarak ayrılıyor. ABD’nin eskisi gibi bir gecede düğmeye basarak hükümet değiştirebilme gücünde olmaması, darbelerin biçimini ve kullanılan araçları değiştirdi.

Fakat amaç değişmedi; hedef ülke ABD politikalarını uygulayacak kıvama getirilmeli ve Washington’un liderlik ettiği neoliberal zincire eklemlenmeliydi. Bu ABD’nin ana stratejisinin gereğiydi; baş düşman bu yolla çevrelenecekti…

Karadeniz’i NATO gölü yapma operasyonu

2003’te Ukrayna’da “Turuncu devrim”, 2004’te Gürcistan’da “Gül devrimi”, 2005’te Kırgızistan’da “Lâle devrimi” adıyla yapılan renkli darbeler, ABD’nin Putin’le yeniden güç kazanmaya başlayan Rusya’yı çevreleme operasyonuydu; hatta eski çevreleme politikasını SSCB toprakları üzerinden daraltma harekatıydı…

Ve aynı zamanda Karadeniz’i kuşatma operasyonuydu. Tabloyu iyi okuyamayan Ankara, üç renkli darbeyi de destekledi. Neyse ki Kırgızistan ve Gürcistan darbeleri güç kullanılarak boşa çıkarıldı ancak Ukrayna darbesi sürüyor ve Ankara hâlâ destekliyor!

Oysa Karadeniz’in batısında Bulgaristan ve Romanya’nın, kuzeyinde Ukrayna’nın ve doğusunda Gürcistan’ın Batı kampına (AB ya da NATO üyeliği) alınmasıyla Karadeniz bir NATO gölü yapılmak isteniyordu, hâlâ da isteniyor…

Ancak bu büyük stratejiyi yutturmak için Batı basınından Ukrayna ve elbette diğerleri için de bir “insan hakları hikayesi” yazıldı; halklar diktatöre karşı ayaklanmıştı!

Oysa gerçek ortadaydı. Nitekim ABD Başkanı Barrack Obama 3 Şubat 2015’te CNN’e verdiği röportajda meselenin ne olduğunu sergilemişti: “Putin, Maydan protestoları ile Ukrayna’da yönetimin değişiminde bizim aracı olmamıza hazırlıksız yakalandı.”

Darbenin sözleşmesi

Benzer tablo Venezüella’da da yaşandı. Hugo Chavez’in ardından petrol ülkesi Venezüella’yı yeniden neoliberal zincire eklemleme fırsatı bulduğunu düşünen ABD, Chavez’in takipçisi Maduro’yu devirmeye çalıştı.

Maduro direndikçe ve ABD’nin girişimlerini püskürttükçe, Batı basınından “diktatör Maduro’ya karşı özgürlük mücadelesi verildiği” kampanyası başlatıldı. Kampanyanın etkili olabilmesi ve halkı ekonomik sıkıntılar üzerinden kışkırtmak için de ABD ve İngiltere uluslararası hırsızlık yaptı; Venezüella’nın parasına ve altınına el koydu, petrolüne ambargo uyguladı.

Ve en sonunda ABD’nin özel harekât askerleri yeni bir darbe girişimi sırasında yakalandı ve ABD’nin Maduro’ya karşı desteklediği sözde özgürlükçü Guadio’nun bunlarla yaptığı darbe sözleşmeleri ortaya çıkarıldı. Böylece ABD’nin Venezüella’daki darbe girişimleri resmiyet kazandı.

NATO’nun Baltık Savunma Planı

Benzeri şimdi Belarus’ta yaşanıyor. Yine aynı şekilde seçim sonuçlarını tanımamak üzerinden bir ülkenin yönetimi devrilmeye çalışılıyor. Yine “diktatör Lukaşenko” sloganları, yine “Belarus’ta halk özgürlük için alanlarda” haberleri…

ABD emperyalizminden özgürlük bekleyebilmenin “saflığını” bir kenara koyarak haritayı açalım: Belarus, Ukrayna’nın kuzeyinde ve Rusya’nın batısında; ABD’nin Rusya’yı çevrelemek için egemen olmak istediği Batı yayı üzerindedir.

Washington Baltık-Belarus-Ukrayna yayı ile hem Rusya’yı sıkıştırmayı hem de Rusya ile işbirliğine eğilimli Avrupa ülkeleri arasına girmeyi hedefliyor.

Türkiye’nin vetosunu kaldırmasıyla yakın zamanda onaylanan NATO’nun Baltık Savunma Planı bile resmi anlamaya yetiyor. ABD Estonya, Letonya, Litvanya ve Polonya’yı kapsayan bu planla Rusya’yı hedef alıyor. Bu dört NATO ülkesi ile Rusya arasında bir tek Ukrayna ve Belarus kaldı!

Trump mekanizmayı özetledi

Belarus’taki olayları Batı basını dışından okuyanların gördüğü en önemli gerçek, Venezüella’daki gibi muhalefet ile ABD arasında yapılan işbirliğidir. Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko’ya karşı “turuncu darbe” için kurulan “koordinasyon konseyi”nin ilişkileri adım adım açığa çıkıyor…

Kaldı ki Trump’ın 3 Kasım’da yapılacak ABD seçimlerine dair dile getirdiği ve özetle “kaybedersem oylar çalınmış demektir” yaklaşımı bile, aslında turuncu darbe mekanizmasını özetlemektedir.

Trump’ın ABD’de istediğini, ABD dün Venezüella’da, bugün Belarus’ta istedi!

Mehmet Ali Güller
Cumhuriyet Gazetesi
27 Ağustos 2020

Reklam
 1. #1 by Serdar on 28/08/2020 - 11:01

  Bazı maddelerde biçimsel haklılık görüntüsü olmasına rağmen değişen dünya düzeninde artık “insan” vasfı öne çıkartılmalıdır. Bugün sayılan politikacılar ve izledikleri çarpı ve sapkın politikalar ile gidilecek yer kalmadı. Bu açıdan bakıldığında ne Trump, ne Madura ne de bizdeki uzantıları sadece seçim ve oy dümenleriyle devletleri yönetmemelidir. Bu ülkelerde yaşayan insanlar bu tiplerden yayılan kötü deneyimlere neden maruz kalsın? Eğer hak ve hukuk konuşulacak ise insan özünden yola çıkılmalıdır. Bu yol milliyet, renk, cinsiyet, inanış, cinsel tercih karşıtıdır ve barış temenni eder. Dünyayı yakıp yıkan sonra inşa etmek iddiasında bulunan her kim ise karşı çıkmak gereklidir.

 2. #2 by Dr. Murat Aygen on 29/08/2020 - 00:03

  “Turuncu Darbe” bir Soros îcâdı değildir. Soros henüz kuantum mekaniği tahsil ederken verilen 12 MART MUHTIRASI da turuncudur. Maksat, işbaşına, beyin takımlarının getirmekti (Türün paşa olmasa Küba oluyorduk, Kore oluyorduk, Filistin oluyorduk). 1960 ve 80 darbeleri ve 28 ŞUBAT ise, işbaşına, işbirlikçi ve/veya bilim-bilmez liderleri getirmiş, Küçük Amerika olma yollarını açmıştır [bkz: Ayşe Göktürk Tunceroğlu, “Kara câhil Amerika” (2 sütun üzerine) başlıklı Amerika mektubu köşe yazısı, Türkiye gzt., İhlâs Holding A.Ş. Adına İmtiyaz Sahibi Dr. Enver Ören, Genel Yayın Müdürü İsmail Kapan, Yazı İşleri Müdürü Ali İbrahimoğlu, Yıl 25 Sayı 8531, 11 Temmuz 1994 Pazartesi, Baskı İhlâs Holding A.Ş., s.10].

 3. #3 by Dr. Murat Aygen on 29/08/2020 - 00:04

  “Turuncu Darbe” bir Soros îcâdı değildir. Soros henüz kuantum mekaniği tahsil ederken verilen 12 MART MUHTIRASI da turuncudur. Maksat, işbaşına, beyin takımlarını getirmekti (Türün paşa olmasa Küba oluyorduk, Kore oluyorduk, Filistin oluyorduk). 1960 ve 80 darbeleri ve 28 ŞUBAT ise, işbaşına, işbirlikçi ve/veya bilim-bilmez liderleri getirmiş, Küçük Amerika olma yollarını açmıştır [bkz: Ayşe Göktürk Tunceroğlu, “Kara câhil Amerika” (2 sütun üzerine) başlıklı Amerika mektubu köşe yazısı, Türkiye gzt., İhlâs Holding A.Ş. Adına İmtiyaz Sahibi Dr. Enver Ören, Genel Yayın Müdürü İsmail Kapan, Yazı İşleri Müdürü Ali İbrahimoğlu, Yıl 25 Sayı 8531, 11 Temmuz 1994 Pazartesi, Baskı İhlâs Holding A.Ş., s.10].

 4. #4 by puma on 29/08/2020 - 00:42

  Trump konusunda 180 derece yanlis cizgidesiniz, ve 3. dunya savasinin cikmasina hizmet ediyorsunuz (yani Biden kazanirsa), merak ettigim bu konudaki ideolojik kaynaginiz nedir. Chomsky ise, bence ona hic guvenmeyin. Derin devletin teorisyenlerinden Kissinger demisti ki, bizim basarimizin sirri sudur, bizdeki hainleri hemen oldurururz, baska ulkelerdekleri kahraman yapariz (MTT’lilere bir goz atmak lazi, kac tanesi kahraman oldular, Apo’dan baslanabilir !!!), demek ki Chomsky gibi populer bir kimseyi derin devlet dusman olarak gormemis (Trump’u da is adamiyken oyle gormemistiler, baskan olunca isler degisti..). Chomsky Trump karsitidir, ve ABDnin buyuk yalanlarini uyduruk bir sebeple destekler (yalan olsaydi ortaya cikardi diyerek, yuh derim baska birsey demem). Trump turuncu darbe yapmiyor, Trump’a karsi turuncu darbe yapilmaya calisildi. “Siyah ofke”yi yonetenlerin amaci Trump’u devirmekti, yani oldurmekti.

  Trump’a karsi olmak Putin’e karsi olmak demektir. Birini begenip digerini begenmemek tutarli olmaz.
  Bizdeki ilerici, solcu, Ataturkculerin cogu ikisini de begenmez, ama bu tamamen cahillik kaynaklidir. ABDnin insanla Ay’a ayak basip geri dondugu yalanina da o kadar uyarmamiza ragmen hala inaniyorlar. 11 Eylul Frankestayn teorisine halen inaniyorlar. Benzer sekilde Trump’un seytan olduguna inaniyorlar, oyle olsaydi derin devlet Trump’u oldurmeye calismazdi, ona tapardi, cunku derin devlet satanist bir yapidir.

  Venezuela’daki darbe denemesini Trump veya ABD ordusu mu yapti, hayir ozel sirketler kullaniliyor boyle seylerde. Jeffrey Pompeo gibilere bakip Trump’a not vermek yanlis olur. Trump 3 cepheyi idare etmek zorunda, halk (gerici taban), derin devlet (derin devletin ayak takimnin bir kismi en azindan), ve Rusya-Cin ekseni. Trump kaybederse kaos olur, cunku pismis asa su katilmis olur, ABD derin devletin askeri merkezi olarak, zayiflamasina ragmen saldirganliga geri doner.

  • #5 by puma2 on 29/08/2020 - 01:59

   Hep typo yapiyorum,,, yukarida MTTB’li diyecektim, MTTBliler icinden atlantik cephesi kac tane “kahraman” cikartti, hatta belki ismail kahraman da onlardandir. MTTBli olan Apo’yu secim surecinde ovmek icin baska bir MTTBl i”aslinda o kadar da kotu degil, ..cunku namaz kilardi,,..” gibi birseyler demisti. Simdi de Reis’i ya da rejimi H.Akar ile birlikte atlantik cizgisine cekiyorlar. H.Akara da belki onun gibi , Fetonun terorist oldugunu o geceye kadar anlamamisti (artik anladi mi, bilmiyoruz !).
   1960 ilericiydi, ama ABD (ya da eski ABD-derin devlet diyelim..) buna icerden mudahele etti, ama istedigini tam elde edemedi, toplamda ilericiler kazandi. 28 Subat ta benzer sekilde, ama bence burda ilerici ve atlantikci unsurlar yakin gucteydi.. sanirim cevikbir atlantickci, karadayi ve kivrikoglu milli cizgideydi, ama olaya hakim degilim..(biraz bilgi biraz mantik yurutme, uzman degilim yani,..ama mantik yurutmeyen ezberci uzmanlara da dikkat etmeli).
   Turuncu darbe ne demektir, bilmesem de ve arastirma zahmetine katlanmiyorsam da , izlenimim sudur: Halk kiskirtilir, halki kiskirtmak icin makul gorunen bir bahane vardir, ve araya karisan milisler karmasadan yararlanip istenilen sonucu yaratirlar. Bu anlamda 12 eylul degil, ama 1977 taksim katliami, maras katliami,.. yani 12 eylule giden basamaklar turuncu hareketler idi. Orduyu ele geciren bir cuntayi, kalabaliklari kiskirtan ve araya karistirilan milislerle ayni turde gormemek gerekir, cunku turuncu darbede halki ikna edip dagitabilirsiniz belki, ama ordu darbe yaptiysa ve basarili oldugunde herkes hem fikir ise, bunu kimse durduramaz, tersine ceviremez. Zaten bu yuzden secim kaybedecegini goren Akp, ordudaki tasviyelerle kendini saglama almaya calisiyor (ama Akar’in yaptigi tasviyeler Reis’e degil Gul’e yarar, burdan tekrar uyaralim, hicbir tasviye reis’e yaramaz…).

   • #6 by puma3 on 29/08/2020 - 02:04

    kusura bakmayin bir hata daha.. secim sureci degil, cozum sureci diyecektim.
    ….
    Trump demis ki, Biden Cin’le beraber hareket eden bir sosyalist.. Boyle olmadigini bilmez mi, bal gibi de bilir. Biden Cin’in nefret ettigi bir fasisttir.
    Sonra Mars’a insanlagidecegiz diyor. Ay’ainsanla gitmediklerini bilmez mi, tabi ki bilir.
    Bunlar aptal tabanin gururunu oksamak icin soylenen sarkastik sozlerdir.
    Ama blof olmayan bir sozu de var: savas yapmayacagiz. Ama gosterdigi gerekce , “cok masrafli olmasi” gibi komik birsey , ..halbuki eskiden karli oldugu icin yapiliyordu butun bu savaslar, kacakciliklar, darbeler.

 1. Belarus’ta turuncu darbe girişimi | (Öykü-Şiir-Anı-Günce)-----Doğa+Yaşam+Sağlık+Politika

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: