İsrail’in Biden endişesi

Eski ABD Başkanı Barack Obama’nın son yılında, 2015’te P5+1 ülkeleri ile İran arasında nükleer anlaşma imzalanmıştı.

Joe Biden’ın yardımcılığını yaptığı Obama, bu anlaşmayla İran’ı bir yönüyle “uluslararası sisteme” dahil etmeye çalışmıştı. Böylece İran, İsrail için güvenlik tehdidi olmaktan çıkacaktı…

Trump ise başkan olduktan sonra ABD’yi bu anlaşmadan çekti.

Biden İran’la nükleer anlaşmaya döner mi?

Biden, adaylığı sırasında başkan olduğu taktirde bu anlaşmaya dönebileceğinin işaretlerini verdi.

İşte bu olasılık, İsrail’de ciddi endişe yaratmış durumda.

İsrail Yerleşim Birimleri Bakanı Tzachi Hanegbi, Joe Biden’in ABD’deki başkanlık seçimini kazanması ve Obama döneminde yapılan nükleer anlaşmaya dönmesi halinde, bunun İsrail ile İran arasında şiddetli bir çatışmaya kadar gidebileceğini söyledi (AA, 5.11.2020).

Kuşkusuz, bu oldukça abartılmış ve Amerikan kamuoyuna şimdiden verilen “o anlaşmaya dönülmesin” mesajıdır.

İsrail Trump’tan çok memnundu

İsrail devleti, Trump yönetiminden oldukça memnundu. Trump hem Obama’nın İran’la yaptığı nükleer anlaşmadan çekilmiş hem de Körfez ülkeleri ile İsrail arasında “normalleşme” başlatmıştı. İsrail-Körfez ittifakı, İran için oldukça tehditkâr bir gelişmeydi.

Önceki yazılarımızda da işlemiştik: Obama ve Trump’ın İran politikaları birbirine zıttı ama aslında aynı büyük stratejinin altındaki farklılıktı. Obama da Trump da ABD’nin büyük stratejisi gereği esas rakibi Çin’e yönelmek üzere Ortadoğu’dan asker çekmeye çalıştı, önemli ölçüde de çekti.

Bu süreçte İsrail’in güvenliği için Obama farklı bir yolu, Trump ise farklı bir yolu seçti. Fakat İsrail devleti Trump’ın yolundan memnundu, Obama’nınkinden değil…

Amerikan Yahudileri Biden’ı destekledi

Ancak buna rağmen ABD başkanlık seçiminde Yahudilerin Trump’ı desteklemediği belirtiliyor.

Eski İsrail İletişim Bakanı Eyüb Kara, Amerikan Yahudilerinin büyük çoğunluğunun başkanlık seçiminde Demokrat Partinin adayı Biden’a destek vererek Başkan Trump’a “ihanet” ettiğini savundu (Odatv, 5.11.2020).

Eyüb Kara’ya göre Amerikan Yahudilerinin yüzde 72’si Biden’a, yüzde 28’i Trump’a oy vermişti.

Bu oran doğru mudur, yoksa Trump’ın kaybetmekte olmasından İsrailli eski bir bakanın duyduğu memnuniyetsizliğinin abartısı mıdır, bilinmez ama son tahlilde İsrail’in devlet olarak Biden yerine Trump’la çalışmayı tercih ettiği ortada.

İsrail işgali genişliyor

Biden’ın nükleer anlaşmaya dönme olasılığından endişe eden İsrail Yerleşim Birimleri Bakanı Tzachi Hanegbi’nin dikkat çektiği diğer bir durum ise şu: İsrail, Biden’ın seçimi kazanması halinde işgal altındaki Batı Şeria’da yer alan yasadışı Yahudi yerleşim birimleri dahil birçok konuda sorun yaşanabileceği endişesini ise hiç taşımıyor!

Yani, Trump da seçilse, Biden da seçilse, İsrail’in işgal planına tam destek verecek, veriyor!

Nitekim, siz bunları okurken bile İsrail yeni yerleşim bölgeleri işgal etme peşinde ne yazık ki…

Önceki gün Sputnik’te bu konuda önemli bir haber vardı: “Uluslararası toplum ABD seçimiyle meşgulken, İsrail, Batı Şeria’da son 10 yılın en büyük yıkımını gerçekleştiriyor.”

Filistin Benimdir

Filistin ve bölge açısından asıl sorun budur; İsrail işgalinin kesintisiz genişlemesi…

ABD’nin başına Trump mı yoksa Biden mı geçmiş, fark etmiyor; ABD’yi bir Cumhuriyetçi mi yoksa bir Demokrat mı yönetiyor, fark etmiyor. İsrail ABD desteğiyle Filistin işgalini genişletmeyi sürdürüyor!

Bu işgale Arap tepkisini iyice sönümlemek için de İsrail-Arap normalleşmesi başlattılar. Körfez ülkeleri, karşılığında da petrollerini bir boru hattıyla İsrail limanından Doğu Akdeniz’e indirme kazancı elde etmiş olacaklar.

Kısacası İsrail’in Filistin’i işgal sorunu bölgemizin en önemli sorunlarından biri olmayı yeni dönemde de sürdürecek.

Konunun oldukça kapsamlı olan siyasi tarihi konusunda, Ortadoğu umanı Hüsnü Mahalli tarafından geçen günlerde çok önemli bir kitap yayımlandı: Filistin Benimdir (Kırmızı Kedi Yayınevi).

19. yüzyılın sonunda ortaya çıkmaya başlayan sorunun özellikle 20. yüzyılda hangi hatalarla ne noktaya geldiğini ve 21. yüzyılın ilk çeyreğinde nasıl şekillendiğini tüm ayrıntılarıyla okuyacaksınız.

Mehmet Ali Güller
Cumhuriyet Gazetesi
7 Ekim 2020

 1. #1 by puma on 08/11/2020 - 08:13

  Konuya cok hakim olmasam da (hatta hic hakim olmasam da), israil Biden’den rahatsiz degildir bence, cunku Biden derin devletin adami, Obama’nin ikinci adamiydi, Obama Suriye savasini baslatti ve Isid ve benzerlerini yaratti.. Butun bunlarda israil’in rolu buyuktu. Yani bunlar suc ortaklaridir. Rusya ise Suriyenin yaninda ve Trump Rusya ile tam uyumlu.

  Israille yapilan anlasma,..orda da bir cok bilmedigimiz sey var. x22report birseyler diyordu, yani herseyin bir cevabi var, ama normal anaakim kaynaklara bakarak bir sonuc elde edilemez. Mesela sol/marxist sanilip Chmosky gibilere guvenmek buyuk hatadir, cuku her kritik konuda derin devletin liberal teorisini destekler (bir de derin devletin muhafazakar teorisi vardir).

  ABDde muhafazakar ya da liberal, jeopolitik anlamda fark yok. Ama Trump bir istisnadir. Amerikanin bu kritik doneminde (yani kaybedilen hegamonyanin sabotajlarla devam ettirilmeye calisilmasi ya da calisilmamasi) oraya monte edilmistir. Demokrat partiye de monte edilebilirdi. Trump yine ayni Trump, derin devlet te ayni derin devlet olurdu, bu sefer Trump’a muhafazakar paket uzerinden saldirirlardi.

  Trump Rusya ile uyumludur. Butun anaakim medya Biden kazandi derken, Rusyanin yari resmi kanali rt.com temkinli ve notr yani tarafsiz yayin yapmakta. Tabi Trump taraftaridir, ama bunu belli etmez.

  Trump kazandi, hile var. Bu hilenin ustune gidilecek. Yeterince zaman var. Ama yeterli irade, motivasyon var mi, kuresel hainlerin her turlu hamlesine cevap var mi. Ondan emin olamiyoruz. Mesela korona diye birsey yarattilar, belki bunun bir amaci insanlari eve kapatip mektupla ya da dijital oy kullanilmasini saglamakti ve bu sekilde hile yapilabilecekti.

  • #2 by puma2 on 08/11/2020 - 08:36

   Tele1 Adalet Agaoglu’yu niye kusursuz bir kimse gibi over. Sanki mukemmel biriymis gibi.

   Hiiic tanimiyorum, onu yalnizca AKPyi ovmesinden taniyorum. Yoksa tele1 de Akpnin 2007 onceki halinden memnun mu (kilicdar gibi).

   Tele1 paradoksal bir bicimde Putin’i desteklerken Trump’tan nefret eder, boyle bir sey olmaz. Hic bir tutarliligi yok.

   ………………..

   Trump’un durumunu suna benzetebiliriz. Bir ev icindeki coplerle ve ise yaramaz esyalarla terkedilmistir, sonra onu temizlemeye ve kullanmaya karar verilmistir. Her tarafta cop, kuf, paslanmis kararmis esyalar, bocekler fareler, orumcek aglari, dokulen duvar boyasi, catlayan siva, su yok, elektrik yok, patlak ampul, su sizdiran lavabo. Butun bu pisligi nasil temilzleyeceksiniz, bir yerden baslarsiniz, ama bazi kisimlar uzun sure hala pis kalacaktir. Boyle bir temizlik cok yonlu bir caba gerektirir, ve zaman alir. Herseyi cozemedi diye Trump’u suclayamayiz. Neyi cozdu derseniz, en azindan savas ve teror yapmiyor (bir kac istisna var, ama onlar da Trump kaynakli mi, muhtemelen degil, ..). Trump Rusya ve Cin ile en uyumlu baskandir, ve gercekten israilci olmasi imkansizdir. hatta America First demesi de biraz bu anlama gelir (Robert David Steele’ye gore oyle (eposta listesine yazilmaya deger)).

  • #3 by puma3 on 08/11/2020 - 08:56

   …iranla yapilan anlasma diyecektim (nukleer anlasma yani).
   …………….
   Trump Suiyeye’ye iki kere fuze firlatti, sanirim ilkinde 59 ikincisinde 107 tane gezgin fuze, ve bunu “habersiz” yapti, ve guya cezalandirmak icin, ve hicbir hasara can kaybina sebep olmadi. Normalde dunya savasi cikaracak bir hamleydi.

   Sonra ABD Kasim Suleymani’yi oldurdu (bu konuda suphelerim var). iran cevap olarak bir ABD ussunu vurdu. Bu ikinci kisim anlasmaliydi. ABD o ussu vurulsun diye ozellikle terk etti, iran da yalnizca o ussu vurdu. ABD can kaybi yok dedi, iran 80 ABD askeri oldu dedi. iki taraf ta ic politika anlaminda rahatladi. Ve butun bunlara bakinca, K.S.nin oldurulmesi de numara olabilir, ya da Trump ve ABD ordusu haricindeki ABDli unsurlar (guvenlik sirketleri/parali teroristler) hatta belki belki bazi iranli unsurlarla ortak olarak, bunu yapmis olabilirler.

   iste Trump boyle blofler, anti-falseflag (anti bayrak operasyonu)’lari yapiyor, ve bu yuzden ona dengesiz, yalanci diyorlar. Bence tamamen durust olmaktan daha dogrudur bu. Ne yani derin devleti ezecegiz, ABD uslerini kapatacagiz falan mi desin, sonra aptal partisinden atilsin.

 2. #4 by Dr. Murat AYGEN on 08/11/2020 - 14:12

  TRUMP ağam, BiDEN=Özal’ın başına bir Demirel kesilecek, “bilim”den yana nasiplerini alamamış Amerikalılar, O’na, “Rescue US Father” (Kurtar bizi BABA) diye yalvaracaklardır [bkz: Ayşe Göktürk Tunceroğlu, “Kara câhil Amerika” (2 sütun üzerine) başlıklı Amerika mektubu köşe yazısı, Türkiye gzt., İhlâs Holding A.Ş. Adına İmtiyaz Sahibi Dr. Enver Ören, Genel Yayın Müdürü İsmail Kapan, Yazı İşleri Müdürü Ali İbrahimoğlu, Yıl 25 Sayı 8531, 11 Temmuz 1994 Pazartesi, Baskı İhlâs Holding A.Ş., s.10].

 1. İsrail’in Biden endişesi | Öykü-Şiir-Anı-Günce-Doğa+Yaşam+Sağlık+Politika

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: