Erdoğan’ın siyaset mühendisliği

Anayasa’nın 101. maddesi açık: “Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir.” Yani Anayasa’ya göre Erdoğan Haziran 2023’te Cumhurbaşkanı adayı olamaz.

İşte 1921 ruhuyla “Yeniden Kuruluş Anayasası” hedefi koymaları da, Islahat ve Tanzimat Fermanlarında bile yer alan hakları 2021 yılında İnsan Hakları Eylem Planı diye ilan etmeleri de, HDP’nin kapatılmasını gündeme getirmeleri de bu nedenle…

Erdoğan üçüncü kez aday olabilme peşinde

Erdoğan’ın üçüncü kez Cumhurbaşkanı adayı olabilmesinin tek yolu var. Anayasa’nın 116. maddesine göre “Cumhurbaşkanının ikinci döneminde Meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde, Cumhurbaşkanı bir defa daha aday olabilir.”

Peki Meclis seçimlerin yenilenebilmesine nasıl karar verecek? O da 116. maddede belirtilmiş: “TBMM, üye tamsayısının beşte üç çoğunluğuyla seçimlerin yenilenmesine karar verebilir.” Yani TBMM’nin beşte üçü olan 360 milletvekili isterse, seçimler yenilenebilir.

Peki AKP ve MHP ortaklığının 360 milletvekili var mı? Yok. Cumhur İttifakı’nın 289’u AKP’li, 48’i MHP’li, toplam 337 milletvekili var. Yani 23 milletvekilleri eksik.

İşte defalarca değiştirdikleri anayasayı sil baştan yeniden yazmak istemelerinin nedeni bu: Erdoğan’a başkanlık yolu açabilecek 23 milletvekilini bulabilmek

Havuç: 1921 ruhu

İyi bir taktisyen olan Erdoğan, “havuç-sopa” taktiği uygulayarak 23 milletvekili arıyor.

Havuç, 1921 Anayasası. İktidar yeni anayasayı, 1921 Anayasası ruhuyla yapma hedefi ilan ederek hem SP hem de HDP’ye çengel atıyor. O anayasada laikliğin olmamasını SP’liler için, bir çeşit özerklik bulunmasını da HDP’liler için havuç olarak görüyor.

Peki SP ve HDP böyle bir havucu yer mi? Erdoğan’ın hedefi 56 HDP’li ve 1 SP’li milletvekilinin tamamı değil zaten. Erdoğan’ın Oğuzhan Asiltürk üzerinden SP’yi bölme hamlesi yapmasını ve son günlerde konuşulan HDP içinden bir “muhafazakâr Kürt” partisi çıkarılması çabasını not edin lütfen…

Bir de şunu not edin: HDP’nin Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Çözüm sürecinde bize vaat ettiklerinizi yeri ve zamanı geldiğinde açıklamazsak namerdiz” diyor! Cumhur İttifakı’nın küçük ortağı MHP, hemen her gün HDP’nin kapatılmasını savunuyor, fezlekeler TBMM’de…

AKP’nin PKK ve HDP’ye neler vaat ettiğinin açıklanması için hâlâ hangi “yer ve zaman” bekleniyor? Yoksa kimi HDP’liler, dün ortaklık yaptıkları AKP’yle, bir gün yine ortaklık yapabileceklerini mi düşünüyor?

Sopa: HDP’nin kapatılması

Erdoğan’ın sopası ise fezlekeler, dokunulmazlıkların kaldırılması ve HDP’nin kapatılması…

Ancak belirtelim: MHP’nin ısrarına rağmen AKP’nin niyeti HDP’yi kapatmak değil. Zira kapatılmış bir HDP, AKP açısından “kullanım” değerini de kaybetmiş olur. AKP bu nedenle bazı milletvekillerinin dokunulmazlığını kaldırarak sandalye sayısını azaltmayı ve de en fazla HDP’nin hazine yardımının kesilmesini istiyor.

Bu yolla da hem HDP içinden AKP’ye destek olabilecek bir “muhafazakâr HDP” çıkabilmesini kolaylaştırmayı, hem de “terörle bağlantılı” bir HDP’yi CHP’ye yapıştırarak Millet İttifakını parçalamayı hedefliyor.

Erdoğan’ın tüm bunların ardından da hedefi şu: 15 Şubat tarihli “Anayasa tuzağı” başlıklı makalemizde yazdık, milleti anayasacılar ve anayasa karşıtları şeklinde bölerek seçime gitmek istiyor. Kapatmadığı, böldüğü HDP’yi de CHP’ye “açık ortak” yaparak, seçimi milliler-gayri millîler ekseninde yapabilmeyi hesaplıyor.

Muhaliflerini müttefik yapabilen Erdoğan

Erdoğan’ın siyaset mühendisliği sakın küçümsenmesin. Seçim meydanlarında Erdoğan’ın yakasına yapışacağını ilan edenlerin, sonradan Erdoğan’ın paçasına yapışarak siyasete devam edebildikleri ortada…

Erdoğan’a en ağır sözleri dile getiren, seçim meydanında ip atan MHP lideri Devlet Bahçeli bugün en büyük müttefiki. Erdoğan’ın en sert muhalifi VP lideri Doğu Perinçek bugün yanında. Erdoğan’dan hesap soracağını belirterek en ağır sözleri dile getirenlerden DP lideri Süleyman Soylu, bugün bakanı. Erdoğan’ı devireceğini belirten HAS Parti lideri Numan Kurtulmuş, bugün yardımcısı…

18 yılda Erdoğan PKK ve HDP’yi de, yetmez ama evetçi liberalleri de, ihtiyaca göre kullandı, kullanıyor…

İşte bu nedenle, “nasıl olsa bu kötü ekonomiyle artık iktidar olmayı sürdüremezler” kolaycılığına kapılmamak ve Erdoğan’ın siyaset mühendisliğini ciddiye alarak, sağlam bir strateji oluşturmak gerekmektedir.

Mehmet Ali Güller
Cumhuriyet Gazetesi
4 Mart 2021

 1. #1 by Turkiye Dunyanin Coplugu Olamaz (Puma) on 05/03/2021 - 09:34

  ilginc bir analiz.
  Benim anlamadigim, HDPnin icinden Akpye destek saglayacak muhafazakar bir HDP cikarmak nasil olacak. Bazi HDPlilerin AKPye destek oldugunu herkes gorecek o zaman. Sonucta mevcut m.v.lerinin kullanilmasi lazim.

  HDPyi kapatmak meclis aritmetigi anlaminda yardimci olur mu. O zaman anayasa icin 327 m.v. yeter. Akp+Mhp 337 ediyor yani yeterli gibi. Akp Hdpyi kapatmazsa, bu ancak santaj korkusundan olur bence. Ya da Akpye hala oy veren muhafazakar kurtleri de kaybetmekten korkar. Akpye oy veren muhafazakar kurtler ille de Hdpye karsi demek degildir, yalnizca din agir basiyor demek olabilir bu, bazilari icin.
  ……….
  Hdp dogru bir sey soyledi : “SIFIR ATIK ” projesi iyi bir sey degil dedi.. Tamamen hakli, ama gitti bunu Paris iklim anlasmasina bagladi. Paris Iklim anlasmasinin gercek amaci iklimi korumak degil. Zaten karbondioksit te zararli degil. Onemli olan diger kimyasallari azaltmak.

  “SIFIR ATIK” ile Teror arasindaki fark nedir: Teror hemen, ve de az sayida kisiyi oldurur.
  “SIFIR ATIK” ise vatanin her karsi topragini kalici toksinlerle doldurur, ve yavas yavas herkesi ve her canliyi oldurur veya hasta eder.
  “Zararsiz yanma” ya da bertaraf etme mumkun mudur.
  HBT de bir teknolojiden bahsetmisti, plazama yontemi gibi bir sey.. O zaman zararli toksin olusumu azaltiliyormus. …

  Yine de her durumda yakmak uzere HER YIL, YARIM MILYON TONdan fazla plastik ithal etmek,
  en buyuk ihanetlerden biridir. Mhpli biri bile buna ara verelim demisti.
  Chp ,, ve Vatan Partisinden itiraz yok. Hatta Kilicdar yillar once copleri enerji kaynagi olarak gordugunu soylemisti. Vatan Partisi de bir cop yakma tesisini, istihdam ve enerji kaynagi diye ovmustu. Gercekte ne kaynagi oldugunu yukarda soyledim.

  Ben CHPnin yerine olsam, AKPyi asi getirmiyor diye suclamam (zaten asi getirmemek AKPnin yaptigi en iyi seylerden biri), her gun cop ithalatininidan bahsederim, ama yapabilir mi, o zaman kartelden firca yer. O zaman hem Akpye hem Chpye muhalif oldugunu iddia eden M.ince yapsin boyle bir muhalefeti.

  Turkiye dunyanin coplugu olamaz!

 1. Erdoğan’ın siyaset mühendisliği | Öykü-Şiir-Anı-Günce-Doğa+Yaşam+Sağlık+Politika

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: