Büyük Ortadoğu Projesinden Batı Asya-Çin ittifakına

Alaska’daki ABD-Çin zirvesinin en önemli sonucu; Beijing (Pekin) yönetiminin artık vites yükselttiği gerçeğiydi.

Zira 18 Mart’ta başlayan zirvede, yeni ABD yönetimi tüm kibri ve üstenci bakışıyla muhatabına “ayar vermeye” kalktı. Fakat hiç alışık olmadığı bir tepkiyle karşılaştı!

ÇİN’İN YENİ-DİPLOMASİSİ

Çinli yetkililer, ABD’nin insan haklarından bahsedecek durumda olmadığını, uluslararası toplum adına konuşamayacağını ve üst perdeden buyuramayacağı karşılığını verdiler.

Bu emperyalist ABD’nin pek ummadığı, Çin’in geleneksel diplomasi anlayışıyla pek örtüşmeyen bir tepkiydi. Açık ki Çin yönetimi, artık ABD’ye karşı yeni-diplomasisini uygulayacaktı: Alttan almayan, bela istemeyen ama belaya da hakettiği yanıtı vereceğini gösteren tutum…

Peki Çin’i bu yeni tutuma iten neydi?

RAKİP ÇİN, DÜŞMAN RUSYA

Yeni ABD yönetiminin nasıl bir küresel politika izleyeceği netleşmeye başladı. Buna göre ABD Çin’i “uzun vadeli stratejik rekabet” yapacağı “rakip” olarak değerlendiriyor, Rusya’yı ise Avrupa ve NATO’ya “yakın tehdit” ilan ederek düşmanlaştırıyordu.

Bunun nedeni elbette ABD’nin öncelikle AB’yle ilişkileri onarma ihtiyacıydı. Yoksa ABD için “esas düşman” elbette Çin’di.

Nitekim ABD yönetimi Alaska Zirvesinden önce 12 Mart’ta Japonya, Avustralya ve Hindistan’la, Çin’e karşı Quad Zirvesi’ni düzenlemiş; ardından ABD Dışişleri ve Savunma bakanları, ikili basınç için Hindistan, Japonya ve Güney Kore’yi turlamıştı.

Kısacası ABD, Rusya’yı düşman ilan etse de, esas olarak Hint-Pasifik bölgesinde, Hindistan’dan Japonya’ya uzanan geniş yay üzerinde Çin’i kuşatmaya çalışıyordu.

İşte Beijing yönetimi bu nedenle artık vites yükseltmeye karar verdi.

KAZAN-KAZAN ÖRNEĞİ: ÇİN-İRAN ANLAŞMASI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin 6 Batı Asya (Ortadoğu) ülkesini kapsayan ziyareti, işte bu vites yükseltme durumunun önemli bir yansımasıydı. Çin, Batı Asya’ya, yani bir zamanlar ABD’nin sınır ve rejim değiştirmek üzere Büyük Ortadoğu Projesi ilan ettiği bölgeye, kazan-kazan yaklaşımı içinde zenginlik getirmeye geliyordu…

Çin yönetiminin bu ziyaret kapsamında yaptığı en önemli anlaşma İran’la oldu. Çin ve İran, ilişkilerinin “stratejik ortaklık” seviyesine ulaştığını ilan ederek, aralarında 25 yıllık bir işbirliği anlaşması yaptılar.

Anlaşma bankacılık, telekomünikasyon, liman, demiryolları, sağlık ve bilgi teknolojileri gibi birçok sektöre Çin’in 400 milyar dolarlık yatırım yapmasını öngörüyor. Çin bu yatırımın karşılığında da İran’dan düzenli olarak büyük iskontoyla petrol alacak.

Yani iki taraf da kazanacak; Ambargo altındaki İran 400 milyarlık yatırıma kavuşmuş ve petrol satışını garanti etmiş olacak; Çin ise karşılığında ucuz petrol almış olacak.

MASADA ÖNEMLİ PROJELER VAR

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin Suudi Arabistan ziyareti de önümüzdeki dönem için önemli gelişmelerin olabileceğine işaret etti. Zira Çin ve Suudi Arabistan, Körfez Serbest Ticaret Anlaşması konusunu masaya koydu.

Yine Çin’in diğer ülke ziyaretleri de benzer şekilde önümüzdeki süreçte çok önemli projelerin hayata geçebileceğini resmetti.

Wang Yi’nin Suudi Arabistan’dan sonra ve İran’dan önce ziyaret ettiği adres ise ülkemizdi. Wang Yi, muadili Mevlüt Çavuşoğlu’yla görüştükten sonra, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da kabul edildi. Çin-Türkiye temasının önemi ise iki ülkenin de “stratejik ortaklık” seviyesinde ilişki kurma iradesini ortaya koyması oldu.

BEŞ MADDELİ PLAN

Çin’in Batı Asya’ya neyle geldiği ve ABD’den farkını ortaya koyan ise Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin ilan ettiği beş maddeli plandı:

1) Karşılıklı saygı.

2) Eşitlik ve adalet.

3) Nükleer silahların yayılmasının önlenmesi.

4) Kolektif güvenlik.

5) Kalkınma ve işbirliği.

Bu beş madde, Çin’in karşılıklı saygı temelinde Batı Asya ülkeleriyle kazan-kazan temelinde, tıpkı İran’la olduğu gibi, çok büyük hacimli işbirliği anlaşmaları yapmak istediğini ortaya koyuyor.

ABD’nin füzelerinden, katliamlarından ve petrol hırsızlığından sonra Çin, bölgeye füze yerine ticaret, katliam yerine yatırım ve petrol hırsızlığı yerine indirimli petrol alım taahhüdü getiriyor.

Mehmet Ali Güller
CRI Türk
30 Mart 2021

 1. #1 by Korona ASIsi istemeyiz (puma) on 01/04/2021 - 02:04

  Kanal istanbul bu ortak islerden biri olmamali.
  Kanal istanbula finansman saglamamali ve yapilmasinda yer almamali.
  Eger boyle bir niyetleri varsa (bir ara oyle birsey duymustum)
  bunu durdurmak cok zor olur.

  16 Nisan anayasasini desteklemislerdi.
  Ve hatta bu yuzden bence ordu da hileye destek oldu.

  Bir de bu gorusmelerde hic bilmedigimiz baska seyler de konusuluyor olabilir.
  Mesela yeni finansal sistem.
  Bugun 1 nisan, nese dolacak mi insan.
  daha dogrusu surpriz gunu olarak secilmis olabilir.
  Papa niye iran’a gitmisti, herhalde yeni dunya sistemini
  halka nasil anlatacaklarini konusmuslardir.

  Bati kokenli korona asilari da geldi.
  Bu bir soykirimdir, uygulanirsa.
  Asilar zaten ise yaramiyor, yuzde 95 mis, yalan,https://www.yahoo.com/gma/over-100-fully-vaccinated-people-115339262.html
  Tabi olenlerden hasta olanlardan , sakat kalanlardan soz etmezler.
  Zaten asi dedikleri de asi degil, gen terapisi.
  Vucudu gereksiz yere panik haline sokmak,
  gibi bir sonucu var.
  Biyontek, AstraZeneka, Mo-der-na , hepsi ayri ayri felaket.
  Ilerici kanallarimiz bunlarin reklamini yaparsa,
  asiyi isteriz diye yaygara koparirlarsa,
  ilerici insanlarimiz soykirima ugrar ve
  bu ulke de bir daha asla belini dogrultamaz.
  Akpliler lebabeb suru bagisikligi kazanirken, biz
  teknointihari bilim ve sol diye secmis oluruz.

  coronagercegi.com
  (benimle ilgisi yok)

 1. Büyük Ortadoğu Projesinden Batı Asya-Çin ittifakına | Öykü-Şiir-Anı-Günce-Doğa+Yaşam+Sağlık+Politika

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: