Cübbeli Amirale karşı Amiraller Bildirisi

Bazı fotoğraflar vardır; ancak bir kitapta anlatabileceğiniz büyüklükteki bir konuyu tek karede anlatır. Bir dönemi, bir süreci, bir gidişatı tek bakışta önünüze getirir…

Örneğin Barış Pehlivan ve Barış Teroğlu’nun Metastaz kitabındaki fotoğraf öyle bir fotoğraftı: Menzilci polisin Polis Akademisindeki zikir görüntüsü bir dönemi, bir süreci anlatıyordu; cemaatlerin devleti nasıl ele geçirdiğini gösteriyordu; tarikatların Emniyet’teki gücünü resmediyordu…

Gülencilerin yerine başka Nurcular

İşteilk olarak Veryansın TV’nin yayınladığı o “Cübbeli Amiral” fotoğrafı da bir dönemi, bir süreci anlatıyor…

Emniyet’te Menzilci, TSK’de Nurcu: Her iki fotoğraf da, tarikat ve cemaatlerin “güvenlik bürokrasisini” nasıl paylaşmaya çalıştığını resmediyor; üniformaları nasıl ele geçirmeye çalıştıklarını anlatıyor.

Fotoğraflar; FETÖ’yle mücadele edilen süreçte, FETÖ’nün yerini başka tarikatların, başka cemaatlerin doldurmaya çalıştığını gösteriyor.

Fethullah Gülenciler gibi bir başka Nurcu grup olan Kurdoğlu grubunun da TSK içinde güç kazandığına işaret ediyor.

TSK’nin tepesi Tillo şeyhlerini ziyaret ederse!

TSK’den FETÖ’yü temizlerken, Atatürk’ü de temizlemeye çalışırsanız, bir tarikatı temizlemiş ama bir başka tarikata yol açmış olursunuz. Çünkü Atatürk ve laiklik; orduyu tarikatlara parsellemenin panzehiridir!

İşte aynı dönemde “irticaya karışmama” şartının Harp Okullarına alımlarda bir ölçü olmaktan çıkarılması, askerin kurs yönergesinden Atatürk’ün çıkarılması vb örnekler, o fotoğrafa nasıl geldiğimizi anlatıyor.

Elbette öncesi de var: Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, genelkurmay başkanı iken, yanına kuvvet komutanlarını da alarak, üniformalarıyla bayram namazını Siirt’in Tillo ilçesinde AKP milletvekili ve AKP Siirt İl Başkanı ile birlikte kılmıştı.

Bu elbette sadece ve sadece bir ibadet değildi; ibadetin sergilenmesiydi. Neden Tillo peki? Tillo, tarikatı, mollaları ve medreseleriyle dikkat çeken bir yer. Zaten Akar ve kuvvet komutanları da bayram namazı sonrası Tillo şeyhleriyle birlikte pozlar verdikten sonra “İbrahim Hakkı ve İsmail Fakirullah Hazretlerinin türbelerini” ziyaret etti!

Akar’ın faaliyetleri

Hulusi Akar’ın Türk ordusunun tarikatlara daha da açılmasını sağlayan diğer bazı faaliyetleri şunlardı:

Akar; Cübbeli Ahmet’le poz verdi, dinci Akit gazetesinin vefat eden yazarlarına taziyeler yayımladı, yine dinci Akit yazarını hastanede ziyaret etti. Ve tüm bunlar bir “halkla ilişkiler” faaliyeti olarak önemle kamuoyunun önüne getirildi.

Hulusi Akar’ın MİT Müsteşarı Hakan Fidan’la birlikte Nuri Akdil’i ziyaret etmesi, özenle kamuoyuna servis edildi. Kimdir Nuri Pakdil? Atatürk’e firavun diyen, 1923’ü “değerlerden kopma” tarihi ilan eden, “Ne Mutlu Müslümanım diyene” sloganıyla biten konuşması Erdoğan tarafından ayakta alkışlanan bir siyasal İslamcı yazardır. Nuri Pakdil, aynı zamanda Akar’ın lise yıllarında Abdullah Gül’le birlikte ziyaret ettiği Necip Fazıl’ın da izcilerindendir.

Türk ordusunu tarikatlardan kurtarmanın yolu

Evet, “Tekkedeki Amiral” ya da “Cübbeli Amiral” fotoğrafına yol açan nedenlerden biri, yukarıda yalnızca bir kaçını anımsattığımız Akar’ın faaliyetleridir. Ancak Akar’ın faaliyetleri de elbette bir başka nedenin sonucudur. İşte asıl mesele de odur:

AKP, elbette FETÖ’nün boşluğunu başka tarikat ve cemaatlerle doldurmaya çalışacaktır. Çünkü AKP, bir tarikatlar koalisyonudur, bir cemaatler ittifakıdır. O nedenle Türk ordusunu tarikat ve cemaatlerden kurtarabilmek için, önce Türkiye’yi AKP iktidarından kurtarmak gerekmektedir.

İşte 104 Amiralin bildirisi; Montrö’nün tartışmaya açılmasına ve “TSK ve Deniz Kuvvetlerinin Atatürk‘ün çizdiği çağdaş rotadan uzaklaşma görüntüsüne” tepkidir.

Bildiriye anında soruşturma açıldı: Çünkü emekli amirallerin görüş bildirme özgürlüğü yok ama Ayasofya imamının her konuda konuşma özgürlüğü var!

Bir “Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisi” olarak, anında soruşturma açılan “Amiraller Bildirisi”nin altına ben de imzamı atıyorum!

Mehmet Ali Güller
Cumhuriyet Gazetesi
5 Nisan 2021

 1. #1 by CoronaGercegi.com (Baskasina ait site, paylasin, onemli ve acil ) (puma) on 06/04/2021 - 07:51

  Aynen.
  -Oncelikle Biyontek (ve varsa diger Bati markali) korona asilarinin kullanilmasi yasaklanmalidir.
  Mesela cesareti olan varsa asi olacagim diye gitsin, asiyi olmadan onu alsin, enjektorle beraber. (niye oyle bir hakki olmasin ki, sonucta ), 10 kati fiyata bana satsin. Aynisi pcr test kiti icin de gecerli. Ugur Sahinle ozel bir sorunum yok. Kendisini tanimam. Yalniz kendi asini olmak icin acelesi yokmus, niye acaba, bir suru olum vakasi oldugu icin mi.
  -Hastanelerde Camasir Suyu kullanimi yasaklanmalidir. Hava kalitesini azaltmak degil artirmak gerekir. Temizligie evet, birkac istisna (ameliyat, yara tedavisi gibi) haric dezenfektan kullanimi durdurulmalidir.
  -Plastik ve diger coplerin ithalati ve yakilmasi durdurulmalidir.
  Bunlar istenirse kolayca duzeltilebilecek seyler.
  AKPden boyle bir sey beklemiyorum, ama halk bilinclenmeli, ve baski olusturmali.
  “Hijyen” veya “dezenfekte etme” denen her mikrobu te tek oldurme gibi hedefinin hem uygulanamaz , hem de bilimsel olmayan aptalca bir yontem oldugu bilinclere kazinmali. Temizligin cogu su ve sabun ile olur. Bazen sirke, bazen iyot, bazen ozon, bazen gumus, bazen bor, bazen karbonat. Ama camasir suyu asla dogru bir secim degil. Tek istisna belki yilda bir kere yapilabilecek “beyazlatma” islemi olabilir. iyice durulama ve havalandirma sartiyla.
  -bir de muhalefet antikartele guven vermeli. Ataturke sozde degil ozde sahip cikmali.
  Asi yandasi, s400 ve Trump karsiti bir muhalefet Ataturkcu sayilmaz.
  Bu arada Vatan Partisinin bu bildiriye sahip cikan (daha dogrusu bildiriyi imzalayan magdurlari bu saldiriya karsi savunan ) Chpyi Bidenci diye suclamasi tam bir sacmalik. Chp burda Bidenci degil, utangac bir Trumpcu gibi davranmistir. Taktiksel bir manevra sayiyorum, ve uzerinde durmuyorum.
  Vatan partisi cephesi nedense bir problem gormuyor.
  Yoksa CKP bu sistemi begendigi icin mi Vatan Partisi cephesi boyle davranmakta.
  Asagida Hulusi bey’in 15 temmuzda “yerlerde suruklenerek” Akinci’ya goturulmesi !
  Vucut dili her seyi anlatiyor aslinda.
  https://www.youtube.com/watch?v=o5G0iHdkgcA

 1. Cübbeli Amirale karşı Amiraller Bildirisi | Öykü-Şiir-Anı-Günce-Doğa+Yaşam+Sağlık+Politika

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: