Karadeniz’e ‘darbecilik’ örtüsü

İktidarıyla ve muhalefetiyle siyasetimizin çapsızlığının resmidir: 126 emekli büyükelçinin ve ardından 104 emekli amiralin Montrö konulu uyarısı, “darbecilik” tartışmasına boğuldu!

Oysa normal bir ülkede, ülkenin uluslararası bir sözleşme konusundaki en kıdemli ve en deneyimli 230 asker ve diplomatı o sözleşme konusunda bir riske dikkat çekiyorsa, o ülkede iktidarıyla ve muhalefetiyle herkes o dikkat çekilen konuya odaklanmalıydı.

Yapılmadı…

İktidar, “darbe bildirisi” diye işi amirallere operasyona kadar götürdü, muhalefetin bir bölümü de “iktidara yarar” diyerek bildiri sahiplerini kınadı…

DARBENİN İMASI BİLE YOK!

Bildirilerin elbette darbeyle ilgisi yok. Nitekim amiralleri darbecilikle suçlayan iktidar bile “darbe iması” var diyebiliyor en fazla ki o da yok.

Diğer yandan Cumhurbaşkanı, özetle amirallerin bildirideki görüşleri zaten tek tek değişik mecralarda dile getirdiğini, hiçbirine operasyon yapılmadığını, o nedenle ortada bir ifade özgürlüğü sorunu olmadığını ama amirallerin o görüşleri topluca bir bildiri haline getirmesinin “darbe iması” olduğunu savundu ki hukuken soruşturmayı iki kere çökertir!

Zira tek tek suç olmayan konu topluca da suç olmaz, kaldı ki anayasa açıktır; isteyen tek tek, isteyen topluca, ister yazılı, ister sözlü görüşlerini açıklar.

ABD’NİN MONTRÖ’YÜ DELME TEKLİFİ

Konuyu darbe tartışmasında boğmak, meselenin özünü örtmenin bir yolu elbette… Peki ne örtülüyor?

Bakınız imzacı amirallerden Atilla Kıyat iki yıl önce açıklamıştı: Dönemin ABD Büyükelçisi James Jeffrey, Türk ordusuna Montrö’yü delme teklifi yapmıştı. Teklife itiraz eden amiraller FETÖ’nün Ergenekon-Balyoz kumpaslarına uğradı!

Silivri duruşmalarında dava tutanaklarına da girdi: Bir bölümü bugünkü imzacılar olan amiraller, tek tek ABD’nin Montrö’yü delerek nasıl Karadeniz’e girmek istediğini, kendilerinin bunu nasıl engellediğini belgeleriyle anlattılar.

Bunlardan kamuoyunun en fazla bildiği örneklerden biri, ABD’nin Gürcistan’a 2008’de yardıma gitmeye çalışmasının önlenmesiydi örneğin…

Ki bırakın bizim amirallerimizin bu konuda ne dediğini, ABD’nin kendisinin dediği bile konunun esasını ortaya koyuyor. Geçen yaz, tam da Montrö Sözleşmesinin yıldönümü olan günlerde bir askeri tatbikat nedeniyle mesaj yayımlayan ABD’nin Ankara Büyükelçiliği şöyle demişti: “… Karadeniz’in dünyanın tüm milletlerine açık ve serbest olması umuduyla…”

ABD’NİN HEDEFİ KARADENİZ’E GİRMEK

Darbeydi, imaydı, şuydu, buydu, geçiniz…

Konunun esası budur! ABD, dünyada giremediği tek deniz olan Karadeniz’e girmek istemektedir. 1936 tarihli Montrö Sözleşmesi, ABD’yi gün ve tonaj olarak sınırlamaktadır. ABD 21 gün ve 15 bin ton sınırının kaldırılmasını ve Karadeniz’de sınırsızca bulunmayı istemektedir.

Neden? Çünkü ABD Avrasya’nın göğsüne oturmak istemektedir. Karadeniz’in kuzey batısındaki Doğu Avrupa’dan, Karadeniz’in güneydoğusundaki Kafkaslar’a kadar tüm bölgeyi denetim altında tutmak istemektedir.

Yeni ABD yönetiminin iki hedefi var: Almanya-Rusya enerji işbirliği ile Türkiye-Rusya enerji ve siyasi işbirliğini kesmek…

Almanya ABD’nin bu talebini kabul etmedi.Kuzey Akım-2 projesi tamamlanmak üzere. ABD ise Rusya’yı “şeytanlaştırılıp” AB ve NATO için “resmi düşman” ilan ederek ve Ukrayna cephesi üzerinden Avrupa ile Rusya’yı karşı karşıya getirerek hedefine ulaşmaya çalışıyor. Böylece AB’yle ilişkileri düzeltmek adı altında Avrupa’yı yeniden yedeğine almak istiyor.

Yeni ABD yönetimi, Türkiye’yi Rusya’ya daha fazla itmeden Atlantik kampında tutma stratejisi belirlemiş durumda. Bunun için de Türkiye ile Rusya’yı karşı karşıya getirebileceği Karadeniz konusunu ve onunla bağlantılı olarak Ukrayna konusunu deşebildiği kadar deşmek istiyor.

Son dönemde Karadeniz’de artan askeri hareketlilik bu nedenle önemli. Ukrayna merkezli Rusya-NATO gerilimi bu nedenle önemli. Ankara’nın Rusya’ya karşı Ukrayna’yı destek veriyor olması bu nedenle önemli.

MONTRÖ’NÜN FESİH RİSKİ

İşte ABD tüm bunları kullanarak hem Türkiye’yi hem de Almanya’yı Rusya ile karşı karşıya getirmeye çalışıyor.

Montrö Sözleşmesi de ABD’nin tüm bu stratejik planlaması içerisinde kritik öneme sahip. O nedenle konunun Kanal İstanbul projesi üzerinden, Karadeniz’e kıyısı olan ABD denetimindeki ülkelerce tartışmaya açılabilme olasılığı büyük risktir. İşte büyükelçiler ve amiraller buna dikkat çekmektedir.

Nitekim Erdoğan’ın dünkü sözleri de o risk konusundaki haklılığı ortaya koymaktadır. Zira Erdoğan’ın “daha iyisi olana kadar Montrö’ye bağlılığımızı sürdürüyoruz” sözleri, sözleşmeden rahatsız olan taraflara “yeni masa kurma” teklifi sunma fırsatı doğurmaktadır!

AMİRALLER RİSK ALDI

Görüldüğü gibi konu gerçekte Türkiye’nin ulusal çıkarları bakımından hayati önemdedir. O nedenle hem büyükelçiler hem de amiraller, üstelik bu siyasi iklimde büyük risk olduğunu bile bile, bildiriler hazırlayarak kamuoyunu bilgilendirmektedir.

Ancak başta da belirttiğimiz gibi, ne yazık ki iktidarı da muhalefetinin bir bölümü de konuyu “darbe tartışması” içerisinde boğdu ve bu tartılmayı Karadeniz merkezli yeni güç mücadelesine örtü yaptı!

Hayat er geç bu kritik konuyla yüzleştirecek hepimizi…

Mehmet Ali Güller
CRI Türk
6 Nisan 2021

Reklam
 1. #1 by akin kosetorunu on 07/04/2021 - 10:29

  Mehmet Ali Bey, Yazilarinizda ve TV soylesilerinizde dogru ve berrak ongoru ve yorumlarinizi fevkalade degerli buluyorum. Tesekkur ederim.

 2. #2 by ALMAN ASISI soykirimi durdurulsun (puma) Pandemi degil , PCR testi manipulasyonu var on 07/04/2021 - 23:38

  AYNEN.
  …………
  ABD eskiden kotu niyetliydi.
  Biden gercekten baskansa , hala oyle.
  Britanya imparatorlugunun, Nazi Almanyasinin uzantisi gibi davraniyordu.
  Cunku ayni gizli merkezin kontrolundeydi. Yani Satanik Siyonist Nazi vampirlerin.
  Vampir derken mecaz degil,.. gercekten iskence yaptiklari cocuklarin kanlarini iciyorlar..
  Milyonlarca cocuk kaciriliyordu, .. Trump sayesinde bunlara buyuk darbeler indi.
  Rusya Ukrayna savasinda o gizli merkeze keskin dislerini gosterdi,
  ABD ordusunu yanina cekti, ve birlikte Trump’u baskan yaptilar.
  Yalnizca ordu degil tabi ki , Snowden var, Assange var…
  Hileli bir secim, Biden guya baskan, ve gorunurde
  Bush donemi, ya da 3. Obama donemini yasiyoruz.
  Herkes Biden’in solcu demokrat , ilimli v.s. olmadigini gorsun diye belki.
  Trump dusmanlari fazlasiyla Zenci fetisizmi yapmisti,
  simdi ise siyah bir kadin birinin kapisini caldi diye 5 yil hapis cezasi aldi,
  ve anaakim medyada haber oldu…
  Anaakim boyle bir seyi haber yapar miydi,
  normalde, hayir, bence kontrol gercekte buyuk oranda fasistlerin elinden alinidi ve
  Trump hala baskan.
  Trump iran’da cok populermis.
  Bence o zaman Kasim da oldurulmedi. (oyleyse olan izdihamda olenlere oldu)
  Trump, savasi onlemek icin yaptik, demisti, ama neyi yaptik, yalanciktan cinayeti, demek isteimis olabilir. Buna blof ya da anti-provokasyon denir..
  Bir de Trump Moderna reklami yaptiysa da Moderna-Biontech-AstraZenaca’da binlerce
  hatta belki milyon tane olum var. Bu resmi bilgi,
  yalniz baska bir kaynaga gore bu asilar masum asilarla degistirildi, soykirim durduruldu,..
  bu resmi bilgi de o zaman uydurma olabilir, .. ama asilar degistirilmesydi gercek olacakti.
  Trump butun Moderna asilarini alarak, ve aldiklarini degistirerek ulkesinde soykirimi onlemis olabilir. Emin olmak imkansiz.
  Yalniz bizim aldigimiz “Alman asisi” Biontek’in de bir numara ile masum (ve de anlamsiz)
  “asi”larla degistirilmis olabilecegini farzetmemeliyiz.

  ALMAN korona ASISI(kartel asisi)na hayir.

 3. #3 by puma2 (iyi niyetli olmakla beraber bu rapor yuzde yuz dogrudur diyemeyiz) on 08/04/2021 - 14:12

  BunyaminFulford’un son raporundan bir alintinin otomatik ceviisi
  ………………………………………

  Rus FSB kaynakları, Ukrayna’da III.Dünya Savaşı’nı başlatmak için çok ciddi bir girişimin sürdüğünü söylüyorlar. Japonya saatiyle 5 Nisan Pazartesi günü bize şu mesajı gönderdiler:

  “Birkaç saat önce, belirli bir askeri kargoya sahip bir C-17 askeri nakliye uçağı (95-0107), doğrudan ABD’den (İspanya, Sevilla’da yakıt ikmali ile) Batı Ukrayna’daki Lviv Havaalanına ulaştı.”

  FSB, “askeri kargo” nun… İkinci Dünya Savaşı’nı başlatmak için başka bir girişimde kullanılmak üzere tasarlanmış bir nükleer cihaz olduğunu söyledi.

  FSB şunları söylüyor:

  “Ukrayna kendi askerlerini kontrol etmiyor. Her tugayın NATO denetçileri vardır. Rusya’nın nasıl davranacağını derinden umursamıyorlar. Görevleri Rusya’yı savaşa sürüklemektir. Ukrayna’ya saldırıya geçmesi emredilecek ve onlar da bu sırayı takip edecekler. ”

  Ruslar, operasyonun şu anda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Edoğan’ın komutası altında olan NATO’nun Çok Yüksek Hazırlıklı Ortak Görev Gücü (VJTF) tarafından yürütüleceğini söylediler. FSB, Ukrayna cumhurbaşkanının birkaç gün içinde bu görev gücünü ziyaret edeceğini belirtti. https://www.nato.int/cps/en/natohq/news_180627.htm

  Söylemeye gerek yok, şimdi yeni bir soğuk savaşı teşvik eden bu grup, Kuzey Kore, İran, Çin vb. Gibi olağan şüphelilerin yer aldığı başka silah reklam etkinlikleri veya “krizler” de sahneleyecek

  Bu grup aynı zamanda sahte salgın ve aşı kampanyasını G7’nin çoğuna faşist egemenlik kurmak için kullandı. Bunu daha önce ayrıntılı olarak ele aldığımız için, burada sadece sahte pandemi kampanyasının o kadar iç çelişki ile dolu olduğunu ve giderek daha fazla insanın uyandığını belirteceğiz. Bir ihbar ordusu da bu kampanyanın büyük bir savaş suçu olduğuna işaret ediyor.

  Geçen hafta Rus doktorlar birden fazla COVID 19 kurbanını incelediler ve bir Japon doktorun geçen hafta bize söylediklerini doğruladı ve gerçek ölüm nedeninin “genişletilmiş elektromanyetik radyasyon” olduğu

 1. Karadeniz’e ‘darbecilik’ örtüsü -/= DARBENİN İMASI BİLE YOK! | Öykü-Şiir-Anı-Günce-Doğa+Yaşam+Sağlık+Politika

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: