İktidarın onuru(!) ve havalimanı bekçiliği

Kabil Havalimanı’nın Afganistan’ı terk eden ABD açısından önemi nedir? ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price açıklıyor: “Bir havalimanı olmanın ötesinde öneme sahip. Önemi, ticari ve hava taşımacılığının ötesinde. Kabil’de güvenli bir havalimanın olması bizim açımızdan bölgede diplomatik olarak da bulunmanın önemli bir noktası. Dolayısıyla bu havalimanının güvenli bir şekilde işlevini sürdürmesi bizim açımızdan son derece önemli.

Peki havalimanı ABD açısından bu kadar önemli madem, neden kendisi korumuyor? Neden AKP hükümeti ABD için çok önemli olan bu işe talip?

ABD görevine istekli olmak!

Daha üç gün önce AKP iktidarı, yönetiminden medyadaki kalemlerine kadar esip gürlüyordu: Halk, nasıl olur da yangın nedeniyle dünyadan yardım isterdi, onurları kırılmıştı!

Otel görevlisine “beni tercih et” maskesi takarak turizm reklamı vermeleri onura dokunmamıştı ama yangın nedeniyle yardım istenmesi onurlarını kırmıştı!

Evet, daha üç gün önce “onur” edebiyatı yapanlar, ABD adına havalimanı bekçiliğine talip olmaktan da hiç rahatsız değiller!

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price’ın “Türk ortaklarımızın Kabil Havalimanını korumak konusunda istekli olmalarından son derece memnunuz” (10.8.2021) sözleri de onurlarına dokunmuyor! Pentagon Sözcüsü John Kirby’nin “Türkiye’nin Kabil Havalimanı konusunda istekli olmasına minnettarız” (13.7.2021) demesi de onurlarına dokunmamıştı!

Erdoğan’ın fırsat gördüğü görev

AKP hükümeti mevcut sorunlara rağmen, ABD ve AB desteği alabilmek adına bu göreve talip olmayı, çok önemli fırsat olarak görüyor.

Bu fırsat sayesinde S-400 basıncını azaltmayı, bu fırsat sayesinde Batı’dan borç ve kredi musluklarını açabilmeyi umuyor. Seçim kazanabilmesi için para akışını ve Batı desteğini olmazsa olmaz görüyor.

Haliyle ABD de bunu görüyor. Nitekim Biden’ın 14 Haziran’da Erdoğan’la “havalimanı bekçiliği” konusunda “genel mutabakata” varmalarından bu yana, S-400 basıncı hafiflemiş durumda…

Kabil görevinin altı sorunu

Ancak AKP hükümeti açısından altı sorun var:

1) NATO misyonunun bittiği şartlarda Kabil’de Türk askeri bulundurmak, mevcut tezkereyle mümkün değil. Cumhurbaşkanı kararı yetmeyeceği ve anayasaya aykırı olacağı için yeni bir TBMM tezkeresi şart.

2) ABD’nin kendi işbirlikçisi Afganlar için Türkiye’yi “bekleme istasyonu” gibi işaret etmesi ve hızla artan Afgan göçü, bunun kamuoyunda doğurduğu tepki, AKP hükümetine kendi tabanından bile basınç oluşturuyor.

3) Kabil havalimanı bekçiliği, her ne kadar AKP buna “işletmecilik” dese de, başladığı anda Türk askerini havalimanından Batı büyükelçiliklerine kadar olan bölgeyi koruma göreviyle karşı karşıya getirecek.

4) Taliban, pek çok kez Türkiye’nin Kabil Havalimanında bulunmasını kabul etmediklerini, ABD’yle anlaşmanın gereği olarak Türk askerlerinin de çekilmesi gerektiğini açıkladı.

5) AKP hükümeti, ABD adına görevini sahada kolaylaştırabilmek için Pakistan’ı, AB desteğini alabilmek için de Macaristan’ı görevine ortak etmeye çalışıyor ancak henüz istediği sonucu alamadı.

6) AKP hükümeti, görevin zorluğu ve Taliban’la karşı karşıya gelme riskinin yüksekliği nedeniyle, ABD’den hava desteği başta askeri destek istiyor. Mali ve lojistik destek istediklerini de zaten açıklamışlardı.

İşte bu altı madde nedeniyle 14 Haziran’dan bu yana Washington ile Ankara arasında, ağırlıkla savunma bakanları üzerinden müzakere/pazarlık sürüyor.

Kamuoyu tepkisi

AKP hükümeti, oldukça sıkışmış durumda: Bir yanda iktidarını koruyabilmek için Batı’nın siyasi ve ekonomik desteğine ihtiyaç duyuyor ama bir yandan da o desteğin karşılığında talip olduğu havalimanı bekçiliği görevinin doğurduğu göç krizi sorunları nedeniyle içeride tepki görüyor ve kan kaybediyor.

Türkiye kamuoyunun bu tepkiyi sürdürmesi; hem Mehmetçiğine reva görülen havalimanı bekçiliğinin engellenmesi için hem de ABD’nin Türkiye’yi işaret etmesiyle yoğunlaşan Afgan göçünün kesilebilmesi için hayati önemde…

Mehmet Ali Güller
Cumhuriyet Gazetesi
12 Ağustos 2021

  1. #1 by Mehmet Murat AYGEN on 13/08/2021 - 07:43

    SAYIN ERDOĞAN, iktidâra, öyle Mahmut Şerâfettin Dikerdem’li Rehâ İsvan’lı Uğur Mumcu’lu BARIŞ DERNEKLERi ile DiSK ile TÖS ile TÖB-DER ile omuz omuza gelmedi. SAYIN YÂSEMiN KUMRAL’ı kurucu üye yapmakla, nasıl bir BOP (Yeşil Kuşak) yoluna gideceğini, baştan îlân etti. Oldu en sonunda oldu bim bam bom, damlar aydınlarla doldu bim bam bom, duyduk duymadık demesin hiç kimse, işte îlân ediyorum herkese, ay ay aaay [bkz: Yasemin Kumral, «Girne’den Yol Bağladık» (side A) ve «Barış Dersi» (side B), Melodi Plaklar, Melodi Grubu Yapımıdır, Melodi 74010, ℗1974].

  2. #2 by Mehmet Murat AYGEN on 14/08/2021 - 22:24

    AFGAN gardaşlarımız, ülkemize, Avrupa Birliği’nden aldıkları pasaportlarla gelmektedirler. Bizi AB’ye “eklemlemek” için NETEKiM [bkz: “Afganistan’ın yasal temsilcisi Mücahitler” (2 sütun üzerine) başlıklı Avrupa Parlamentosu’na göre haberi, Hürriyet gzt., İmtiyaz Sahibi Erol Simavi, Genel Yayın Müdürü Seçkin Türesay, Yazı İşleri Müdürü Erol Türegün, Yıl 39 Sayı 13711, 14 Haziran 1986 Cumartesi, s.6]. Bilim sende sanat sende pul sende, ah Evropa olam sana entegré, floş sende kare sende ful sende, ah Evropa olam sana entegré.

  3. #3 by Mehmet Murat AYGEN on 15/08/2021 - 13:55

    ML hatta Maoistler, 1980 yılından sonra, “managed to reinvent themselves as KEMALISTS” ve ERDOĞAN’ın bütün sınır-ötesi cengâverliklerine açık-çek, «Vatan-Millet-Sakarya» edebiyâtı ağır-toplarından Turgut ÖZAKMAN’ı Ankara Sanat Tiyatrosu sahnesini çıkartıp alkışlatmak sûretiyle vermişlerdir NETEKiM [bkz: (—1—) Karadeniz, E., «Sıkıyönetim komutanlığı Ankara Sanat Tiyatrosu’nu komünizm propogandası yaptığı gerekçesi ile kapattı» (2 sütun üzerine) başlıklı Başkent’te Sanat Olayları köşesi haberi, Cumhuriyet gzt., Sahibi Cumhuriyet Matbaacılık ve Gazetecilik T.A.Ş. adına Nazime Nadi, Genel Yayın Müdürü Oktay Kurtböke, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Bülent Dikmener, Basan ve Yayan Cumhuriyet Matbaacılık ve Gazetecilik T.A.Ş. Cağaloğlu Halkevi Sk. N.39-41, 51. yıl sayı 18222, 24 Nisan 1975 Perşembe, Basıldığı yer Cumhuriyet Matbaası – Ankara, s.ALTI ve (—2–) Özlü Savsüren, “Devlet Tiyatroları Genel Müdürü AST’ın Sahnesinde” başlıklı yazı, Yeni Forum Onbeş Günlük Tarafsız Siyaset İktisat Kültür Dergisi dergisi, İmtiyaz Sahibi ve Yayın Müdürü Nilüfer Yalçın, Cilt 6 Sayı 129, 15 Ocak 1985, Basıldığı Yer Turkish Daily News, s.41-42].

  1. İktidarın onuru(!) ve havalimanı bekçiliği | Öykü-Şiir-Anı-Günce-Doğa+Yaşam+Sağlık+Politika

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: