BAYAN GÜL VE MUHAFAZAKÂR GÖRGÜSÜZLÜK

Bir albayın karısı tuğgeneraldir, bir korgeneralin karısı orgeneraldir. Yani kocalarından bir rütbe üsttedirler. Çünkü dışarıya nasıl aksedilirse aksedilsin, evin reisi kadındır!

Bu “hiyerarşi” Cumhuriyetin kadınlarımıza armağanıdır. Öyle ki Cumhuriyetin bu kazanımından, muhafazakâr kadınlarımız da yararlanır. Örneğin bir törende uzattığı konuşmasını, karısının kaş göz işaretiyle kesen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın mikrofondaki son sözleri şunlardı: “Arkadaşlar eşim konuşmamın uzadığını, kısa kesmemi söyledi. Bakan olmak bir şey değil, bakanın da bakanı var.”

Ancak her eşin (karı ya da koca) politikadaki konumu, Semiha Yıldırım’ın bu nazik uyarısı kadar masum olmuyor. Hatta Semra Özal gibi kocasının desteklediği başbakan adayına karşı ANAP içinden başka bir adayı destekleyen de oluyor, Özer Çiller gibi “örtülü işlerden sorumlu” bakanlık yapan da…

PORTEKİZ’E KALDIRIM TAŞI BAKMAYA GİTMEK!

Dış politika ağırlıklı Ufuk Ötesi köşesinde, alışageldiğiniz konuların dışında bugün böyle bir konuya girmiş olmamızın nedeni Cumhurbaşkanı’nın eşidir: Hayrünnisa Gül’ün kendisini Bayan Lincoln’e, Abdullah Gül’ün ise onu bir kaldırım mühendisine benzetmesidir.

Dün gazetelerde okumuşusunuzdur. Erzurum’da gazetecilerin “gündeme ilişkin sorularını” yanıtlayan Hayrünnisa Gül, filmini izlerken, kendisini Amerikan Başkanı Abraham Lincoln’ün eşi Mary Todd Lincoln’e benzetmiş. Nasıl mı? Bayan Lincoln’ün ömrü de kendisininki gibi fedakârlık ve mücadeleyle geçmiş!

Bu söyleşiyi birkaç farklı gazeteden okudum ama hiçbirinde, “hangi fedakârlık ve mücadele” diye sorulmadığı için yanıtını bulamadım.

Kuşkusuz her kadın fedakârdır çünkü annedir; her kadın mücadele etmektedir, çünkü hayat onlar için erkeklere göre daha zor ve acımasızdır. Ancak bu bir Türk Cumhurbaşkanı’nın karısının kendisini bir ABD Başkanı karısına benzetmesine gerekçe olmamalıdır. İlla birine benzemek ihtiyacı duyuluyorsa, örneğin Halide Edip Adıvar gibi benzeyecek başka kadınlar tarihimizde vardır.

Buraya kadar söylediklerini, liseden alınıp 15 yaşında evlenmek zorunda bırakılmasına, evlendirildiği adamın da kendisinin iki katı yani 30 yaşında olmasına verebiliriz. Hayatındaki bu köklü değişiklik, kuşkusuz fedakârlıktır. İçine sokulduğu yeni muhafazakâr hayat elbette bir mücadeleyi gerektirmiştir.

Ama bize göre konuşmasındaki asıl vahim durum,  Hayrünnisa Gül’ün “Abdullah bey bana kaldırım mühendisi diyor” demesidir. Zira Cumhurbaşkanı’nın karısına böyle demesinin nedeni, Hayrünnisa Gül’ün, kaldırım taşı baksınlar diye Cumhurbaşkanlığı personelini Portekiz’e göndermesidir! Böylece köşk yenilenmesindeki büyük paraların nerelere gitmiş olduğunu da anlamış oluyoruz!

EN UZUN TOPUKLU LEYDİ

Hayrünnisa hanım olağan bir durummuş gibi bunu söyleyebiliyor!

Zira 11 yıllık saltanatta her yaptıkları, her yapacaklarına zemin oluyor: Şaşalı hayatlar, 35 milyarlık pırlanta yüzükler, 40 triyon liralık köşk yenilemeleri, 35 milyon dolarlık Cumhurbaşkanlığı yatı, 15 yaşındaki oğulun Cumhurbaşkanı’nın liderlik ettiği işadamları heyetine katılarak Suudi Arabistanlara götürülmesi, AVM’lerde mısır tezgâhları vs…

Vahimin de vahimi var tabii… Örneğin şu çok konuşulan görüntü: Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, konuk devlet başkanını karşılamak üzere yürüyorlar… Daha doğrusu yürüyemiyorlar zira Hayrünnisa Gül giydiği apartman topuklu ayakkabısıyla ha düştü, ha düşecek. Öyle ki, çevresine zoraki gülücük dağıtma şampiyonluğunu yıllardır elinden bırakmayan Abdullah Gül bile sinir krizi geçiyor ve dönüp dönüp karısına kızıyor, el hareketleriyle hızlanmasını istiyor.

Üstelik bu sahne, bir sonraki ve bir sonraki devlet protokolünde de yaşanıyor. Öyle ki, artık Cumhurbaşkanı Gül değiştiremediği bu tabloya sessiz kalıyor ve kabulleniyor.

SÜSLÜMANLAR

Geçenlerde duyduğum “Süslümanlar” kavramı şöyle açıklanıyordu: “Zengin başörtülüler… Abartılı yaşam tarzlarını, ‘marka’ eşyalarını, altın USB ya da gül kabartmalı gözlüklerini, tasarımcı imzası taşıyan ‘kombinlerini’ sürekli Instagram’da paylaşıyorlar…” (Akşam, 19 Mayıs 2013)

Sanırım “Süslümanlar” kavramı, en çok Hayrünnisa Gül’e yakışıyor!

Bayan Gül kendisini Bayan Lincoln’e benzetse de, eşi ona kaldırım mühendisi dese de, biz onu muhafazakâr görgüsüzlüğün en nadide örneği diye anımsayacağız hep!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
23 Mayıs 2013

, , , , , , , , ,

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: