ERDOĞAN ARTIK YÖNETEMİYOR

Son 3 gündür yaşananlar, Tayyip Erdoğan’ın karşılaştığı bu büyük krizi yönetemediğini ortaya koyuyor. Başbakan bırakın Türkiye’yi yönetmeyi, AKP’yi bile yönetemez hale geldi.

Erdoğan, krize müdahale edebilmek için pek çok manevra yaptı ama başaramadı. İşte kimi göstergeler ve Erdoğan’ın adım adım düşüşü:

BAŞBAKAN’IN GERİ ADIMLARI

Çapulcu dediği eylemciler 17 günün sonunda artık “yavru” oldu.

“Yıkıp AVM yapacağım” dediği Gezi Parkı’yla ilgili son olarak “Nereden çıkarıyorlar? Zaten metrekare hesabıyla da oraya AVM olmayacağı görülüyor” dedi.

Sabah neredeyse tanımadığını ilan ettiği yargı kararını, akşam kabullenmek durumunda kaldı. Bülent Arınç’ın “Mevlam verdikçe veriyor” dediği Danıştay Başkanı sınıf arkadaşı Hüseyin Karakullukçu bile Erdoğan’a “hukuku aşamazsın” mesajı verdi.

Erdoğan, 17 gün sonra “mesaj alındı” dedi! Oysa Erdoğan, Gül “mesaj alındı” dediğinde Kuzey Afrika’dan tepki göstermiş, “ne mesajı” demişti!

Kesinlikle muhatap almayacağını ilan ettiği Taksim Dayanışması ile masaya oturmak zorunda kaldı.

Masaya dank diye oturmamak için adım adım araya başkalarını alarak süreci yumuşatmaya çalıştı. Ancak o araya aldıkları, hem kendilerini, hem de Erdoğan’ı rezil etti.

ERDOĞAN’IN KURUSIKI SİLAHLARI

Örneğin Necati Şaşmaz’ın Erdoğan adına mesaj vermek üzere çıktığı kameraların karşısında sergilediği tablo, sadece Şaşmaz’ın söyleyeceği olmadığından şaşıp kalması hadisesi değil, Erdoğan’ın sürece müdahale çaresizliğinin belgesiydi.

Örneğin Hülya Avşar’ın Erdoğan ile eylemciler arasındaki ilişkiyi, kendisi ile kızı arasındaki ilişkiye benzeterek bir hoşluk yaratma gayreti, hem ters tepti, hem de Erdoğan’ın nelerden medet umduğunu belgeledi.

Hele Erdoğan’ın Hülya Avşar üzerinden “24 saat içerisinde müdahale var” mesajı vermek durumunda kalması ise sorunun bir devlet krizi boyutuna geldiğini gösteriyordu. Nitekim İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Avşar’ın devlet ve hükümet sözcülüğüne şu yanıtı verdi: “Hanımefendi böyle bir izlenimi nereden edinmiş bilmiyorum ancak bizim kesinlikle müdahale gibi bir niyetimiz yok.”

Neticede o 24 saat içinde müdahale olamadı.

Vali Mutlu demişken…

Mutlu, Erdoğan’ın içine düştüğü çaresizlik nedeniyle, gün içinde kendi kendini yalanlama rekorları kırdı. Sosyal medya, Vali Mutlu’yu “söylediğinin tersini yapan adam” ilan etti.

Erdoğan’ın yüzünden büyük sıkıntı çeken Vali Mutlu, bir ara halka cep telefonunu verdi, eylemcilerle yüz yüze görüşme talebinde bulundu. Hatta akşam kimi eylemcilerle toplantı yaptı. Konuşmasını canlı yayınlaya TRT’ye fırça attı.

ERDOĞAN’IN YALANLARI

Erdoğan’ın ne oranda yönetim krizi içinde olduğunun bir diğer göstergesi ise kimi yalanlarıydı.

Örneğin eylemcilerin Dolmabahçe Camisi’ne ayakkabılarla girdiğini ve içki içtiklerini ileri sürdü. Böylece eylemcileri halk nezdinde itibarsızlaştıracaktı. Ancak Cami’nin imamı Erdoğan’ı yalanladı.

Fena yakalanan Erdoğan “yalanda ısrar et” taktiğiyle işi savuşturmak için sürekli bu yalana sarıldı, “Görüntüleri yakında göstereceğiz” dedi. Ancak o görüntüler hiç ortaya çıkmadı. Tersine gerçek görüntüler yayımlandı ve İmam haklıydı!

Erdoğan bu kez soruşturma açtırttı, İmam’ı açığa aldırttı ve yalanında ısrar etti. Daha da kötüsü ise Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nın, yalanını savunmak için yeni yalanlara başvurmasıydı. Erdoğan’a göre İmam, böyle konuşması için tehdit edilmişti!

Erdoğan ve kurmayları, eylemcilerin sürekli yollarda başörtülülere saldırdığını iddia etti. Ancak bu yalan da tutmadı. Zira başta Gezi Parkı olmak üzere yurdun dört bir tarafındaki bu eylemlerde, kimi eylemciler zaten başörtülüydü!

Erdoğan son olarak bir belediye başkanının gelinin sırf başörtülü diye Kabataş’ta eylemciler tarafından darp edildiğini savundu. Yeni Şafak o saldırıyı hikâye etti. Ancak ne gelin ortadaydı, ne de MOBESE kameralarıyla anında bulunabilecek saldırganlar…

Tüm eylemcilerin lanetlediği ve bulunmasını istediği saldırganların kim oldukları hâlâ merakla bekleniyor.

ERDOĞAN İKTİDARI KAYBEDİYOR

Tüm bu tablo Erdoğan’ın artık kontrolü yeniden ele alamayacak noktaya savrulduğunu gösteriyor. Krizini yönetemeyen Erdoğan, ülkeyi de yönetemez duruma doğru yuvarlanıyor.

Gezi’yi kaybeden Erdoğan, iktidarını da kaybediyor!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
15 Haziran 2013

Reklamlar

, , , , ,

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: