İSTİKLAL KIRMIZI ÇİZGİMİZ

Dün öğlen saatlerinde ajansların geçtiği haber şöyleydi: “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sebebiyle Taksim ve civarında eylem olabileceğini değerlendiren polis ekipleri, Taksim’de geniş güvenlik önlemi aldı.”

Cumhuriyet karşıtlığının vardığı son nokta işte budur: Cumhuriyeti yasadışı ilan etmek!

Devlet, karşı devrimin egemen olduğu devlet, Cumhuriyeti yasa dışı ilan etmiş ve onu kutlamaya kalkanlara karşı tedbir alıyor!

ERDOĞAN’IN KIRMIZI ÇİZGİSİ

Nitekim sabah saatlerinde Emniyet yetkilileri şöyle diyor: “Kesin talimat var. Hükümet için İstiklal Caddesi, kırmızı çizgidir. Yürütmeyeceğiz.

Ancak Mustafa Kemal’in askerlerinin de kırmızı çizgisi var: İstiklal asıl bizim kırmızı çizgimiz! Cumhuriyet en kalın kırmızı çizgimiz!

MİLLET ERDOĞAN’IN ÇİZGİSİNİ SİLDİ

Nitekim Türk milleti dün AKP hükümetinin kırmızı çizgisini dinlemedi ve ellerinde Türk Bayraklarıyla Tünel’den Taksim’e, Taksim’den Şişhane’ye, Şişhane’den Karaköy’e ve hatta Dolmabahçe’ye kadar sürekli yürüyerek kendi kırmızı çizgilerini uyguladı.

Polis AKP’nin emri gereği yer yer müdahale etti, gaz bombası attı, Cumhuriyeti kutlayan vatandaşları gözaltına aldı ama Erdoğan’ın kırmızı çizgisini koruyamadı!

Çünkü Taksim, İstiklal Caddesi, Tünel, Şişhane, Karaköy, Dolmabahçe hattı boyunca toplanan kitle milyonun üstündeydi.

ERDOĞAN’IN HAZİRAN KORKUSU

Erdoğan İstiklal Caddesi’ni ve Taksim’i kırmızı çizgi ilan etmeye çalışmakta, kendince haklıydı. Zira Haziran ayında görüldü ki, Taksim’de iktidar olan halk, Erdoğan’ın iktidarını fena salladı. Öyle ki, o günlerde AKP tepe yönetiminde “bu iş bitti” diyenler bile vardı.

İşte Erdoğan yeniden aynı durumu yaşamamak için emrindeki kolluk kuvvetlerine dayanarak İstiklal’i kırmızı çizgi ilan etmeye kalktı. Ancak başaramadı.

Çünkü Cumhuriyeti kutlama iradesi gösteren Türk milletinin karşısında asker, polis, zabıta barikat olamazdı! Nitekim olamadı!

MEYDANLARIN İRADESİNİ HÜKÜMET YAPMAK

Artık mesele bu iradeyi hükümet yapmaktır.

Önümüzdeki 18 ay bu bakımdan kritik önemdedir.

Türkiye ancak Haziran halk hareketinde bayrak sallayan ve 29 Ekim’de yeniden kararlılık gösteren bu iradenin iktidar olmasıyla uçuruma yuvarlanmaktan kurtulabilecektir!

29 Ekim’de Ankara Tandoğan’da, İstanbul İstiklal’de, İzmir Gündoğdu’da ve başta Malatya olmak üzere yurdun dört bir yanında ayağa kalkan Cumhuriyet iradesi ulusalcıların, milliyetçilerin, halkçıların, sosyalistlerin, devrimcilerin, Atatürkçülerin iradesidir.

Şimdi görev, bu iradenin bileşenlerini temsil eden partilerdedir: CHP; MHP ve İşçi Partisi geniş bir ittifakla bu Cumhuriyetçi vatansever iradeyi 18 ay içinde parça parça iktidar yapmalıdır!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
30 Ekim 2013

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: