CENEVRE-2’NİN EL KAİDE SORUNU

Suriye konulu Cenevre-2 konferansının en temel sorunlarından biri de “terör” maddesi olacak.

Çeşitli terörist grupların ve muhaliflerin Cenevre-2’ye katılıp katılmayacağından bağımsız olarak varlığını sürdürecek bir sorun bu: 2,5 yıldır Şam yönetimini yıkması için palazlandırılan terör nasıl sona erdirilecek? Bazı raporlara göre 60 bin, bazı raporlara göre de 150 bin civarında üyesi olan ve hatırı sayılır bir bölümü de El Kaide türevi olan bu örgütler ne olacak?

ABD’YE GÖRE EL KAİDE SURİYE’DE HEP OLMALI

Gelin pratikten gidelim ve Cenevre-2’de büyük oyun kurucuların ve orta ölçekli aktörlerin terörist gruplarla ilgili yaklaşımlarını öncelikle inceleyelim:

1) ABD: Washington, Suriye’deki terörizmin bir numaralı sorumlusudur. Gelinen son noktada El Kaide’den rahatsız olması, kısmen geçerlidir. Zira El Kaide CIA patentli fakat büyüyen, dal budak salan ve haliyle belli kolları kontrolden çıkan bir örgüttür.

Bu örgütün şu anda Suriye’de bulunması ABD’nin birkaç nedenle çıkarınadır:

a) El Kaide’nin varlığı, Suriye’yi sorunlar içinde bulundurmayı sürdürecektir.

b) El Kaide’nin Suriye’de varlığı, ABD’nin yeni koşullarda bölgeye yeniden müdahalesinin gerekçesi olacaktır.

c) El Kaide’nin Suriye’de savaşması ve diğer alanlardan uzakta tutulması, ABD’nin elini başka alanlarda rahatlatacaktır.

EL KAİDE KAFKASLARA DÖNMEDEN SURİYE’DE BİTMELİ

2) Rusya: Moskova, Suriye meselesinin savaşsız çözülmesini istedi ve Şam’ın da etkili direnebilmesiyle ABD’yi masaya oturmaya mecbur etti. Moskova tüm taraflara kendi yol haritasını uygulamayı kabul ettirdi.

Fakat Moskova, Suriye’deki El Kaide türevlerinin kendi nüfuz alanlarına dönmesinden de memnun olmayacaktır. Bosna’dan, Çeçenistan’dan, Afganistan’dan gelen eğitimli militanların yeniden Kafkasya’ya dönmesi, Rusya’nın istemeyeceği bir durumdur.

Rusya için en iyi seçenek, El Kaide’nin Kafkasya bölgesine dönmeden Suriye’de ezilmesidir.

3) İran: Tahran yönetimi sadece El Kaide’nin değil, Suudi Arabistan destekli Selefi örgütlerin varlığından da çok rahatsızdır. Her iki terör ağının da çökmesi, Şam kadar Tahran’ı memnun edecektir.

4) Türkiye: Suriye’ye terörist sevkiyatı maalesef ülkemizden gerçekleşti. Bu gerçeklik, Ankara’yı önümüzdeki süreçte yeni sorunlarla baş başa bırakacaktır. Ufuk Ötesi’nde birçok kez dikkat çektik. El Kaide başta olmak üzere terörist grupların elini kolunu sallayarak sınırımızdan geçebilmesi, devran döndüğünde, uluslararası ceza mahkemesi anlamına gelecektir. Tutuklu Türk El Kaide üyelerinin bu süreçte salıverilmesi ve bir bölümünün Suriye’de çatışırken ölmesi, Ankara’nın yakın gelecekte başını ağrıtacaktır.

Üstelik Ankara Beşar Esad’ı yıkmaya kilitlendikçe, uluslararası ilişkilerin hukukunu da hiçe saymıştır.

TERÖRÜ EZEN ŞAM, CENEVRE’YE GÜÇLÜ GİDER

Şimdi yeni sorun şudur: Suriye meselesi Cenevre-2’de çözüm yoluna girdiğinde, ABD’nin ve AKP’nin arkaladığı terör ne olacaktır? El Kaide’nin silahları her an Ankara’ya çevirebilecceği Somali, Lübnan ve Reyhanlı saldırılarıyla da görüşmüştür.

Tüm bu çok parametreli sorunun aslında tek bir çözümü vardır: Şam yönetimi 22 Ocak 2014’te yapılacak Cenevre-2 konferansına kadar terörü ezebildiği kadar ezmelidir!

Böylece hem masaya daha güçlü oturacak hem de sorunun bölgeselleşmesini bir ölçüde engelleyecektir.

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
28 Kasım 2013

,

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: