BARANSU’NUN İKİNCİ BAVULU

2004 tarihli MGK belgesi, Mehmet Baransu’nun birinci bavulunda vardı ve Ergenekon iddianamesine de girmişti. 5 yıl sonra Cemaat’in AKP’ye karşı bir silahı olarak yeniden bavuldan çıktı.

Fakat önemle belirtelim. O bavuldaki belgelerin büyük çoğunluğu sahteydi. İçlerinden doğru olanlarını fakat suç teşkil etmeyenlerini kamuoyunu ikna edebilmek için kullanmış, asıl sahte olanlarıyla da TSK’ye tertip uygulamışlardı.

Ancak artık önemli bir saptama yapmalıyız. Baransu’nun ikinci bir bavulu daha var. Bugün bu bavulun peşine düşeceğiz.

BAVULUN KAYNAĞI: EMNİYET İSTİHBARAT

Baransu’nun ikinci bavulundaki belgelerin çoğu, birincisinin tersine gerçek. Belgelerin kaynağı ise Emniyet İstihbarat Dairesi. Şamil Tayyar’ın “Emniyet’i Cemaat’e bağlamıştık” itirafı sadece bir gerçeği ifşa etmiyor fakat aynı zamanda kaynağı orası olan ikinci bir bavula işaret ediyor.

Bavulun içi Cemaat’in Emniyet’e en hâkim olduğu yıllarda, yani 2007-2010 yılları arasında doldu. Ancak 2004-2007 tarihli belgeler de var.

Bavuldaki belgelerin büyük kısmı AKP ile ilgili. Erdoğan ve ekibi bu gerçeği biliyor. AKP o nedenle bavula henüz girmeyen belgeleri kurtarabilmek için birkaç kez Emniyet İstihbarat Dairesi’ne operasyon yaptı. Fakat Erdoğan’ın adamlarından daha deneyimli olan Cemaat kadroları, İstihbarat Dairesi’nin arşivini kopyaladı!

İSVİÇRE’DEKİ 8 HESAP

Peki, Mehmet Baransu’nun ikinci bavulunda neler var? Aslında Baransu zaman zaman küçük işaretler vererek bavulun içeriğini anlatmış oldu. Anımsayalım:

Tarih 19 Aralık 2011. Mehmet Baransu Taraf’taki köşesinde, satır arasında dikkat çeken bir mesaj veriyordu: “Parantezi kapatırken, AK Partili bir ismin 2004 yılında İsviçre’ye neden gittiğini, gelirken yanında bulunan valizde kaç milyon dolar olduğunu, bu paranın Türkiye’ye neden getirildiğini de doğrusu merak ediyorum.”

Baransu’nun mesajı Erdoğan’aydı.  Zira yıllar sonra Wikileaks belgelerinde de ortaya çıktığı üzere CIA konuyu biliyordu ve ABD’nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman 30 Aralık 2004 tarihli kriptoda şöyle yazmıştı: “İki ayrı kaynaktan edindiğimiz bilgiye göre, Erdoğan’ın İsviçre bankalarında sekiz ayrı hesabı var.”

Gazeteci Hayrullah Mahmut da bu bilgiye bir yıl sonra ulaşmış ve internette paylaşmıştı. O dönemde Ulusal Kanal Haber Müdürü olduğum için, o e-posta bana da gelmişti. Ben de o e-postayı 30 Ocak 2006 günü Ulusal Kanal ve Aydınlık yöneticileri ile birlikte Doğu Perinçek’e yolladım.

Doğu Perinçek de, Hayrullah Mahmut imzalı e-postada yer alan bu bilgiyi 3 Aralık 2010’da Ergenekon davasında açıkladı.

DERSHANELERİ KURTARABİLECEK BELGELER!

Mehmet Baransu’nun bavulunda sadece İsviçre hesapları ya da sadece AKP’li isimlerin para konuları yok elbette.

Baransu bavulunda başka neler olduğuna, sosyal medyada zaman zaman işaret ediyor. Kişisel kavgaları sırasında zaman zaman o belgelerin ucunu gösteriyor, hasımlarına ince ince mesajlar veriyor.

AKP ile Cemaat’in kıyasıya çarpıştığı bu süreçte bavuldaki o belgeler tek tek dökülecek. Zaten Baransu da 2004 tarihli MGK belgesi sonrası şöyle demişti: “Bu klasördeki belge. Daha bavulu açmadım.”

Bakalım bavuldan çıkacak belgeler dershaneleri kurtarabilecek mi?

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
2 Aralık 2013

, ,

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: