GLADYO’NUN REJİM KURTARMA PLANI

F Tipi yapıya karşı haklı mücadele, hatalı ele alındığı için Erdoğan’a yarıyor ve onu zihinlerde Gladyo’nun 1 numarası olmaktan çıkarıyor. Tayyip Özel Örgütü unutuluyor, Gladyo’nun iktidarda olduğu unutuluyor ve Gladyo’nun sadece F Tipi örgütten ibaret olduğu sanılmaya başlıyor.

Ve en sonunda durum AKP’nin Gladyo’yla mücadelesi olarak niteleniyor. Haliyle Erdoğan da ABD ve Gladyo’yla mücadele eden milli kuvvet mertebesine yükseltilmiş oluyor!

Peki, “yönetemeyen” Erdoğan, nasıl oluyor da ABD’nin Gladyo’sunu tırpanlayabiliyor!

Kuşkusuz dün anlatmaya çalıştık ama soyuttu:

1) ABD zayıfladıkça taşeronları çözülmeye başlamakta ve çarpışmaktadır. Emperyalist devletin güç erozyonu, ABD’deki yapı içinde de çatışmalar doğurmaktadır. Bu da alt Gladyo’lardaki kanatlar arası mücadeleyi tetiklemektedir.

2) Halk hareketleri ve emperyalizme karşı direnişler ABD’yi dünya çapında zayıflatmaktadır. Halk hareketi büyüdükçe, ABD’nin müttefikini denetleme aracı olan Gladyo da gücünü kaybetmeye başlar. O güç erozyonu da Gladyo’nun kanatlarının, azalan güç için çarpışmasına neden olmaktadır.

MÜBAREK MURSİ DEĞİŞİKLİĞİ

Bugün daha somut anlatmaya çalışalım:

Mısır’da Hüsnü Mübarek ABD’nin 30 yıllık taşeronuydu. 2002’den beri inişli çıkışlı ilerleyen halk hareketi en yükseldiği noktada, 2011’de Mübarek’in iktidarını tehdit etti. ABD önce Mübarek’i korumaya çalıştı. Ancak koruyamayacağını görünce, onu verip, rejimi kurtarmaya yöneldi.

Nasıl mı?

Mısır’da Mübarek’in yıkılmasının dış koşullarını ABD’nin Irak ve Afganistan yenilgisi oluşturuyordu. İran’da da Şah’ın devrilişinin dış koşullarını ABD’nin Vietnam yenilgisi hazırlamıştı. ABD, bu kez İran’da Şah’ı ayaklanmaya karşı koruyamamasının dersleriyle hareket etti ve Mübarek’i verip, Mursi’yle rejimini kurtarmaya çalıştı.

Ancak Mısır halkı uzun bir süredir ayaktaydı ve ABD’nin rejim kurtarma hamlesini de 2013’te bir ölçüde boşa çıkardı; Mursi’yi ve İhvan’ı yıktı!

MISIR SENARYOSU TÜRKİYE’DE TUTMADI

Türkiye’de Haziran Halk Hareketi başlayınca, ABD Mısır senaryosunu devreye sokmaya çalıştı.

Gül-Gülen restorasyon hükümeti gibi gerçekçi olmayan bir seçeneği mecburen gündemine aldı. Restorasyoncular, CHP ve MHP ile tam mutabakata varamadılar; Gül’ün ve Cemaat’in parti girişimleri bu süreçtedir.

Uzatmayalım…

Erdoğan, Mübarek’ten daha şanslıydı zira hem belli büyüklükte bir tabana dayanıyordu ve hem de Halk Hareketi henüz kendisini alaşağı edebilecek bir önderlik ve örgütlenmeye kavuşmamıştı.

Bu nedenle ABD’nin Mısır senaryosu Türkiye’de gerçekleşmedi.

TÜRKİYE’NİN MÜBAREK’İ AYAKTA KALABİLDİ

Meseleye Müslüman Kardeşliği düzleminde bakarsak, Erdoğan elbette Mursi’dir, İhvan’dır; ancak meseleye Gladyo düzleminde bakarsak, Erdoğan Mübarek’ti, F tipi yapı da Mursi

Türkiye açısından Mısır senaryosunun tutmaması, iki önemli gelişmeyi ortaya çıkardı.

1) Erdoğan kazandı ve konumunu tahkim etti. ABD’nin gittikçe sevimsiz bulduğu “yaramaz çocuğuydu” ama son tahlilde en temel siyasetlerde Washington’un hizalayabildiği çizgideydi. Yüzde 40’lık bir tabanı olduğu müddetçe ABD için esas adam olmayı sürdürecekti.

Nitekim 30 Mart’tan sonra Kürt Açılımı’nı hızlandırdı, Kıbrıs’ta müzakerelere evet dedi ve Ermenistan kapısının açılmasını kabul etti.

2) Haziran Halk Hareketi, aslında pratikte BOP eş başkanlığını hedef almıştı ve yıkamadıysa da eş başkanlığı dağıttı. Kökleri 2009’lara varan AKP-Cemaat çelişmesi, Haziran’ın etkisiyle çatışmaya ve yarılmaya dönüştü.

Yarılma olunca ve Türkiye’nin Mübarek’i kazanıp Mursi’si kaybedince, Erdoğan F Tipi yapıyı doğrudan hedef almaya yöneldi.

Üstelik F Tipi yapıyı kolayca ezebileceğini de gösterdi. Normaldi, çünkü ABD’nin esas adamıydı, Gladyo’nun 1 numarasıydı ve Gladyo’nun F kanadını budayarak operasyonel güce de doğrudan kumanda etmeye hazırlanıyordu.

En baştaki yanılsamaya dönersek şu soruyu sormamız gerekir: F Tipi yapı Gladyo’nun bir kanadı değil de tamamıysa, neden bu kadar çabuk yenildi!

Yarın devam edeceğiz…

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
1 Ağustos 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: