IŞİD’in Musul’u işgalinin 8 sonucu

Verda Özer‘in PYD lideri Salih Müslim‘le yaptığı kısa söyleşi, dünün en ilgi çeken haberlerinden biriydi. Zira Müslim‘in “AKP Hükümeti ile PKK arasında arabuluculuk yapmaya hazırız” söylemi, hem magazin tadındaydı, hem de Açılımlı gündeme uygun düşmüştü.

‘IŞİD KÜRT ÖRGÜTLERİ BİRLEŞTİRİYOR’

Ancak bize göre söyleşinin önemi Müslim‘in bu ve benzeri sözlerinde değil, çok anlamlı bir olguyu saptamasındaydı. AKP Hükümeti’nin Kobani’ye açtığı peşmerge koridorunun siyasal önemine dikkat çeken Müslim şöyle diyordu: “IŞİD Kürtleri birleşmeye itiyor, bu da iyi birşey!

Bu sözleri, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad‘ın geçen hafta yaptığı “IŞİD ABD’nin kurduğu bir örgüttür” saptamasıyla birlikte okumalıyız.

Hem Müslim‘in hem de Esad‘ın sözleri, psikolojik savaş kapsamında üretilen hayali cepheleri de dağıtıyor, kuvvetleri asıl yerlerine koyuyor. Zira o hayali cepheye göre Esad hem PKK-PYD hem de ABD ile aynı mevzide; hatta İran da…

Müslim‘in “itirafı” ve Esad‘ın saptaması, İran’ın tespitleriyle de uyumludur. Geçen hafta İran Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tuğgeneral Mesut Cazairi, IŞİD’in CIA tarafından kurulduğunu açıkladı. Dahası Cazairi, ABD silahlı kuvvetlerinin bu örgüte yardımlar yaptığını da kaydetti.

IŞİD MUSUL’U, KDP KERKÜK’Ü İŞGAL ETTİ

Sadece Şam ve Tahran değil, ABD ile IŞİD arasındaki organik bağa Pekin ve Moskova merkezli güvenlik kaynakları da işaret ediyor. Bu yönde pek çok ciddi makale var.

Ancak hepsi bir yana, sonuçları bakımından da bu esasa ulaşabilir. IŞİD’in 9 Haziran’da Musul’u işgal etmesiyle başlayan süreci inceler ve gelişmeleri sıralarsak bu sonuca ulaşırız:

1) IŞİD’in Musul’u işgal etmesini fırsat bilen Barzani, Kerkük’ü işgal etti. Kerkük’ün ele geçirilmesi Kürdistan’ın “bağımsızlığının” en önemli dönemeciydi, zira Kerkük enerji üssü olması nedeniyle ekonomik bağımsızlığın anahtarıydı.

O gün Barzani‘nin Kerkük’ü işgal etmesine ses çıkarmayan Ahmet Davutoğlu, geçen günlerde IŞİD’in Kerkük’e yöneleceği bilgisiyle birlikte “Barzani’nin Kerkük’ünü” savuncağını ilan ediyordu, açık açık “gerekli tedbirleri aldık” diyordu!

2) IŞİD’in Irak’ın Kuzeyindeki Türkmen ağırlıklı yerleşim bölgelerine saldırırak Türkmenleri yerlerinden dağıtması, sonuçları bakımından en çok Barzani’ye yaradı!

3) IŞİD’in Musul’u işgaliyle birlikte Barzanibağımsızlık için referanduma gideceğini” ilan etti. Bağımsız Kürdistan’ı tanıyacağını açıklayan ilk ülke İsrail oldu. İkinci olarak da Hüseyin Çelik‘in ağzından AKP Hükümeti.

4) IŞİD’in Musul’u işgali Kürtlerin Birliği’ni gündeme getirdi. PKK Sincar’da KDP’nin yardımına, KDP de Ayn El Arap’ta AKP’nin açtığı koridordan PKK-PYD’nin yardımına koştu. Ve ABD bu “yardımlaşma” üzerinden masaya oturttuğu iki örgüte, 9 günlük uzun bir müzakerenin ardından Duhok’ta anlaşma imzalattı!

Kürtlerin Birliği, Ortadoğu hamlesi yapmaya hazırlanan Obama‘ya CAP Raporu ve benzeri raporlarla zaten yaz başında tavsiye ediliyordu.

KDP İLE PKK’YE EĞİTİM VE SİLAH

5) Batı, IŞİD’le fiilen çarpıştığı için Kürt örgütlerine silah ve eğitim yardımı yapmaya başladı. Pek çok ülkede PKK’nin terör lüstesinden çıkarılması tartışmaya açıldı: Kötü terörist IŞİD’e karşı iyi terörist PKK meşru hale getirilmeliydi!

6) AKP Hükümeti, sadece KDP’nin peşmergelerine Kobani için koridor açmadı, aynı zamanda peşmergeye eğitim vermeye başladı. Başbakan Davutoğlu, bordo bereliler aracılığıyla eğitilen peşmergeleri kuzey Irak’taki kamplarda teftiş etti.

7) ABD’yle yapılan eğit-donat anlaşması çerçevesinde yapılan bu eğitim işi, aynı zamanda peşmergenin silahlandırılmasını da kapsıyordu. Zaten KDP yetkilileri, IŞİD’in Erbil’e yöneldiği (ama ansızın çekilip Ayn El Arap’a saldırdığı) süreçte AKP’nin kendilerine silah yardımı yaptığını açıklamıştı!

8) Maliki, Irak petrolünün Kürt petrolü olarak Türkiye üzerinden satılması girişimini bir yıldır engelliyordu. IŞİD’in Musul’u işgali şartlarında önce Maliki hükümeti devrildi, ardından da Bağdat ile Erbil arasında “Irak’ın kuzeyindeki petrolün satışı” konusunda bir uzlaşmaya varıldı.

Bu kısa özetle, IŞİD’in Musul’u işgalinin sadece Kürt örgütler açısından bir muhasebesini yaptık. Kuşkusuz çok daha geniş bir muhasebe yapılmalı ve saflar yerli yerine oturtulmaldır. Yeri geldikte değineceğiz.

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
9 Aralık 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: