Özerklik ve bölgesel savaş tehlikesi

AKP Hükümeti ile PKK’nin anlaştığı “demokratik çözüm ve müzakere taslağı”nın esası özerkliktir!

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder arasında gidip gelen “vardı, yoktu” tartışması da, Hatip Dicle‘nin “hükümet rica etti, süreçle ilgili açıklamalarımızda hassas olacağız” demesi de işin esasının özerklik olduğunu teyid etti.

Nitekim taslağın içeriğine dair basına yansıyanlar da bu gerçeği teyid ediyor. 4 ana başlıklı 66 maddeli taslakta özerklik en somut haliyle var. Ayrıca “anayasal-toplumsal dönüşüm” maddesi de, “yeni kamu düzeninin oluşturulması” bölümü de, yine özerkliğin türevleri olarak taslakta yer alıyor.

FİDAN’IN YENİ GÖREVİ KANDİL

Ve artık daha önemlisi şudur: Hakan Fidan-Öcalan ilişkisi üzerinden yürütülen Açılım’da artık yeni bir aşamaya daha geçilmiştir.

Fidan, Öcalan‘la görüşmeyi, eski yardımcısı da olan Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Muhammed Dervişoğlu‘na devretti. Yani Öcalan‘la ana çerçeve anlaşmasını yapan Fidan, ayrıntılarının yürütülmesini Dervişoğlu‘na bıraktı.

Peki MİT Müsteşarı Hakan Fidan ne yapacak? Erbil’e açtığı büro üzerinden Kandil’le doğrudan müzakerele başlayacak!

Fidan, doğrudan Cemil Bayık, Murat Karayılan, Musatafa Karasu, Duran Kalkan gibi PKK liderleriyle de özel anlaşmalara yönelecek.

AÇILIM’IN ESAS HEDEFİ

Akdoğan‘ın ricası nedeniyle HDP heyeti çok hızlı ilerleyen sürecin ayrıntılarını kamuoyundan gizliyor. Ancak zaman zaman PKK liderlerinden gelen açıklamalar içeriğe dair önemli bilgiler veriyor.

Örneğin Murat Karayılan‘ın Öcalan‘dan aktardığı şu cümle çok önemli: “Eğer süreç amacına ulaşırsa 15 Mart’ta Türk devletine karşı silahlı mücadeleyi durduracağız. PKK’nin büyük kongresini toplarız. 15 Nisan’da Kuzey Kürdistan’daki gerilla güçlerinin ne olacağını tartışırız. Ya siyasi bir güç olur veya başka bir bölgeye geçip mücadele eder. Kongrede bununla iligli karar verilir.”

İşte meselenin bam teli burasıdır ve Açılım’ın hedefinin barış olduğu iddiası bu nedenle plavradır:

1) Siyasi güç olmak için silaha ve teröre başvuran PKK, barış adı altında hedefini gerçekleştirmiş olacaktır. Siyasi güç olan PKK de özerklik ilan ettiği bölgeyi yönetecektir. Buraya ilerleyiş ise değil barışı daha büyük bir savaşı getirecektir!

2) PKK liderleri o nedenle “silahın bırakılmayacağını” özellikle söylemektedirler. Tersine yeni dönemde PKK’nin daha çok silaha ihtiyacı vardır.

3) Öcalan‘ın “başka bir bölgeye geçip mücadele ederiz” demesi, savaşın bölgeselliğine de işaret etmektedir. PKK, ABD’nin “Basra’dan Akdeniz’e Kürt Koridoru” ana hedefinin taşeronu olarak bölgede sadece Türklere karşı değil, Fars ve Araplara karşı da kullanılacaktır.

AKP’nin “Türkiye’yi Kürtlerle büyütmek” dediği hayal budur!

ÖCALAN KONGREYE KATILIR MI?

Karayılan, Öcalan‘dan aktardığı bu cümlenin dışında, bir de şunu söyledi: “Süreç amacına ulaşırsa Öcalan 15 Nisan’daki kongreye katılacak.”

Karayılan‘ın bu sözüne Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan‘dan yalanlama(!) geldi: “Kandil’den yapılan gerçek dışı, zamansız, yersiz, tahrik edici açılamalar sürece yarar sağlamaz.”

Tecrübeyle sabittir. 2009’dan beri, AKP’nin “zamansız, yersiz” dediği her yalanlama(!) gerçekleşmiştir!

Kaldı ki, Öcalan‘ın PKK Kongresi’ne katılması, doğrudan Kandil’e gitmesi demek de değildir. Daha önce görüştürüldüğü iddiasını da anımsarsak, pekala telekonferans yöntemiyle PKK kongresine katılabilir!

TOP MİLLİ KUVVETLERDE

Peki tüm bunlar gerçekleşebilir mi? Türkiye’nin milli kuvvetlerine bağlıdır!

O kuvvetlerin bir merkezde toplanmasına, büyük bir süyasal güce dönüşmesine ve önümüzdeki kritik 6 aya rengini vermesine bağlıdır!

Üst yapıdaki yarılmadan faydalanmak, işte bu nedenle dünden daha önemlidir!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
25 Aralık 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: