Ergenekoncuları kim serbest bıraktı?

AKP-Cemaat çatışmasıyla ilgili tezler tatışılırken, konu kaçınılmaz olarak gelip başlıktaki soruya da çarpıyor: Ergenekon ve Balyon davası sanıklarını kim serbest bıraktı?

Ortada çeşitli tezler var. AKP bıraktı diyen de var, Cemaat bıraktı diyen de…

AKP bıraktı diyenler, tezlerini Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan‘ın “milli orduya kumpas kurdular” sözlerine ve o sözlerden sonra oluşan siyasi iklime bağlıyorlar.

Cemaat bıraktı diyenler ise tezlerini, Anayasa Mahkemesi’nin kararına, Haşim Kılıç‘ın çıkışlarına ve Gülen‘in tutuklular için söylediği “elimde bir imkan olsa, ben onların hepsine serbestsiniz derim” sözlerine dayandırmaktadır.

SİLİVRİ DUVARINI HALK YIKTI!

Bize göre ikisi de değil. Her iki kesiminin ettiği tüm bu laflar, hatta AKP ile cemaatin çatışmasının kendisi de, neden değil sonuçtur.

Neden ise çeşitli kesimlerin ayağa kalkması ve AKP iktidarını sallamasıdır. Başta Silivri’yi kuşatma eylemleri ve Haziran Halk Hareketi olmak üzere 2012-2013 yılında yapılan büyük eylemler, sistemin tepesini sarstı ve sistemin tepesindeki koalisyonu çatlattı.

Türkiye o çatlaktan bir nefes aldı. Şimdi o çatlak, yarılmaya doğru ilerlemektedir.

O nedenle çatlağı yaratanlar, sistemin tepesindeki bu çatlaktan, F Tipi yapının tasfiyesini ve AKP’nin zayıflamasını hedefleyerek yararlanmalıdır.

AKP’Lİ VEKİLİN ORTAKLIK İTİRAFI

Erdoğan başta olmak üzere AKP’liler Ergenekon ve Balyoz davalarına gerçekten nasıl bakıyor? Son dönemde sık sık kullandıkları “cemaate inandık, kandırıldık” lafları samimi bir özeleştiri midir?

Sizce AKP gerçekten Ergenekon davasının bir kumpas olduğuna inanıyor mu? Yoksa takıyye yapmakla ünlü bir zihniyetin yeni bir aldatmacasıyla mı karşı karşıyayız?

AKP’nin Ergenekon davasının kumpas olduğuna inanmadığını biliyorum. Etkili sözcülerinin durumu siyasi iklime göre yorumladıklarını da izliyorum. F Tipi yapıyla mücadelede başarı kazanıldıkça, ekranlardan yavaş yavaş “davanın tamamı kumpas değildi, doğrular da vardı” demeye başlıyorlar.

Hatta önceki akşam CNNTürk‘ün Tarafsız Bölge programında AKP Milletvekili Abdurrahman Kurt şöyle söyledi: “AKP-ABD-Cemaat ortaklığıyla Rusya’nın desteklediği askeri vesayeti yıktık.

Kurt daha sonra sözlerinin bu siyasi iklimde bir gaf olduğunu farkederek, cümlesine yeni yorumlar eklemeye çalıştı. “Biz zaten mücadele ediyorduk, onlar yanımıza geldi, işbirliği yapmadık” gibi anlamsız düzeltme gayretlerine soyundu.

Bu cümle çok açık bir itiraftır ve “askeri vesayet” dedikleri de pratikte Türk Ordusu değil, Kemalist devlet ve Cumhuriyet’tir. Ve AKP, ABD ve Cemaat’in katkısıyla Cumhuriyeti yıkmak suçunu itiraf etmektedir!

KİM KİMİ KULLANDI?

Bu “inandık, kandırıldık” lafını karşılaştığım AKP’nin ekran sözcülerine de soruyorum. “Cemaat bizi kandırdı, bize benzedikleri için inandık” diyorlar.

Peki ya “inanmanın ve suça ortak olmanın siyasi faturası” diye sorduğunuzda, “daha ne istiyorsunuz, hata yaptık ve üstlerine gidiyoruz, sizin de işinize gelir, herkes destek vermeli” diyorlar.

Söyledikleri gerçek ve samimi olmadığı için bu tür sohbetlerde onları çok çabuk çeşitli itiraflara sürükleyebiliyorsunuz. Örneğin konu AKP-Cemaat çatışması olarak sürerken ortaya bir tez atıyorsunuz: “Erdoğan 2002’de iktidara geldiğinde karşısında bir çok kuvvet vardı ve Erdoğan‘ın devlette, bürokraside adamları yoktu. Acaba Erdoğan bu açık nedeniyle tam iktidar olana kadar cemaatin kadrolarından mı yararlandı?”

“Aynen öyle” diyorlar! “E, hani inanmış ve kandırılmıştınız” diye yanıtı yapıştırdığınızda ise sohbet şirazesinden çıkıyor. O AKP sözcüsünün sinir sitemine göre, yeniden tevil yoluna gidenler olduğu gibi, ağızlarından “evet kullandık, orduyu kışlasına soktuk, etkisizleştirdik ve iktidarımızı sağlamlaştırdık, yine kullanırız, gladyoyu da kullanırız, ABD’yi de kullanırız” gibi terazisiz sözler çıkabiliyor.

Yani özetle AKP’nin Ergenekon tertibine gerçekte bir “cemaat kumpası” diye baktığı doğru değildir. Yola “iktidar olmak için papaz elbisesi bile giyerim” diyerek çıkan zihniyet, ihtiyaç duyduğu kesimlerden yararlanarak ve onları kullanarak yoluna devam ediyor.

AKP’nin 13 yıldır iktidarda kalabilmesinin yöntemi işte budur!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
26 Aralık 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: