Fransa’nın 11 Eylül’ü

2012 yılında Hz. Muhammed’in karikatürlerini yayımlayarak tepki çeken Fransız Charlie Hebdo dergisine dün silahlı saldırı düzenlendi: 12 kişi öldü!

Saldırıyı Fransa’nın 11 Eylül’ü olarak yorumlayabiliriz. Neden mi? Çünkü bu saldırıdan önceki şu iki çıkışına bakılırsa, Paris tıpkı Libya gibi Suriye’ye de müdahale etmek istiyor:

PARİS’İN SURİYE HAZIRLIĞI

1) Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, 2013 Ağustos’unda Suriye’ye müdahale etmedikleri için pişman olduğunu açıkladı! (AA, 4 Ocak 2015)

Ne olmuştu 2013 Ağustos’unda? Şam’ın dış banliyösü Doğu Guta’da Beşar Esad‘ın kimyasal silah kullandığı iddia edilmiş ve Batı’nın Suriye’ye saldırısı gündeme gelmişti. Ancak Esad‘ın kimyasal silah kullandığı bir yalan ve komploydu.

ABD, Fransa ve AKP Hükümeti’nin bir ay süren ağır baskısına rağmen Rusya ve İran’ın kararlı duruşu nedeniyle o dönemde Haçlı İttifakı Suriye’ye açık savaş ilan edemedi!

2) Paris, IŞİD’le mücadele kapsamında Charles de Gaulle uçak gemisini Basra Körfezi’ne gönderme kararı aldı. (El Cezire, 6 Ocak 2015)

GLADYO FAALİYETLERİ

Bu iki çıkışı, başta Almanya olmak üzere bir süredir Avrupa’da “İslam karşıtı” bir dalga yaratılmaya çalışılmasıyla birlikte değerlendirmek durumundayız.

O İslam karşıtı dalgayı yaratabilmek için Gladyo hem başta İsveç olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde cami saldırılarıı tezgahladı, hem de İslam karşıtı “pegida” yürüyüşleri yaptırdı! Gladyo, ikisi birbirini büyütecek karşılıklı eylemlerle iklim yaratmaya çalıştı.

Bu noktada ABD ve Fransa’nın desteklediği ve AKP Hükümeti’nin kanatları altında faaliyet yürüten SUKO’nun Genel Sekreteri Nasır Hariri‘nin “ABD yakında Suriye’ye güçlü bir biçimde müdahale edecek ve Türkiye’nin güvenli bölge planı uygulanacak” demesini önemsemeliyiz. (El Cezire, 15 Aralık 2014)

Bu açıklama şu dört gelişmeyle birleşince anlam kazanıyor:

SURİYE KARŞITI DÖRT GELİŞME

1) ABD’li yetkililer yakın zamanda hem Urfa’da, hem de Suriye’nin kuzeyinde SUKO’yla önemli görüşmeler yaptı.

2) Suriye’de “uçuşa yasak bölge” ve “güvenli bölge” konusunda Ankara ve Paris mutabık durumda.

3) İspanya, İncirlik yakınlarına konuşlanacak patriot bataryasını 146 askerle birlikte yola çıkardığını duyurdu.

4) Anadolu Ajansı, ABD’yle varılan Eğit-Donat anlaşmasının imzalanacağını açıkladı. Kaynak elbette AKP Hükümeti’ydi.

Bu noktada belirtelim: Eğit-Donat konusunda zaten anlaşma yapıldı. İmza atılamaması hem AKP’nin “paket anlaşma” yapma hedefiyle, hem de iç kamuoyunu alıştırma amacıyla ilgilidir. Çünkü peşmerge Eğit-Donat kapsamında TSK tarafından Irak’ın kuzeyinde eğitiliyor ve peşmerge yine Eğit-Donat kapsamında AKP hükümeti tarafından teçhizatlandırılıyor!

MOSKOVA SÜRECİ’NIN ANLAMI

Tüm bu olgulardan anlaşılan, Batı’nın yeni bir Haçlı İttifakı kurarak bahar aylarında Ortadoğu’ya müdahale etmek istediğidir. Gladyo Camilere saldırmak, mizah dergisi basmak ve İslam karşıtı yürüyüş organize etmek türünden birbirini besleyen eylemlerle o müdaheleye gerekli iklimi yaratmaya çalışmaktadır.

İşte Rusya da bu gerçeği gördüğü için Cenevre-3 anlamına gelen “Moskova Süreci”ni hızlandırmış durumdadır. Rusya, 25 Ocak’ta Moskova’da Suriye’deki hemen her kesimi masaya oturtarak bir siyasi çözüm bulmaya çalışmaktadır.

Pek çok muhalif örgüt ve ismin Moskova Süreci’ne katılacağını açıklaması da, Rusya’nın çözüm modelinin başarılı olacağına işaret etmektedir.

NE YAPMALI?

Kuşkusuz Suriye’nin direnişi ve Rusya ile İran’ın kararlılığı, Batı’nın komplolarını boşa çıkaracak güçtedir!

Ancak yine de tehdit iyi saptanmalı ve önlem alınmalıdır. Çünkü konu asıl bizi ilgilendirmektedir: Avrupa’da yaşayan 5 milyon Türk, İslam karşıtı dalganın ilk hedefi olacak geniş kesimdir. Öte yandan AKP Hükümeti, bu tür saldırılar sonrasında kurulacak Haçlı İttifakı’nın bir parçası olacaktır.

Bu nedenle AKP Hükümeti’nin “alıştıra alıştıra” uygulamaya çalıştığı eğit-donat vb. Suriye karşıtı hamlelerine cepheden karşı durmak gerekmektedir!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
8 Ocak 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: