Türkiye’nin üç işi

Öünümüzde, ülkemizin geleceğini ilgilendiren üç temel iş var. Bugün, Haziran 2015 seçimlerini de kritik hale getiren bu işleri inceleyeceğiz:

1) AÇILIM’I KAPATMA İŞİ

Türkiye’nim önündeki en önemli iş Açılım’ı kapatma işidir. Çünkü bu iş doğrudan siyasal birliğimizi ve toprak bütünlüğümüzü ilgilendirmektedir.

Açılım, AKP Hükümeti tarafından “milli birlik ve kardeşlik” projesi olarak sunulsa da, bir ABD projesi olarak hedefinde milli devlet vardır, ülkeyi “milliyetlere ayırmayı” amaçlamaktadır.

Açılım’ın iki dayanağı: Kürtlerin hem Amerikancı politikalarla uzun yıllar temel haklarından mahrum bırakılması hem de yine Amerikancı politikalarla bunun sorumluluğunun devrimci cumhuriyete yüklenmesi, Açılım’ın kamuoyu nezdinde iki dayanağı haline getirildi.

Açılım’ın yükseldiği iki sütun: Açılım hem “özerklik ve devlet” vaad edilen bölücülük üzerinden, hem de Kemalist devleti yıkmak isteyen gericilik üzerinden, ikisinin ittifakıyla yükseltildi.

Açılım’ın ikili karakteri: Açılım, hem Kürtleri ayrılıkçılık temelinde, hem de Türkleri “defolup gitsinler” şeklinde kışkırtmaktadır.

İçeride Türk ile Kürt’ü ayrıştıran, dışarıda Kürtleri tetiğe sürerek halkların boğazlaşmasına zemin yaratan Açılım’ın kapatılması hayatidir.

İşçi Partisi’nin “birlik ve kardeşlik” eksenli karşı çıkışı esas alınarak, Haziran 2015 seçimlerinden önce Açılım kapatılmalıdır!

2) SURİYE’YLE DOSTLUK

ABD’nin Irak’ın kuzeyinde 20 yılda inşa ettiği Barzanistan’ı, Suriye’nin kuzeyinden Doğu Akdeniz’e açmayı hedefleyen Suriye saldırısı, Türkiye’yi sadece komşularıyla karşı karşıya getirmemiş, içeride de terörün açık hedefi yapmıştır.

ABD projesine, İhvan kontrollü bir Suriye hevesiyle dahil olan AKP Hükümeti, 910 kilometrelik sınırlarını Bosna’dan Afganistan’a kadar geniş bir coğrafyadan gelen teröristlere açarak, Türkiye’yi bölge için güvenlik sorunu haline getirmiştir.

Suriye rejimini yıkmak için topraklarında terörist örgüt kurmak ve desteklemek yeterince büyük bir suçken, AKP Hükümeti bunu, çıkardığı tezkere ile Suriye’ye açık müdahaleye dönüştürmek istemektedir. Bölgenin kararlı direnişine rağmen bu risk yine vardır ve o nedenle tıpkı son 4 yılda olduğu gibi yine Erdoğan-Davutoğlu ikilisini fetih hayallerinin önünde durmak zorundayız!

Bu nedenle İşçi Partisi’nin AKP Hükümeti’ne rağmen Ankara-Şam arasında kurduğu dostluk köprüsünün büyütülmesi ve sağlamlaştırması, önümüzdeki 6 ayın en önemli ikinci işidir.

3) SOYKIRIM YALANIYLA MÜCADELE

Türkiye’nin önündeki üçüncü önemli iş, bir ABD saldırı ve sıkıştırma aracı olarak sürekli karşımıza çıkarılan soykırım yalanıdır. Saldırı bu yıl 100. yıl bahanesiyle emperyalist bir kampanyaya dönüştürülmeye çalışılmaktadır.

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek‘in bu yalanı “Ermeni soykırımı iddiası emperyalist bir yalandır” diyerek Avrupa’nın merkezinde çiğnemesi ve kendisine açılan davayı AİHM’de kazanması, 100. yıl öncesinde bu silahı daha ağır şekilde kullanmak isteyenlerin hevesini kursağında bıraktı.

İsviçre devletinin Perinçek kararını kaldırtabilmek için AİHM’e itiraz başvurusu yapması, son çabalarıdır. 28 Ocak’ta görülecek bu davayla konunun uzmanlarının da dediği gibi bu emperyalist yalan tarihin çöplüğüne gömülecektir.

Ancak “yurtdışına çıkış yasağı” kaldırılmayarak Perinçek‘in kendi davasında bulunması engellenmektedir. Perinçek’in Türk tezini AİHM’de savunmasını engellemek hem Türkiye’ye yapılabilecek en büyük kötülüktür, hem de Ergenekon tertiplerinin ve kumpasın sürdüğünün göstergesidir!

O yasak kaldırılmak zorundadır! Zira 28 Ocak davası, tarihsel bir yalanla beslenmeye çalışılan düşmanlıkları bitirecektir: İçeride Ermeni kökenli yurttaşlarımızı rahatlatacak, dışarıda Türkiye-Ermenistan iyi komşuluk ilişkilerine vesile olacaktır.

Emperyalizmin elinden bu silahın alınması sadece Türkiye için değil, Ermenistan için de büyük bir ferahlama olacaktır. Tam adı “karşılıklı mukatele” olan 100 yıl önceki ortak acılar, düşmanlığın değil, bundan sonra dostluğun ve iyi ilişkilerin dayanağı olacaktır!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
15 Ocak 2015

  1. #1 by ALISA SALIMOV on 16/01/2015 - 10:02

    Qeyd olunmuş 3 temel işi butun dunyanın turkləri dərk etməli, dəstəkləməli və həyata keçirməlidir. Amerikanın xain siyasətinə son qoyulmalıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: