Genelkurmay’ın Eğit-Donat savunması

Yoğun gündem nedeniyle erteledik: Verda Özer, Ankara’da üst düzey yetkililerle yaptığı görüşmeyi “Ankara kulisleri: ABD ile pazarlık tıknadı” başlığıyla yazdı. (Hürriyet, 10 Ocak 2015)

Özer‘in üst düzey yöneticilerden öğrendiğine göre ABD ile Türkiye arasındaki Eğit-Donat pazarlıklarında üç anlaşmazlık var:

1) Muhalifler kime karşı savaşacak? ABD IŞİD’i düşman olarak tanımlıyor ama Türkiye, Esad‘ın da düşman olarak gösterilmesini istiyor.

2) Muhalifler kim? ABD kendi seçmek istiyor, Türkiye ise ÖSO’nun seçilecek muhaliflere dahil edilmesini istiyor.

3) Türkiye “uçuşa yasak bölge” ilan edilmesini istiyor, ancak ABD buna yanaşmıyor.

PROGRAM MART’TA

Peki durum ne? Üst düzey yöneticilerin belirttiğine göre bu pürüzlere rağmen program Mart sonunda başlıyor. Program dört ayaklı. Türkiye, Suudi Arabistan, Ürdün ve Katar. Her ülke, muhalifleri kendi inceleme sürecinden geçirerek seçecek. ABD ile Türkiye arasındaki anlaşmazlık,”kime karşı” sorusu metinde yer almayarak aşılıyor. Türkiye ayağında, 3 yıl boyunca yılda 1500, 2000 militan eğitilecek. Bu sürenin uzatılması da mümkün. Eğitimi Türkiye ve ABD birlikte yapacak. Ancak programın dört ayağını ABD koordine edecek.

Üst düzey yöneticilerin verdiği bu bilgiler, bizdeki “anlaşma var, imzalar bekliyor” bilgisini de doğruluyor. Ancak Verda Özer‘in üst düzey yöneticilerle yaptığı görüşmeyi özetlediği şu son cümle, asıl önemli olandır ve yazının başlığını da değiştirecek niteliktedir: “Aslında Türkiye ABD’nin taleplerini karşılamaya hazır. Ancak kendisine biçilen rolü oynamak değil, harekatı birlikte planlamak istiyor.”

İNCİRLİK KULLANILIYOR!

SUKO Başkanı Halid Hoca‘nın söyledikleri de Ankara’daki üst düzey yöneticileri teyit ediyor: “Eğit-Donat programı başka, mevcut destek programı başka. Eğit-Donat programı Esad’a karşı olmayacak, ancak muhalefetin Esad’la savaşı ayrı devam edecek.” (El Cezire, 14 Ocak 2015)

Yakın zamanda ABD’li yetkililerle görüşen Halid Hoca‘nın formülasyonu, asıl gerçeği ortaya koymaktadır. Pürüz ve anlaşmazlık diye sunulanlar ayrıntıdır! Zira pratikte eğit-donat programından geçmiş bir militanın IŞİD’e karşı silah çekmesi ama silahını Suriye askerine doğrultmaması, eğitimde öğrendiklerini askere karşı uygulamaması mümkün değildir!

Bakın İncirlik konusu da öyle. Önce Türkiye’nin anlaşma olmadan ABD’ye İncirlik’i kullandırmayacağı söylendi. Ancak Katar’dan kalkan ABD uçaklarının lojistik destek için İncirlik’e indiği gerçeği ortaya çıkınca, üssün insani ve lojistik destek için kullanıldığı açıklanmak zorunda kalındı.

Aslında bu bile eksikti. Zira “acil ve mecburi iniş” kavramı üzerinden İncirlik’in ABD’ye kullandırılma çerçevesi hayli genişlemiş durumda!

PAZARLIĞI DIŞİŞLERİ YAPIYOR

Ankara, İncirlik için izlediği yolu, Eğit-Donat programı için de izledi. TSK kaynaklı haberlerle kamuoyuna “itiraz ediyoruz, anlaşmıyoruz, inisiyatif bizde” propagandası yapıldı.

Bu süreçte “ABD’li yetkililer Kırşehir’den gönderildi” gibi haberler bile görüldü. Oysa ABD’li yetkililer TSK’nin Eğit-Donat programının yapılması için önerdiği Kırşehir’deki askeri tesisi gezmiş ve işleri bitince ayrılmışlardı!

Kamuoyunu şu yolla oyaladılar: Eğit-Donat kapsamında önce “kimseyi eğitmeyeceğiz” dediler, sonra “sadece Suriyeli muhalifleri eğitiriz” dediler ve şimdi de “ama PYD’yi eğitmeyiz” diyorlar!

Evet, Eğit-Donat konusunda “imza yok” diyorlar ama peşmergeyi eğitiyorlar, teçhizatlandırıyorlar!Başbakan Davutoğlu peşmergenin eğitildiği Irak’ın kuzeyindeki kampı ziyaret ediyor ve basına “Eğit-Donat programı çoktan başladı” mesajı veriyor!

Gerçek şudur:

1) İnisiyatif TSK’de değil! ABD’yle pazarlığı Dışişleri Bakanlığı yapıyor ve askeri çevreler, Genelkurmay Başkanlığı’nın bu sürece tam uyum gösterdiğini belirtiyorlar!

2) Genelkurmay Başkanlığı peşmerge eğitmeyi de savunuyor! Hatta askeri çevrelere göre Genelkurmay Başkanlığı, bunu iyi komşuluk ilişkisiyle ve Erbil yönetimini başkasına kaptırmamakla açıklıyor!

NE YAPMALI?

Sorunun sürekli “itiraz var” boyutuna saplanmak, soruna karşı kamuoyu yaratmayı engelliyor. Tersine “itirazın etkisiz” olduğuna dikkat çekerek, kamuoyunu bu ciddi sorun karşısında teyakkuzda tutmalıyız! TSK asıl öyle inisiyatif kazanır!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
16 Ocak 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: