CIA ve MOSSAD birbirine paralel!

ABD’nin önemli senatörlerin John McCainABD ile İsrail arasındaki ilişkiler hayatımda gördüğüm en kötü seviyede” dedi. (aa.com.tr, 1 Şubat 2015)

Bu gerçeğe işaret eden son gelişme ABD Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner‘in Beyaz Saray’la istişarede bulunmadan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu‘yu Kongre’de konuşmak üzere Mart’ta Washignton’a davet etmesiydi.

Hem ABD Başkanı Barack Obama hem de ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, bu davete tepki gösterip Netanyahu‘yla görüşmeyeceklerini açıkladılar!

Kuşkusuz bu olay ABD-İsrail ilişkileri açısından bir sonuçtur. Sebepler ise Beyaz Saray’ın İran ve Filistin politikasıdır. Obama yönetimi “kontrol edilemeyen düşman” bir İran yerine “diplomatik ilişki kurulmuş, kontrol edilebilir” bir İran’ı ABD’nin çıkarlarına uygun bulduğu ve bunun için de Tahran’la nükleer müzakere yürüttüğü için, bir süredir Washington-Tel Aviv ilişkisi gergindi.

Hatta biraz daha gerilere gidersek, ABD içinde bir kanadın açık açık İsrail’i ABD’nin sırtında bir yük görmeye başladığını ve bunu dile getirdiğini söylemeliyiz.

ABD GLADYO’SUNDA ÇARPIŞMA

Fakat esas önemli olan ABD-İsrail ilişkisinin kötüye gitmesinden ziyade ABD’nin kendi iç çarpışmasıdır. Çünkü ABD-İsrail ilişkisinin durumu, ABD’deki iç çarpışmanın bir sonucudur.

Bu köşede Washington’daki bu sert mücadeleyi zaman zaman yazdık. Beyaz Saray’ı hedef alan “mesaj” içerikli basit suikast girişimlerinin, Suriye nedeniyle Dışişleri Bakanı Hillary Clinton‘un, Savunma Bakanı Leon Panetta‘nın ve CIA Başkanı David Petraeus‘un sıra sıra tasfiye edilmesinin, Amerikan devleti içindeki “gerçekçiler” ile “müdahaleciler” arasındaki çarpışmanın bir yansıması olduğunu belirttik.

İşte ABD ile İsrail arasındaki kötü gidişe kaynaklık eden, bu iç çarpışmadır. Çarpışmanın kaynağı ise ABD’nin güç kaybıdır.

ABD güç kaybettiği ve herşeyi kontrol edemediği için 2008’den beri çıkış arıyor. Savunulan iki temel çıkış yöntemi ise iki farklı sermaye kesiminin çıkarlarını yansıttığından sert bir mücadeleye dönüşüyor.

İsrail ise güvenliğinin garantisi olduğu için ABD’yi Ortadoğu’da tutmak isteyor ve bu nedenle Washington’da çarpışan iki kanattan birinin yanında saf tutuyor.

Bu durum haliyle Gladyo içinde yarılmalara dönüşüyor, CIA ve MOSSAD’ı zaman zaman karşı karşıya getiriyor.

TÜRKİYE GLADYO’SUNDA ÇARPIŞMA

AKP ile Cemaat arasındaki çarpışmanın nedenlerinden birinin de bu olduğunu en başından beri söylüyoruz.

Nasıl ki ABD güç kaybettiği için ABD’de iç çarpışma beliriyorsa ve bu ABD ile İsrail ilişkisine yansıyorsa, benzeri Türkiye’de de oluyor.

Üstelik bir de Haziran Halk Hareketi gibi iktidarı sallayan sert hamleler olunca, burada da çatlaklar ve yarılmalar oluşuyor. Türkiye’nin devrimci ve milli atakları, Gladyo’yu zayıflatıyor, ayrıştırıyor, kanatlarını karşı karşıya getiriyor.

Bu gerçeğin üzerinden atlanıldığında, durum salt AKP’nin Gladyo’yla mücadelesi gibi algılanıyor ve haliyle bu bakış Erdoğan‘ın siyasal konumunu yerlileştiriyor, millileştiriyor ve onun “üst akıl” göndermelerinde anti-emperyalist işaretler var sanılıyor!

Oysa Erdoğan’ın “üst akıl” göndermesi bir anti-emperyalizm değil fakat ABD içindeki kanatlardan birine tam uyumun adıdır.

Nitekim Erdoğan Cemaat’in MOSSAD’la bağlantılı olduğunu ilan ederek “üst akıl”dan neyi kastettiğini de belirtmiş oldu.

Burada asıl çarpıcı olan, Erdoğan’ın ilk kez açık açık Cemaat-MOSSAD bağına işaret etmesiyle, ABD’nin İsrail’le ilişkisinin dip yapmasının zamanlamasının çakışmasıdır!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
3 Şubat 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: