Demirtaşçıların Çipras hayali Kıbrıs’ta battı!

12 Eylül, devletçi-kamucu Türk ekonomisini serbest piyasa ekonomisine eklemlemek için ihtiyaç olan sopanın adıydı. Bu ülkeye sayısız kazığı oldu. Bunlardan biri Sol’u ezip, “solumsu” üretmesidir.

Bir nevi çiftlik solu olan bu solumsular, zaman içinde liberal rüzgarla şişen, özgürlükten ilk önce eşcinselliği anlayan, yurtseverliği faşistlik sayan bir canlı türüne dönüştüler.

Bu solumsular 12 Eylül’de önce Stalin‘i, sonra Lenin‘i solculuktan attılar. Onlara göre tek solcu Marks‘tı, çünkü Marks‘ı da iyi okumadıklarından, vatansız sanıyorlardı…

EMPERYALİZM KAVRAMININ ÖNEMİ

Oysa çok önemli gerçek vardı: Kapitalizmin emperyalizme dönüşmesi, devrimin doğasını ve rotasını değiştirdi. Devrim gelişmiş kapitalist ülkelerden emperyalizmin sömürdüğü ülkelere taşındı; gelişmiş kapitalist ülkelerin iç çelişmesinin ürünü olmaktan çıkıp, ezilen ülkelerin emperyalizme karşı mücadelesinin bir sonucu oldu.

Devrimler o nedenle artık milli demokratik devrimdi ve Lenin‘in tarif ettiği gibi ezen-ezilen milletler vardı. (Emperyalizmi yenen bizim devrimcimiz Mustafa Kemal de zalim-mazlum millet ayrımı yapıyordu.)

Devrim yapmış tüm marksistler yurtseverdi; boşlukta değil bir yurt toprağında devrim yapmışlardı. Tamam Marks, Avrupa’nın marksistiydi; ama Lenin ve Stalin Rusya’nın, Mao Çin’in, Castro da Küba’nın marksistiydi… Zira marksizm donmuş bir şablon değil, yaşayan bir eylem kılavuzuydu.

İşte 12 Eylül’ün çiftliklerinde üretilen solumsular bu gerçeğe hep düşman oldular. Milliciliğe, onun simgesi olan Türk Bayrağı’na karşı çıkarak Denizcilik yaptılar, Mahircilik yaptılar. Oysa Deniz Gezmiş de Mahir Çayan de milliydi, “bağımsız Türkiye” için mücadele etmişti, Türk Bayrağı taşımıştı; yeni kuşağa unutturmaya çalıştılar…

MİLLİCİLİĞE KARŞI ETNİK MİLLİYETÇİLER

Bu solumsular, ABD’nin 1991’de bölgemize gelmesiyle birlikte mutasyona uğradılar, Kürtçülük yapmaya başladılar! Milliciliğe karşıydılar ama hemen etnik milliyetçi oluverdiler!

ABD’nin Irak’ı bölüp kukla bir Kürt devleti kurmasını alkışladılar ve Atlantik’in yanında getirdiği sözlüğü etrafa dağıttılar: O sözlüğe göre emperyalizm Ortadoğu’yu özgürleştiriyordu, vatanını savunanlar (Saddam, Esad, Kaddafi) diktatördü, ABD işgali devrimdi, vatanı bölenler devrimciydi vs.

Bu mutasyon solumsularda hem omurgasızlık hem de körlük yarattı ve hızla liberalleşip kendilerini Özal-Çiller-Erdoğan çizgisinin kucağına attılar.

Uzatmayalım. Bu solumsular, her yağmurda ortaya çıkarlar. Son olarak çıkıp Yunanistan’da seçimi kazanan Radikal Sol Koalisyon Syriza’nın zaferine ortak olmaya kalktılar.

Neden mi? 7 Haziran seçimleri için yığınak yapmak ve cumhurbaşkanlığı seçiminde alınan yüzde 9,5’luk oya baraj atlatmak için HDP eş başkanı Selahattin Demirtaş’tan Syriza lideri Çipras çıkarmaya kalktılar!

SYRİZA’DAN ALINACAK ASIL DERS

Solumsular sırf bu amaçla Syriza’nın programını yanlış yazdılar, başka birşeymiş gibi anlattılar. Milli ve sol olan Syriza’yı, tıpkı kendileri gibi vatansız göstermeye kalktılar.

Oysa Syriza milli soldu ve ilk icraatında da bunu ortaya koydu. İlk yurtdışı gezisini devlet geleneğine uygun olarak Kıbrıs’a yapan Çipras, tıpkı diğer tüm Yunan liderler gibi Yunan-Rum tezlerine sahip çıktı, kendinden öncekiler gibi adada Yunan-Rum milliyetçiliği yaptı.

Yani milli bir solcu olarak Çipras, önce ülkesinin çıkarlarını savundu. Fakat Demirtaş‘ı kendisine benzetenleri de daha ilk haftada Kıbrıs sularına batırmış oldu!

Demirtaş’tan Çipras çıkarmak isteyen solumsular, biliyorsunuz, Kıbrıs için mücadele eden solculara,bilimsel sosyalistlere Türkiye’de faşist diyorlar. O nedenle Çipras‘ın Kıbrıs’ta milliyetçilik yapmasına eminiz bir kılıf arayacaklardır.

Fakat Çipras‘ın milliyetçi politikalarına kılıf yetiştiremeyecekler. Çünkü Çipras sadece Kıbrıs’ta değil, ülkesinin ezilenlerinin sırtına binen borçlar için Avrupa sermayesiyle kavga ederken de milliyetçilik yapıyor ve vatanını savunuyor.

Syriza’dan şablon çıkarmaya çalışacağınıza, asıl bu büyük gerçekten ders çıkarın!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
4 Şubat 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: