ABD’nin özel aktörü: PKK

ABD’nin yeni milli güvenlik stratejisini yani Obama‘nın 2. doktrinini kabaca incelediğimiz dünkü yazımızı, bu yeni doktrinin Türkiye’ye yeni bir sorun dayattığını belirterek bitirmiştik.

Bugün, Obama‘nın IŞİD’le Küresel Mücadele Özel Temsilcisi John Allen‘ın “yakında kara harekatı başlayacak” müjdesine de yansıyan bu yeni sorunu inceleyeceğiz.

HEDEF PKK’Yİ BAŞAT GÜÇ YAPMAK

Dün bitirirken de belirtmiştik: Sorun, PKK’nin Obama’nın 2. doktrininde özel aktör mertebesine yükseltilmiş olmasıdır!

Dün Aydınlık‘ta Deniz Kahraman‘ın ayrıntılarını yazdığı gibi Obama‘nın yeni milli güvenlik strateji belgesinde yer alan “ABD devlet olmayan gruplarla iş birliği yapar” ifadesi, PKK’ye özel aktör rolü verildiğinin resmi ifadesidir.

Şundan: ABD’nin yeni milli güvenlik stratejisi, Obama‘nın IŞİD stratesjini temel almakta ve onu geliştirmektedir. O strateji de Obama‘nın akıl hocalarının hazırladığı ünlü CAP Raporu’nu esas almaktadır. Peki o rapor ve stratejide ne vardı?

Rapor PKK’nin büyütülmesini ve Kürt örgütlerinin birliğinin sağlanmasını tavsiye ediyordu. IŞİD stratejisi ise IŞİD’den boşaltılacak alanı PKK ve Barzani denetimine sokmayı esas alıyordu.

Bu strateji doğrultusunda şunlar oldu:

PKK VE BARZANİ’YE ALAN AÇILIYOR

Irak’ta: Peşmerge Kerkük’ü işgal etti. Kuzey Irak’taki Türkmenler göçe zorlandı. Irak Anayasası’na göre tartışmalı olan bölgeler, IŞİD’den alındığında fiilen Kürt kontrolüne geçmeye başladı. Hatta PKK o bölgelerin Irak Kürt Bölgesine bağlı kantonlar olmasını önerdi. ABD, İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya peşmergeye silah, mühimmat, teçhizat ve eğitim yardımı yapmaya başladı.

Suriye’de: Duhok Anlaşmasıy’la (kısmen) Kürtlerin birliği sağlandı ve peşmerge ile PKK aynı hedefe sürüldü. Ayn el Arap (Kobani) direnişi üzerinden PKK “legalleştirilmeye” çalışıldı. Batı medyası PKK’nin terör örgütü değil, Batı adına IŞİD terörüne karşı savaşan özgürlük gücü olduğunu işledi. Kampanyanın bir parçası da Batı başkentlerinde PKK’yi terör örgütü listesinden çıkarma girişimleriydi. Ayn el Arap’ta IŞİD’in yenilmesiyle PYD özerkliğinin bölge kuvvetleri nezdinde kabul edilmesi hedeflendi.

Türkiye’de: Barzanistan’dan Ayn El Arap’a (Kobani) peşmerge koridoru açıldı. TSK eğit-donat kapsamında peşmergeyi eğitmeye başladı. TSK’nin eğittiği, ABD’nin ve Almanya’nın donatttığı peşmerge, AKP’nin açtığı koridordan Ayn el Arap’a geçti ve PKK’ye yardım etti! Öte yandan PKK’yi sürekli büyüten Açılım’da yeni bir aşamaya daha geçildi.

PEŞMERGE KORİDORUNDAN GÜVENLİK KUŞAĞINA

ABD belgelerine dayanarak hep söyledik: Washington’un asıl hedefi Basra’dan Doğu Akdeniz’e uzanan bir Kürt Koridoru inşa etmektir. Irak’ın kuzeyindeki yapıyı Suriye’nin kuzeyinden Doğu Akdeniz’e açmaktır.

Irak’ta Bağdat ile Erbil yönetimleri arasına, Suriye’de Şam yönetimi ile Türkiye sınırı arasına sosis gibi girmiş IŞİD’den alan boşaltıldıkça, o alanlarla Irak’ta Barzanistan’ın sınırları genişletilecek ve Suriye’de PKK’ye özerk bölge verilecek.

ABD’nin hedefi budur ve bu hedefe nedeniyle PKK’yi başat güç haline getirmeye çalışmakta, Kürtlerin birliğini sağlamaya uğraşmakta, IŞİD’e karşı koalisyonlar kurmakta, Türkiye’yi bir açmaza sokarak bu plana mecbur etmeye bastırmaktadır.

O nedenle Ankara’nın ve fiilen TSK’nin birine karşı diğerini, yani PKK’ye karşı peşmergeyi desteklemesinin pratikte bu açmazdan çıkışa bir yararı yoktur!

Desteklenen Erbil yönetimi daha önceki gün Diyarbakır Belediyesi’ni ziyaret etmiş ve “güney-kuzey eksenli” temaslarda bulunmuştur!

Fakat bu aşamada daha önemlisi PKK’nin hamleleridir: PYD Fransa’dan “özel güvenlik kuşağı” istemekte, PKK AKP’den Kobani Koridoru’nu kapatmamasını beklemekte, HDP’li milletvekilleri “yeni anayasa” pazarlıkları yaptıkları Erdoğan yönetiminden 26 bölgeli eyalet modeline geçilmesini talep etmektedir.

Ve daha önemlisi PKK ABD’den rol, silah, statü ve toprak istemektedir!

ABD PLANI YIRTILMAYA BAŞLANDI

Artık tüm sorunlar, bu sorunun yanında ayrıntıdır.

Ve Türkiye’nin asıl ihtiyacı, işte bu tabloyu bozabilecek bir iktidar odağı yaratabilmektir. İşte bugün o odak kurulmuş ve ilan edilmiştir.

Vatan’da birleşerek; Kürt’ümüzü namluya süren, Türk’ümüzü Arap’a düşmanlaştırmaya çalışan ve halkları bölgede boğazlaşmaya götürecek bu planı yırtmaya başlamış olduk!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
15 Şubat 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: