Haziran’a MİT sabotajı

Biliyorsunuz, HDP, o zamanki adıyla BDP, Haziran Halk Hareketi’ne karşı çıkmıştı. BDP yetkilileri meydanlara çıkan milyonları tıpkı müzakere ortakları AKP gibi “darbeci” diye suçlamıştı. Bülent Arınç da bu dostane tutumları nedeniyle BDP yöneticilerine kameralar önünde teşekkür etmişti.

Ancak ilerleyen günlerde Öcalan BDP’ye “Gezi’yi ulusalcılara bırakmayın” talimatı verince, Diyarbakır’da eylem yapmayan BDP’liler, “Öcalan posterleriyle” Taksim’e gelmişti. Amaç “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” diyen Türk Bayraklı kitleyi eylemlerden soğutmaktı.

O zaman da dikkat çektik: Bu bir MİT operasyonuydu!

HDP’Yİ FİDAN KURDURDU

Sonra devamı da geldi. Erdoğan‘ın “sır küpü”, Öcalan‘ın “çok güvenirim” dediği MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Öcalan‘a HDP projesi sundu: PKK, HDP ile Türkiye solunu yutmalıydı! Bu aslında Erdoğanların Haziran korkusunun projesiydi!

Öcalan projeyi “BDP’yi Türkiyelileştirmek” diye sundu. Bir an önce BDP’nin HDP’ye dönüşmesini, Türkiye’deki çeşitli sol örgütlerle birleşmesini ve partiyi bir Türk ile bir Kürt eş başkanın birlikte yönetmesini istedi.

Ancak BDP’de bu projeye itiraz edenler vardı. Öcalan itirazları dinlemedi, “kurulacak” diye ısrar etti. Selahattin Demirtaş Öcalan‘a şu orta yolu önerdi: “BDP’yi kapatmayalım, BDP Doğu’da, HDP Batı’da seçime girsin.”

Öcalan, daha doğrusu Fidan, bu öneriyi de kabul etmedi. En sonunda HDP kuruldu ama anımsayacaksınız, Demirtaş kimi gerekçelerle önce HDP’nin başına geçmedi. Hatta yerel seçimlere de, tabi bağımsız adaylar şeklinde, BDP ve HDP olarak ayrı ayrı katıldılar.

SYRİZA ÜZERİNDEN HDP’YE RANT ARAYANLAR

Fidan-Öcalan ikilisinin “Gezi’yi ulusalcılara bırakmayın” talimatı Haziran’ı bölme hamlesiydi, HDP prjesi ise Haziran’ı dağıtma… Tabi tutmadı!

Fidan-Öcalan projesi şimdi iki ayak üzerinden yeninden yürüyor:

1) HDP 7 Haziran seçimlerine parti olarak sokuluyor.

2) Çeşitli sol partiler 7 Haziran için HDP’ye monte edilmeye çalışılıyor.

Barajı geçecek oyu gözükmeyen HDP neden parti olarak seçimlere girme risikini alıyor? Henüz bilemiyoruz, ortada pek çok senaryo var.

Erdoğan‘ın yeni anayasa çıkarabilecek 400 milletvekili istemesi ile kimi PKK yöneticilerinin “barajı geçemezsek Diyarbakır’da kendi parlamentomuzu kurarız” çıkışları, aynı hedefin iki ucu gibi görünüyor.

Öte yandan HDP üzerinden Haziran’ı dağıtmaya çalışma ve sol örgütleri yutma projeleri tam hız sürüyor.

Yunanistan’da Syriza’nın seçimi kazanmasından bile bu projeye rant çıkarmaya çalışıyorlar. Syriza’ya hiç benzemeyen HDP “Syriza tıpa tıp bize benziyoruz” diyor, ekranların en liberal programcıları hemen her gün “Syriza gibi birleşin” temalı programlar yapıyor…

ANADİL SABOTAJI

Peki, çok da bugünü ilgilendirmeyen bu konuları, hem de böyle bir gündemde neden anımsattık?

Artık gelebiliriz: Gerçekte Haziran Halk Hareketi’ni yansıtmasa da, Birleşik Haziran Hareketi adı altında bir proje yürüyor. Elbette iyi niyetli işler yapmak istiyorlar. Fakat bazen niyetler geçerli olmayabiliyor.

Örneğin “laik ve bilimsel eğitim” talepli, son derece haklı bir boykota soyundular. Kimi solcuların bugüne kadar dudak büktüği laikliğin değerini anlamış olmasından, ayrıca çok da memnun olduk.

Fakat yine MİT’in HDP sabotajına engel olamadılar!

PKK, denetimindeki bir sendikayı ve TBMM’ye liderini soktuğu bir sol partiyi bu boykota eklemledi. Onlar da “laik ve bilimsel eğitim”e, “anadilde eğitim” talebini monte ettiler!

Hadi bu tablonun Haziran’ı yansıtıp yansıtmadığını geçtik, peki girişimciler bunun boykotu zayıflattığını görmüyor mu?

En azından şunu görmeliler: “Laik ve bilimsel eğitim” gibi çok haklı bir talebi “anadilde eğitim” diyerek zayıflatanlarla, bu haklı talebi “din düşmanlığı” diye propaganda edenler, Açılım’da ortaktır! Dün Taksim’de, bugün de bu tür boykotlarda Haziran’ı sabote etmeyi sürdürüyorlar!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
16 Şubat 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: