Fidan Erdoğan’a rağmen aday olamadı

MİT Müsteşarı Hakan Fidan‘ın istifa edip AKP’den milletvekili aday adayı olmasını, biz de bu köşede “Erdoğan’dan onaylı” diye yorumlamıştık. Çünkü Fidan çok özel bir isimdi ve Erdoğan‘ın da özellikle belirttiği gibi onun sır küpüydü. O nedenle vurguladık: Fidan Erdoğan‘a rağmen aday olamaz, olduğuna göre Erdoğan‘dan onaylıdır.

Fakat Erdoğan Fidan‘ın adaylığına karşı çıktığını açıkladı ve biz de yanılmış olduk. Sadece biz mi, AKP’nin medyadaki sözcüleri de yanıldı. Fidan‘ın adaylığını kutlayanlar, Erdoğan‘ın karşı çıktığı anlaşılınca kutlama mesajlarını geri çektiler!

Ancak en sonunda Fidan milletvekili aday adaylığından vazgeçti ve tezimizin “Fidan Erdoğan’a rağmen aday olamaz” kısmı geçerlilik kazanmış oldu.

VAATLE KANDIRILAN MİT’İ NASIL YÖNETİR?

Meselenin bu yönüne dikkat çekmemiz şundandır: Fidan’ın adaylığı konusu başbakanlık ile saray arasında bir çarpışmaya dönüşmüştür ama sorun Erdoğan ile Davutoğlu’nun “anlaşmasıyla” değil, Erdoğan ile Fidan’ın Medine’de gizli buluşmasıyla aşılmıştır!

Bu, bundan sonraki süreci analiz edebilmek bakımından önemlidir.

Tabii şu sorularla birlikte…

Erdoğan Fidan‘ın adaylığına karşı çıkarken çok önemli bir şey söylemişti: “Fidan’a belki bazı vaatler var.

O zaman pek üzerinde durulmadı ama Erdoğan‘ın bu cümleyi laf olsun diye kurmadığını varsayarak artık şu soruyu sormalıyız: Fidan‘a kim, ne vaatlerde bulundu da, Fidan Erdoğan‘a rağmen milletvekili olmaya kalktı? Koskoca MİT Müsteşarı hangi vaatlere kanmış olabilir?

Ve Fidan yeniden MİT Müsteşarı olarak görevlendirildiğine göre, şunu da eklemeliyiz: Vaatlerle kandırılabilen birinin MİT’i yönetmesine nasıl izin verilir?

SIR KÜPLÜK İŞLER

Öte yandan MİT Müsteşarlığı’na yeni bir isim belirlenemediği için başbakan ile cumhurbaşkanının anlaştığı ve Fidan‘ın bu nedenle adaylığını geri çektiği belirtiliyor.

Bu durumda da şu soruyu sormalıyız: Koca memlekette Fidan dışında bu kurumu yönetecek tek bir kişi yok mu? Fidan bunca yıldır kurumu yönetebilecek birini içeride yetiştirmeyi becerememiş midir? Şahıslara mecbur kurum, kurum mudur?

İşte meselenin bam teli burasıdır ve Fidan‘ın“sır küpü” olmasıyla ilgilidir!

Evet, Fidan istihbarat kurumunun başı değil, gerçekte Erdoğan’ın “özel işler memuru” olduğu için bu tablo yaşanmıştır. Sır niteliği taşıyan işlere devam edilecekse, MİT’in başında Fidan olmalıdır, herhangi biri değil!

DEVLETİN İFLAS TABLOSU

Aslında olay neresinden tutarsanız tutun, tam bir rezalettir ve devleti devlet olmaktan ne derece çıkardıklarını göstermektedir:

MİT Müsteşarı istifa edip iktidar partisinden milletvekili aday adayı oluyor, hatta ön seçimlere girip ilk sırayı kazanıyor. Cumhurbaşkanı itiraz ediyor, başbakan itirazı dinlemiyor. Cumhurbaşkanı “atanacak yeni müsteşarı onaylamam” mesajı veriyor. MİT müsteşarlığı vekaleten yönetiliyor. Sonra cumhurbaşkanı ile MİT Müsteşarı yurtdışında buluşuyor ve MİT Müsteşarı dönüşte “adaylıktan çekildim” diyor!

MİT Müsteşarı’ndan boşalan koltuğa da yine eski MİT Müsteşarı atanıyor!

Bu tablo, herşeyden önemlisi bir iflasın tablosudur!

FİDAN OLAYININ SONUÇLARI

Bu tabloyu değiştirmek isteyenler için ise elde şu sonuçlar vardır:

1) Erdoğan Fidan‘ın adaylığını engelleyerek hâlâ esas belirleyici kuvvet olduğunu göstermiştir.

2) Erdoğan‘ın üstünün çizildiği, Erdoğansız AKP seçeneğinin hayata geçirileceği iddiaları doğru değildir.

3) Ancak Davutoğlu-Arınç-Babacan cephesi ile Erdoğan arasındaki sorunlar ve mücadele sürmektedir. Erdoğan esas belirleyen de olsa, artık herşeyi belirleyememektedir.

4) Bu tabloya bel bağlamadan fakat bu tablodan yararlanarak Erdoğan‘ın yeni anayasa ve başkanlık sistemi hamlesini önlemek mümkündür.

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
11 Mart 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: