Eğit-Donat uygulanıyor!

Ülkemizi hâlâ hukuk devleti sanıyor olmalıyız ki, masanın üzerindeki evrakın durumuna bakarak ısrarla Eğit-Donat’ın başlamadığını, tıkandığını, çıkmazda olduğunu, ertelendiğini söyleyip duruyoruz!

Oysa AKP Hükümeti daha ABD’yle anlaşma imzalamadan Eğit-Donat’ı uygulamaya başladı bile! Hem de çoktan!

Bir kez daha bu köşeden anımsatalım:

YILMAZ: 1500 PEŞMERGE EĞİTTİK

Başbakan Ahmet Davutoğlu 28 Ekim 2014’te BBC‘ye verdiği röportajda bir soru üzerine şunu söyledi: “Eğit ve donat programı çoktan başladı. Hatta Kobani krizinden bile önce başladı ve devam edecek. Eğit ve donat bizim bütünlüklü stratejimizin bir parçasıdır. Tek çözüm yolu bunun hızlanmasıdır. Bunun hızlanmasını istiyoruz.” (bbc.co.uk, 28 Ekim 2014)

Peki Eğit-Donat nerede başladı? Türkiye kimi eğitip donatıyor?

Davutoğlu bu açıklamasından yaklaşık bir ay sonra, 21 Kasım 2014’te Irak’ın kuzeyindeki Diyana Eğitim Merkezi’ni ve Zaho’daki Nerseve Kampı’nı ziyaret etti. TSK kampta Eğit-Donat kapsamında peşmerge eğitiyordu! (hurriyet.com.tr, 22 Kasım 2014)

Genelkurmay kaynaklarının daha sonra bu eğitimlerin Eğit-Donat kapsamında olmadığını söylemesi ise doğru değildi! Nitekim Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz‘ın şu açıklaması Genelkurmay kaynaklarını yalanlıyordu: “Türkiye hem Irak ordusuna hem peşmergeye hem de Sünnilere Eğit-Donat, istihbarat ve lojistik destek vereceğini çok açık şekilde ifade etti. Bu eğitim peşmergeye başladı. Sahaya gittik, gördük, o devam ediyor. Diğerlerine de en kısa zamanda başlayacak.” (amerikaninsesi.com, 11 Mart 2015)

Daha da ötesi, İsmet Yılmaz somut rakam veriyor: “ Türkiye şu ana kadar Eğit-Donat kapsamında 1,500’den fazla peşmerge askerine eğitim verdi.” (Aynı gün Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tanju Bilgiç de bu rakamı 1,511diye netleştirdi.)

MESELE ÖSO DEĞİL, PEŞMERGE VE PKK

Tüm bu olgulara rağmen hâlâ Eğit-Donat’ın çıkmazda olduğunu, tıkandığını, yapılamadığını savunmak, yararsızdır!

Çünkü Eğit-Donat sadece ÖSO’nun eğitilip donatılması meselesi değildir, hatta bu esasın yanında önemsiz bir ayrıntıdır. ABD açısından asıl önemlisi peşmergenin, PYD’nin ve PKK’nin eğitilip-donatılması konusudur.

Şundan: ABD’nin IŞİD stratejisinin esası, IŞİD’den boşaltılacak alanlarda Irak’ta Barzani‘yi, Suriye’de de PKK-PYD’yi hakim hale getirmektir. IŞİD stratejisine dayanak olan ünlü CAP raporunda da önemle vurgulandığı üzere, ABD için esas hedef PKK’yi bölgede başat güç haline getirmektir.

Ne için? Basra’dan Doğu Akdeniz’e uzanan Kürt Koridoru’nu inşa edebilmek için.

TSK’YE MİLLET DESTEĞİ SAĞLAMA GÖREVİ

Bu esası görmeyip, kafayı Kırşehir ya da Kırıkkale civarında ÖSO’ya verilecek eğitimin pratikte başlayıp başlamadığına takmanın Türkiye’ye bir yararı yoktur. (Öte yandan buradaki gecikme de, ABD Genelkurmay Başkanı Org. Martin Dempsey‘in önceki gün Senato Silahlı Kuvvetler Komitesi’nde işaret ettiği gibi, ABD’nin kendi yasal ihtiyacından kaynaklanmaktadır.)

Tersine bu noktaya,ÖSO’Ya verilecek eğitimin başlayıp başlamadığına takılmak, ABD planının uygulandığını, Türkiye’nin de tıpkı 20 yıl önce Irak’ta olduğu gibi Kürdistan’ın mimarı yapıldığı gerçeğini perdeler!

TSK eğitecek ama donatmayacak, donatımı AKP hükümeti yapacak” diye bilgi veren kaynakların söyledikleri hem doğru değildir, hem de nasıl bir girdaba düştüklerini göstermektedir. Donatımı AKP Hükümeti nereden yapacak? AKP Genel Merkezi’nin çatısında askeri teçhizat mı var?

Tersine direnen kuvvetlere yardımcı olmak, girdikleri bu girdaptan çıkmalarını sağlamak ve arkalarına milletin desteğini sağlayabilmek için önce gerçeğin fotoğrafını iyi çekmeliyiz. Bardağın sadece dolu kısmına değil, boş kısmına da bakmalıyız. Aksi halde “nasılsa direniliyor, merak etmeyelim” ruh halini beslemiş oluruz!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
13 Mart 2015

 

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: