AKP Amerika’dan daha Amerikancı

Nikah günümde bile yazmıştım. Ama nasıl ağır bir gripse işte, beş gündür yazamadım. Tüm okurlarımızdan özür dilerim.

Bu beş günde çok önemli konular birikti. Daha sonra ayrıntılandırmak üzere bugünlük kısa kısa değineceğim:

ABD HİZBULLAH’I TERÖR LİSTESİNDEN ÇIKARDI

İran eksenli önemli gelişmeler yaşanıyor. 31 Mart’tan önce ABD’nin İran’la bir anlaşma yapabileceği konuşuluyor.

Tam bu süreçte ABD’nin Lübnan Hizbullah’ını terör örgütü listesinden çıkarması ve Obama yönetiminin İsrail seçimlerinde Netanyahu‘nun karşısında konumlanması dikkat çekiciydi.

Ve hem ABD’de hem de İran’daki iç mücadele…

Örneğin ABD Kongre üyelerinin Tahran’a yazdığı “Obama‘dan sonraki başkan yapacağınız anlaşmayı tanımaycak” özetli mektup ve İran’daki yolsuzuluk tutuklamaları… Son olarak eski cumhurbaşkanı Rafsancani‘nin oğlu da tutuklandı.

Tablo Irak’ı, Suriye’yi, IŞİD’le mücadeleyi ve hatta Türk-Amerikan ilişkilerini bile etkileyecek!

ABD’nin güz erozyonu, İran’ı bu ülke için “açık” bir düşman olmaktan adım adım çıkarıyor. Daha doğrusu ABD, belli tavizlerle İran’ı Çin-Rus ekseninden koparmaya çalışıyor!

Peki ne oranda gerçekleşebilir? Göreceğiz…

AKP’NİN YANLIŞTAN DÖNME ŞANSI YOK

Aslında ABD Dışişleri Bakanı John Kerry‘nin sonradan kısmen düzeltilse de, “Esad‘la müzakere şart” özetli açıklamasını da İran merkezli gelişmeler içinde okumalıyız.

Açıklama AKP Hükümeti için de büyük fırsattı; Türkiye’yi bölgede yalnızlaştıran politikalardan dönüş için bir olanaktı.

Ancak Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da Kerry’nin sözlerine tepki göstermesi ve Beşar Esad’ı “eli sıkılmaz” ilan etmesi “Amerika’dan çok Amerikancılık yapmanın” nasıl birşey olduğunu ortaya koydu!

Bir de şu gerçeği: Türkiye’nin AKP ile yanlıştan dönme şansı yoktur. AKP’den kurtulmadan doğru bir dışpolitika hattı kurulamaz!

ERDOĞAN VE DEMİRTAŞ’IN 7 HAZİRAN TAKTİĞİ

Erdoğan ile Demirtaş‘ın karşılıklı yaptığı “Kürt sorunu yok” ve “seni başkan yaptırmayacağız” sözleri sahtedir ve 7 Haziran’a yöneliktir! Şundan:

AKP’nin PKK’yle 10 maddelik anlaşma yapması ve bunun koşullarından biri olark İç Güvenlik Paketi’nin bir bölümünü komisyona geri çekmesi, her seçim öncesinde almaya alıştıkları bir kısım milliyetçi oyu tehlikeye soktu. İşte Erdoğan bunun dengesi için “Kürt sorunu yoktur” çıkışı yaptı.

Demirtaş ise yüzde 10 barajını geçebilmek için birincisi CHP’nin sol oylarına, ikincisi Alevilere ve üçüncüsü kimi sol partilere ihtiyaç duyuyor. Bu kesimlerin oyunu alabilmek ise öncelikle HDP’nin Erdoğan karşıtlığında konumlanabilmesine bağlı.

Demirtaş‘ın “seni başkan yaptırmayacağız” çıkışı işte bu nedenle.

TGB EYLEMİ, TÜRKİYE EYLEMİNİN HABERCİSİDİR

AKP Hükümeti bir yandan “Atatürküz bir Çanakkale” destanı yazmaya çalışıyor, bir yandan da Valilik emirleri ile halksız törenler düzenlemeye kalkıyor!

Mustafa Kemal‘in askerleri, yani Türkiye Gençlik Birliği (TGB) ve Türkiye Liseliler Birliği (TLB) üyeleri, dün, bu iki girişime de tokat gibi yanıt verdi!

Eylemi tüm ayrıntıları ile dün Ulusal Kanal‘da izlediniz, bugün de Aydınlık‘ın sayfalarında okuyorsunuz. Ben sadece şu notu düşmek için değindim: TGB’nin her büyük eylemi, “kısa Türkiye tarihinde” önemli bir düzlük öncesinin virajıdır!

Örneğin 19 Mayıs 2012, 2013 Haziran’ının habercisiydi!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
19 Mart 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: