Erdoğan aldanmakla aldatıyor

Erdoğan, Harp Akademileri Komutanlığı ziyaretinde Ergenekon ve Balyoz operayonlarına değinerek “Bu operasyonlarda şahsım başta olmak üzere, tüm ülke yanlış yönlendirildi, aldatıldı” dedi! Hatta Erdoğan “Pekçok komutanın tutuklanmasına şahsen gönlüm hiçbir zaman razı olmadı” bile dedi.

Peki Erdoğan gerçekten aldatılmış olabilir mi?

ALDATILAN İSTİFA EDER

Ayağa kalkmayan o korgeneralin gereği yapıldı, bedelini ödedi, şimdi gideceği yeri buldu” diyen Erdoğan kandırılmış olabilir mi?

Dalga dalga yapılan operasyonları alkışlayan ve “arı kovanına çomak soktukça rahatsız oluyorlar” diyen Erdoğan aldatılmış olabilir mi?

Tutuklanan gazetecilerin gazeteci olmadığını iddia eden ve “bazı kitaplar vardır ki bombadan daha tesirlidir” diyen Erdoğan kandırılmış olabilir mi?

Ve hepsinden önemlisi “Ben bu davanın savcısıyım” diyen Erdoğan gerçekten aldatılmış olabilir mi?

Gerçekten aldatılmış bir yönetici çıkar ve “12 yılda beni ve hükümetimi kandırmışlar, Türkiye’den özür diliyorum ve istifa ediyorum” der! Zira kolayca kandırılabilen bir cumhurbaşkanı ve başbakan muhtarlık bile yapmamalıdır!

Tüm bu mantık yürütmeleri geçiyoruz, çünkü Erdoğan‘ın kandırılmadığını iyi biliyoruz. Çünkü Ergenekon ve Balyoz kumpasları AKP-F Tipi ortaklığıyla yapıldı. AKP bu operasyonlarla önündeki engelleri temizleyip “tam iktidar” oldu, F Tipi örgüt ise karşılığında Emniyet ve Yargı gibi kurumları ele geçirdi. Erdoğan’ın AKP-Cemaat ortaklığı bozulduğunda “ne istediler de vermedik” demesi bundandı!

Ve daha önemlisi AKP ile PKK, Ergenekon ve Balyoz tertipleri ayesinde Açılım yapabildi!

ERDOĞAN AKP-PKK ANLAŞMASININ ÜSTÜNÜ ÖRTÜYOR

O nedenle doğru soru şudur: Erdoğan neden “aldatıldık” deme ihtiyacı duydu?

Çünkü işler Erdoğan açısından iyi gitmiyor. Kendisini başkanlığa götürecek bir siyasal tablonun oluşamadığını gören Erdoğan iki koz ile milliyetçi oylara yöneliyor.

Kozlardan ilkini PKK üzerinden oynuyor; “Kürt sorunu yok” diyor, “İzleme heyetini doğru bulmuyorum” diyor…

Çünkü ortada şu çıplak gerçek duruyor: AKP ile PKK Dolmabahçe’de 10 maddelik bir anlaşma ilan etti. AKP karşılığında Öcalan‘a sekreterya tayin etti, 3 kişilik HDP heyetini 5 kişiye çıkardı ve 3. göz işlevi görecek 6 kişilik bir izleme heyeti oluşturdu.

Bu tablo AKP’ye oy kaybettiriyordu. O nedenle Erdoğan sahneye çıktı ve “milliyetçi” pozlar vermeye başladı. “Her türlü milliyetçiliği ayaklarımın altına alırım” diyen Erdoğan, Türkiye’ye rol yapmaya başladı!

Önceki seçimlere 3 ay kala milliyetçi söylemlere sarılmalar nasılsa her seferinde AKP’ye oy getirmişti!

ERDOĞAN TSK’NİN GAZINI ALMAYA ÇALIŞIYOR

Ancak siyasi atmosfere ve anketlere bakılırsa 7 Haziran önceki seçimlerden çok farklı bir tablo ortaya çıkaracak. Erdoğan bu nedenle kazığı sağlam çakmak istiyor ve “aldatıldık” hamlesini yapıyor.

Erdoğan bu hamleyle hem milliyetçi (ulusalcı) oylara seslenmeyi sürdürmüş olacağını düşünüyor, hem de etkili merkezi kurumları “tarafsızlaştırmayı” hesap ediyor!

Jandarma’yı TSK’den koparan, TSK’yi Eğit-Donat’a mecbur bırakan, Türk askerine kuzey Irak’ta peşmerge eğittiren Erdoğan iktidarı, “Pekçok komutanın tutklanmasına gönlüm razı olmadı” diyerek gaz alıyor!

Şah-Fırat türü operasyonlarla hem TSK’ye geri adım attıran hem de ABD’nin zorlamasıyla TSK’yi nesnel olarak PYD’yle aynı safa düşüren Erdoğan iktidarı, “kandırıldım” diyerek askerlerin gazını alıyor!

Yani özetle Erdoğan seçmeni ve askeri, aldanmakla aldatmaya çalışıyor!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
21 Mart 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: