Çatışmanın iki yönü

Erdoğan‘ın “oy kaybettiriyor” endişesiyle AKP Hükümeti’ne yaptığı “pazarlıkta PKK’ye fazla taviz vermeyin, verdiğiniz tavizi de gizleyin” ana fikirli uyarılarının yarattığı gerilim ve bunun kamuoyu önünde bir Arınç-Erdoğan çatışmasına dönüşmesi hali, Melih Gökçek‘in topa girmesiyle bir ölçüde yön değiştirdi.

Önce Gökçek Arınç‘ı paralelci ilan etti ve “partide istenmiyorsun” dedi. Ardından Arınç Gökçek‘i “Ankara’yı parsel parsel satmakla” ve “paralelci işadamlarının kucağına oturmakla” suçladı!

Dün ise devreye Başbakan Ahmet Davutoğlu girdi ve her ikisin de yanlış yaptığını, seçim öncesinde partiyi zor duruma düşüren bu açıklamalar nedeniyle disiplin kurulunun Arınç ve Gökçek için işleyeceğini ilan etti!

Oysa Arınç‘ın Gökçek‘le ilgili “bildikleri” ve “ima ettikleri” parti disiplin kurulunu değil, ceza hukukunu ilgilendirmektedir! (Arınç‘ın bugüne kadar neden sustuğu ve yolsuzluklara neden göz yumduğu ise meselenin bir başka boyutudur.)

STRATEJİK DEĞİL TAKTİK FARK

Böylece haftasonu iki gün süren Arınç-Erdoğan çatışması, hafta başı itibariyle Arınç-Gökçek çatışmasına dönüşmüş oldu!

Bu süreçte Erdoğan ile Davutoğlu‘nun önce cumartesi akşamı Kısıklı’da 1,5 saatlik bir zirve yaptığı, sonra da pazartesi akşamı “ailecek görüştükleri” ortaya çıktı.

Ya sonuç? Davutoğlu‘nun dünkü açıklamalarına bakılırsa Açılım konusunda cumhurbaşkanı ile hükümet arasında stratejik düzlemde değil ama taktik düzlemde küçük farklar vardı. Yoksa Erdoğan için de, Davutoğlu için de Açılım’ı sürdürmek stratejik bir hedefti.

Biz de iki gündür bunu anlatmaya çalıştık: Erdoğan‘ın itirazı öze değil biçimeydi. AKP Hükümeti seçim öncesinde kamuoyunun “PKK’ye taviz” gibi algılayacağı işlerden uzak durmalıydı. Erdoğan AKP Hükümeti’nin PKK’yle eş düzey görüntü vermesinin 7 Haziran’a olumsuz etki yaptığını görüyordu, anketler bunu teyit ediyordu. Kendisi bugüne kadar bu dengeyi süreci az adamla yöneterek korumaya çalışmıştı. Zaten Fidan‘ın MİT Müsteşarlığı’ndan ayrılmasına işte bu nedenle karşı çıkmıştı.

PATRON KİM ÇATIŞMASI

Erdoğan‘ın uyarıları kendince haklıydı ve ortada bir danışıklı dövüş yoktu. Erdoğan Açılım üzerinden 7 Haziran hezimeti yaşamamak için hükümeti uyarıyordu; önlem alıyordu, partisini koruyordu!

Peki Erdoğan bu uyarıları neden açık açık yapıyordu? Neden Davutoğlu‘nu ve ilgili bakanları özel görüşmelerle uyarmıyordu? Neticede kamuoyu önündeki bu çatışma hükümeti zayıf gösteriyordu.

İki nedenle:

1) Erdoğan bu çıkışları kamuoyu önünde yaparak AKP’nin kaybettiği oyları durdurmaya ve milliyetçi kesimlerin oylarını almaya çalışıyor.

Bu hamleler kimilerince maalesef “Erdoğan‘ın bölünmeye karşı konumlanması” olarak okunduğuna, Erdoğan‘ın TSK ile ittifaka geçtiği savunulduğuna ve hatta daha da ileri giderek milli ilan edildiğine göre, Erdoğan taktiğinde bir ölçüde başarılı olmuştur diyebiliriz!

2) Erdoğan açıktan uyarıyla, süreci, kendisinin başkanlık rüyasına engel olmaya çalışan “iç rakiplerine” karşı kullanmaya çalışıyor.

“Parlamenter sistemi bekleme odasına aldığını” ilan eden Erdoğan, kendisiyle gücü paylaşmak istemeyen hükümetin bir kanadıyla da örtülü kavga veriyor. Yolsuzluk tartışması, faiz kavgası, Hakan Fidan olayı gibi gelişmeler, aslında bu güç mücadelesinin alanlarıydı.

Erdoğan bu alanlar üzerinden hükümetin bir kanadına “asıl patron benim” mesajı veriyor.

İKİLİ DURUM TÜRKİYE’NİN YARARINA

Dolayısıyla meselenin iki yönü var: Biri 7 Haziran öncesi oy kaybetmemeyi esas alan yöndür ve uzlaşılmaya açıktır. Fakat diğeri de hem 7 Haziran öncesini, hem de 7 Haziran sonrasını kapsayan ve pek uzlaşmaya açık olmayan yöndür.

Bu ikili durum Türkiye’nin yararınadır ve meseleye stratejik yaklaşarak taktikler üretecek bir kuvvet, buradan büyüyerek çıkacaktır!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
25 Mart 2015

 

 

 

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: