Erdoğan Açılım’a karşı mı?

Tayyip Erdoğan‘ın izleme heyetine karşı çıkmasını, Dolmabahçe’deki poza itiraz etmesini ve anadil eğitimi konusunda söylediklerini niyetinden bağımsız olarak olumlamak, Erdoğan‘ın amacına yarar!

Şundan: Erdoğan Açılım’a karşı çıktığı ya da Açılım’ın ülkeyi bölünmeye götürdüğünü gördüğü için değil, Açılım nedeniyle AKP’nin oyları düşüşe geçtiği için bu hamleyi yapıyor.

Niyetinden bağımsız olarak bu hamleyi olumlamak, olumlayanlar için Erdoğan‘a hak vermek, seçmen açısından da Erdoğan‘a oy vermek demektir!

ERDOĞAN ÖZE DEĞİL POZA KARŞI

Üstelik Erdoğan‘ın açıklamalarının satır araları gerçek niyetini de ortaya koymaktadır. İnceleyelim:

Örneğin Dolmabahçe Anlaşması konusunda şöyle diyor Erdoğan: “Hükümetin Başbakan Yardımcısı’yla şu an parlamento içinde olan bir grubun yan yana o resmi vermesini ben şahsen doğru bulmuyorum. Daha önceleri gerektiğinde bir arkadaşımız onlarla görüşmeler yapar ve açıklama yapılırdı.” (milliyet.com.tr, Fikret Bila, 22 Mart 2015)

Yani Erdoğan çok açık olarak görüşülmesine ve anlaşılmasına değil, tarafları eşit gösteren o fotoğrafa itiraz ediyor! “Biz öyle yapmıyorduk, şöyle yapıyorduk” diye de akıl veriyor.

Diğer yandan Erdoğan 10 maddeye özü itibariyle değil, “içinde yeterince demokrasi çağrısı yok” diyerek biçimine itiraz ediyor. Ve hükümet yetkilisi ile HDP yetkilisinin ayrı ayrı metinler okumasına karşı çıkıyor. Hepsini toplarsak, aslında Erdoğan 10 maddeye değil, 10 maddenin içeriğinin açıklanmasına itiraz ediyor. Zira biliyor ki, bunların madde made açıklanması AKP’ye oy kaybettiriyor.

Kaldı ki Erdoğan 28 Şubat günü açıklanan o anlaşmadan da, içeriğinden de haberdardı. Hatta daha önce yapılacak olan bu açıklamanın geciktiğini bizzat kendisi söylemişti.

ERDOĞAN ÇOK ÖZNEYE KARŞI

Gelelim izleme heyeti konusuna…

Bakın aynı durum orada da var. Erdoğan izleme heyetine değil, Açılım’ın çok özneli yürütülmesine karşı!

Dün de belirttik: Erdoğan‘ın Hakan Fidan‘ın MİT Müsteşarlığı’nı sürdürmesindeki ısrarı bu nedenledir. Bıçak sırtı bir durumu olan Açılım’ın iyi yönetilmediği taktirde AKP’yi alaşağı edeceğini en iyi Erdoğan bilmektedir ve bu nedenle süreci yıllarca az özneyle ve büyük gizlilikle yönetti.

Kaldı ki izleme heyeti kimse için bir sürpriz değildir, bunun ana anlaşmanın bir parçası olduğu, uzun zamandır hayata geçirilmesi için şartların olgunlaşmasının beklendiği de biliniyor!

ERDOĞAN DÜŞÜŞE ÇARE ARIYOR

Bakın herşey aslında çırılçıplak ortada. Metropoll’un şu araştırması Erdoğan‘ın sorununa işaret ediyor: AKP 8 puan oy kaybetti. Bu 8 puanın 5’i MHP’ye, 2’si HDP’ye ve 1’i SP ile BBP’ye gitti. Üstelik bu düşüş sürüyor.

Öte yandan başka anketler de gösteriyor ki, AKP’nin oyları düşerken, örneğin Vatan Partisi’nin oyları da yükseliyor. Yani partilerden partilere büyük ölçekli oylar dalgalanıyor.

İşte Erdoğan öncelikle bu düşüşe fren yapmaya, sonra da toparlamaya çalışıyor. Benzerini anımsayacaksınız 2011 seçimlerinde de yapmıştı. MHP’yi baraj altında bırakıp anayasayı değiştirecek milletvekili sayısına ulaşabilmek için Bahçeli‘ye “Öcalan’ı neden asmadın” diye yüklenmişti! (Kaset operasyonları da aynı hedefliydi.)

Oysa seçim meydanlarında bu tablo yaşanırken, Erdoğan Fidan üzerinden Öcalan‘la görüşüyor, anlaşmalar yapıyor ve Açılım’ı adım adım hayata geçiriyordu!

AKP’Yİ YIKMAK, ERDOĞAN’A VURMAKTAN GEÇER

2011’i unutmak ve 7 Haziran 2015’e nerdeyse Erdoğan‘ın millileştiği noktasından bakmak, herşeyden önemlisi AKP’ye yarar!

Önemle belirtelim: “Erdoğan’sız AKP” diye ciddi bir seçenek yoktur. Zira Erdoğan’sız AKP diye bir şey yoktur; çünkü Erdoğan yoksa AKP de yoktur!

Bu gerçek şuna işaret eder: AKP’yi yıkmanın yolu, Erdoğan’ı hedef almaktan geçer!

Davutoğlu hükümetini bölünmeden yana fakat Erdoğan‘ı bölünmeye karşı tavır alıyor ilan etmek hem doğru değildir, hem de AKP’ye yarar!

Bitirirken şu soruyu da yanıtlayalım: Peki mesele oy ve AKP’nin düşüşüyse, hükümet sözcüsü Bülent Arınç neden karşı çıkıyor Erdoğan‘ın sözlerine? Güç paylaşılmaz kuralı burada da geçerli. Hükümet gücünün büyük bölümünü Erdoğan‘a vermek istemiyor, sınırlı paylaşmak istiyor. Hatta AKP içinde bir kesim Erdoğan‘ın bu yöneliminin sadece AKP’yi değil, Türkiye’yi de uçuruma götürdüğünü düşünüyor ve onun tek adam olmasına karşı çıkıyor!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
24 Mart 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: