Genelkurmay’ın Esad karşıtlığı PKK’ye yarıyor

Öcalan‘ın Erdoğan-Davutoğlu onaylı ‘Eşme ruhu’ mesajı, AKP ile PKK’nin Açılım ortaklığı, Suriye’de Esad rejimini devirme çabaları, ABD’nin IŞİD’e karşı PKK-KDP birliği inşa çabası ve PKK’yi bölgede meşru ve başat bir güç haline getirme girişimi, Esad‘a ve IŞİD’e karşı Eğit-Donat programı uygulanması…

Tüm bunlar aynı paketin unsurlarıdır, bir bütünün parçalarıdır. Tekini diğerlerinden ayırmak ya da tekine ayrı diğerlerine ayrı tutum almak mümkün değildir.

TSK’NİN TOP ATIŞI KİME YARIYOR?

Dün Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamayı görmüşsünüzdür: Sınıra yakın bölgede Suriye rejimi ile muhalif gruplar arasında yaşanan çatışma sırasında, rejime ait bir roket topraklarımıza düşmüş, TSK de karşılığında Suriye birliğini vurmuş!

Şimdi burada duralım ve bir başka açıklamaya bakalım: Genelkurmay Başkanlığı’nın Öcalan‘ın “Eşme ruhu” mesajından sonra yapılan haber ve yorumlara itirazını okuduk. Ardından dünkü Aydınlık‘ta Ceyhun Bozkurt’un askeri kaynaklara dayanarak hazırladığı “Genelkurmay’ın çıkışının şifreleri”ni okuduk.

Süleyman Şah Türbesi ile karakolunun IŞİD bölgesinden PKK-PYD bölgesine taşınmasına karşı yapılan eleştirilere verilen yanıt şöyle: “Operasyon Eşme bölgesi IŞİD’in elindeyken kararlaştırıldı. PKK’nin eline daha sonra geçti.”

“Eşme PKK’nin eline geçtikten sonra bile neden plana devam edildiğini” ve “Eşme IŞİD’in elinde kalsaydı türbe yine de buraya taşınacak mıydı” sorularını geçiyoruz. Ve şu noktaya dikkat çekiyoruz:

Türkiye’nin sınırının hemen yanı başında PKK ile IŞİD güç mücadelesi veriyor, hakimiyet kavgası yapıyor. Suriye rejimi ise kendi egemenliğini, siyasal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak için kuzeye doğru hamle yapıyor. (Halep hamlesi.) Bu süreçte TSK’nin düşen roketler nedeniyle muhalif grupları değil ama sürekli Suriye rejimini hedef alması, Suriye birliklerini topa tutması son tahlilde kime yarıyor? PKK ve IŞİD’e değil mi?

TSK İÇİN TEHDİDİN KAYNAĞI ESAD!

Meseleyi daha da derinleştirmek için devam edelim. Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel Savunma ve Havacılık Dergisi‘ne röportaj verdi. Özel özetle şöyle diyor: Suriye’deki ortam IŞİD’i yaratıyor, PKK de IŞİD’le mücadele ettiği için meşrulaştırılmaya çalışılıyor.

Çok doğru. “IŞİD: Kara Terör” isimli kitabımızda ABD belgelerine dayanarak tam da bunu yazdık: ABD, IŞİD üzerinden Kürt birliği (PKK-KDP) sağlamaya, PKK ile KDP’yi silahlandırmaya, PKK’yi meşrulaştırmaya ve son tahlilde bölgede başat güç haline getirme çalışıyor. Açılım da bunun parçasıdır.

Özel‘in de bu noktaya dikkat çekmesi önemlidir ama yetersizdir. Zira asıl mesele bunun kaynağının ne olduğunun tespit edilmesidir. Orada ise büyük sorun devam etmektedir. Zira Özel için problemin kaynağı, tıpkı Erdoğan ve Davutoğlu’nun iddia ettiği gibi, Suriye rejimidir.

Özel‘e göre IŞİD’in ortaya çıkması da, IŞİD üzerinden PKK’nin meşrulaşma zemini bulması da şu ifadesine bakılırsa Esad’ın suçudur: “Suriye rejiminin kimyasal silah dahil her türlü saldırı aracını kullanmakta tereddüt etmemesi, bu ülke yönetiminden kaynaklanan tehdidin devam ettiğine işaret etmektedir.”

ABD PROJESİ İÇİNDE TERÖRLE MÜCADELE OLMAZ

Genelkurmay Başkanlığı’nın “Eşme ruhu”na itiraz eden açıklamasını tüm bunlarla birlikte okumalıyız. Aksi taktirde ne meseleyi derinleştiribiliriz, ne de hareket noktasını saptayabiliriz…

Ne diyor Genelkurmay Başkanlığı? “TSK terör örgütüyle mücadele kararlılığını sürdürecektir.” Nasıl? “Hükümetin talimatı ve direktifleri doğrultusunda…” Hangi hükümetin? PKK’yle Açılım yapan, Öcalan‘ın “Eşme ruhu” mesajına onay veren hükümetin!

En başta belirttik: Öcalan‘ın mesajı, AKP ile PKK’nin Açılım ortaklığı, PKK’nin meşrulaştırma çalışmaları, ABD’nin PKK-KDP birliği hedefi, Esad‘ın devrilmeye çalışılması, Eğit-Donat programı, hepsi aynı paketin unsurlarıdır.

Eğit-Donat kapsamında peşmerge eğiterek, Kobani’ye peşmerge koridoru açarak, Suriye birliklerini vurarak, Esad‘ı asıl tehdit kaynağı görerek, kısacası AKP Hükümeti’nin emrinde ABD projesine eklemlenerek, “terör örgütüyle mücadele kararlılığı” sürdürülmez!

İşe Esad düşmanlığını bırakarak başlamak gerekiyor!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
26 Mart 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: