İran karşıtı cephe

Bölgede iki cephe çatışıyor. Bir yanda ABD ile bölgedeki taşeronları olan Suudi Arabistan, Katar, AKP Hükümeti, İsrail, PKK, KDP, ÖSO; diğer yanda ise Rusya, İran, Suriye, Irak, Hizbullah ve Filistin. Mısır ve Ürdün’ü ise şu aşamada ara kuvvet diye değerlendiriyoruz.

Bu cepheleşmeyi görmeden, bu saflaşmayı esas almadan yapılacak her tahlil yanlış olacaktır.

ERDOĞAN’IN İRAN KARŞITLIĞI

İşte Yemen konusu da bu cepheleşmenin bir yansımasıdır. Suudi Arabistan bu ülkenin “arka bahçesi” kalabilmesi için askeri bir operasyon başlattı. ABD’nin taktir ettiği bu operasyonun ilk önemli destekleyicisi ise Tayyip Erdoğan oldu!

Erdoğan sadece “Suudi Arabistan’a lojistik destek vermeye hazırız” dediği için değil, ondan daha önemlisi İran’ı açık açık hedef aldığı için “önemli” destekçi oldu! Bu ülkenin bölgeyi domine etmeye çalıştığını, buna tahammülün kalmadığını söyleyen Erdoğan İran’dan derhal Yemen’i, Suriye’yi ve Irak’ı terketmesini istedi!

Peki İran Suriye’de Esad‘ın yanında olmasın da ne olsun? ABD kolayca Esad‘ı devirip bu ülkeyi üçe bölsün mü? Suriye’nin kuzeyinde PKK’ye bir ülke mi kursun?

Peki İran Irak’ta merkezi hükümetin yanında olmasın da, ABD IŞİD’den boşaltılacak alanlara kolayca peşmergeyi yerleştirip Barzanistan’ı genişletsin mi?

Peki İran Yemen’de Husileri desteklemesin de Riyad destekli Hadi, Yemen’i 6’ya bölen federasyon planını uygulayabilsin mi?

Mesele budur ve gerisi önemsizdir.

RİYAD’IN KURDUĞU EKSENLER

Suudi Arabistan’ın Yemen’e askeri saldırısı ansızın ortaya çıkmış bir gelişme değildir. Husilerin ülkesine sahip çıkmaya başlamasından itibaren Riyad adım adım bu askeri saldırıyı planladı.

Ve Riyad tüm bu planlamayı ABD’nin kanatları altında bir İran karşıtı cephe inşa ederek sürdürdü. Nasıl mı?

Riyad bir kaç koldan İran’a karşı ittifaklar kurdu ve bunları toplamda bir eksen haline geitrmeye çalıştı. Örneğin İsrail’le İran’a karşı stratejik ortaklık kurdu. Örneğin bu ayın başında Erdoğan‘ın Suudi Arabistan’ı ziyareti sırasında da İran’a karşı Ankara-Riyad hattı kuruldu. (Mısır cumhurbaşkanı Sisi de aynı zaman dilimiden Riyad’daydı. Kahire’nin zor durumundan yararlanmaya çalışan Riyad, Mısır’ı da bu eksene katmak ve Ankara’yla barıştırmak için uğraştı.)

Böylece toplamda bölgede İran karşısında şöyle bir cephe oluşmuş oldu: ABD, Suudi Arabistan, Katar, Türkiye ve İsrail. (Tahran basını Yemen’de Suudi Arabistan’a destek verse de, şimdilik Mısır’ı bu cephe içinde saymıyor.)

Bu İran karşıtı cephe sadece Yemen’de değil, Irak ve Suriye’de de yeni hamleler yapmaya soyunuyor. Nereden mi biliyoruz? Org. Necdet Özel‘in Erdoğan‘dan kısa bir süre önce Riyad’a gitmesinden ve orada katıldığı IŞİD karşıtı koalisyon toplanntısından…

Eğit-Donat programının imzalanması, İncirlik’in bölgeye karşı bir istihabrat üssü haline getirilmesi, Musul operasyonu hazırlıkları gibi konular, o toplantıdan sonra Atlantik cephesinin hamleleri olarak önümüze gelmiş oldu.

ABD’NİN ÜÇ HEDEFİ

ABD ise Suudi Arabistan’ın Yemen’e müdahalesiyle birkaç kuş vurmaya çalışıyor: Masada nükleer müzakere yürttüğü Tahran’ı 31 Mart öncesinde sıkıştırmak ve daha çok tavize zorlamak istiyor. Suriye’de hazırlıkları yapıldığı konuşulan “uçuşa yasak bölge” uygulaması öncesinde İran’ın elini bağlamak istiyor. Irak’ta etkinlik kuran İran’ı bu ülkeden çıkartmaya çalışıyor.

İşte Erdoğan tam da bu işler için ortaya çıkıyor ve İran’ı hedef alan açıklamalar yapıyor. Sonra da Obama‘yla telefonda 1 saat bölgeye yönelik planlamaları konuşuyor. Anlayacağınız kritik bir sürece giriyoruz. Zira İran’ı açık açık hedef almak, Suriye’yi hedef almayı aşan bir sorundur.

Tam bu süreçte Genelkurmay Başkanı Org. Özel‘in Havacılık ve Savunma Dergisi‘nde Rusya, İran, Suriye ve Irak’ı risk ve tehdit faktörü olarak ilan etmesi ise sorunu zorlaştırıyor. TSK’nin İran karşıtı bir hatta sokulmasının önüne geçebilmek, günün en önemli işidir.

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
28 Mart 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: