Hakan Fidan’ın özel rolü

AKP Hükümeti’nin Erdoğan‘a örtülü ödenek tahsis etmesi kuşkusuz rejimi yıkma adımlarının bir yenisiydi. Anayasa’yı askıya, parlamenter sitemi bekleme odasına alan Erdoğan, inşa edemese de mevcut olanları yıkmaya çalışıyor.

Peki cumhurbaşkanı olarak Erdoğan neden örtülü ödeneğe ihtiyaç duyuyor?

Soruyu şöyle de sorabiliriz: Erdoğan başbakan olarak devasa büyüklükteki örtülü ödenekleri bugüne kadar en çok hangi alanda kullandı?

İleride mutlaka ortaya çıkacaktır: İstihbarat!

Kuşkusuz Erdoğan örtülü ödeneği cumhurbaşkanı olarak da en çok istihbarat alanında kullanacaktır. Nitekim AKP Anayasa’ya aykırı bu yasayı TBMM’den çıkarırken, en başa “kapalı istihbarat” ihtiyacını yazmıştır!

S. ARABİSTAN’DAKİ BULUŞMANIN ANLAMI

Artık şu soruyu da sorabiliriz: Erdoğan neden Hakan Fidan‘ın MİT Müsteşarlığını bırakmasını istemedi? Bu köşede bu soruyu incelediğimizde hep en başa Açılım’ı yazdık. Aynı iddiamızı sürdürüyoruz, fakat ekler yaparak…

Riyad’da buluşan Erdoğan ve Fidan sadece MİT Müsteşarlığı sorununu mu görüştüler acaba? O günlerde Erdoğan ile Mısır Cumhurbaşkanı Sisi‘nin de Riyad’da buluştuğu iddia edilmişti. Yüzyüze olmasa da, bir temas kurulduğu da söylenmişti. Fidan‘ın bu temaslarda bir görevi var mıydı?

Hadi daha da genişleterek soralım: Suudi Arabistan’ın Yemen’e saldırısıyla ilgili Fidan‘ın da içinde yer aldığı kimi özel anlaşmalar oldu mu?

Saldırı başladıktan hemen sonra Erdoğan‘ın “Suudi Arabistan’a istihbarat ve lojistik destek verme” açıklaması yapmasını lütfen not ediniz.

Öte yandan daha önce Yemen’de bir kaç kez yakalanan Türk silahlarını ve Suudi Arabistan istihbaratı ile Suriye’de bir kaç yıldır yürütülen özel çalışmaları de lütfen not ediniz.

POTUS VE BEYEFENDİ

Gelelim başlıkta belirttiğimiz özel role…

Hürriyet‘in başarılı Washington Temsilcisi Tolga Tanış, “Potus ve Beyefendi” isimli bir kitap yazdı. Türk-Amerikan ilişkilerini anlamak için eşsiz bir kılavuz olan bu kitapta Fidan‘ın özel rolüne işaret eden bazı olgular var.

Anımsayacaksınız: Bir ara Fidan‘ın İran’a istihbarat aktardığına dair pek de inandırıcı olmayan iddialar ortaya atılmıştı. Bu iddiayı önce İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak dile getirmişti, ardından da David Ignatius, Suriye konusunda Fidan‘ı hedef alan bir makale yazmıştı.

Bu ikisi kuşkusuz başka çıkarlarla ilgili operasyondu ve gerçekliği yok gibiydi. Ancak Seymour Hersh‘in Doğu Guta’da kimyasal silah kullanılmasını Esad rejimin değil, Türk istihbaratı destekli Nusra’nın yaptığını yazması çok daha ciddiydi. Çünkü sonrasında Suriye’ye silah taşıyan MİT TIR’ları yakalanacak ve Fidan‘ın da bulunduğu dörtlü bir toplantıda savaş gerekçesi yaratma işi konuşulacaktı!

ASKERDEN ASKERE İLİŞKİLERE FİDAN MONTAJI

Neyse, dağıtmadan esasa ve Tolga Tanış‘tan öğrendiğimiz Fidan‘ın özel rolüne gelelim artık.

Türkiye ile ABD arasında kurulan ilişki biçimlerinden en önemlisi, uzun yıllara dayanan askerden askere kanallardı. Tanış, kimi önemli görüşmelerine dayanarak, bu süreçte Erdoğan‘ın TSK’yi hükümetine yönelik bir tehdit olmaktan çıkarmak için, bu kanalı zaman içinde etkisizleştirdiğini yazıyor. Her ay yapılan toplantıların sınırlanması dahil pek çok yöntemin uygulandığı bu yıllar içerisinde bulunmuş en iyi yöntem ise askerden askere ilişkinin adım adım Hakan Fidan üzerinden yapılmasıydı!

Tanış, Fidan‘ın savunma bakanları arasındaki toplantılara katılmasından ve ABD’deki “ulusal güvenlik danışmanı” görüntülü rolünden hareketle bu önemli saptamayı yapıyor.

Doğan Kitap‘tan çıkan bu kitabı okumanız için daha ayrıntılı yazmayacağım. Ancak bitirirken belirteyim: Ergenekon tertibi Açılım’ı uygulamak içindi. Açılım, ABD’nin küresel düzenin altında bölgede bir alt düzenleme yani Irak ve Suriye’nin kuzeyini kapsayan bir Kürt Koridoru kurma işiydi.

Fidan tüm bu işlerde hep kilit roldeydi. Erdoğan bu nedenle, başkan olamasa da ve Fidan‘ı başkan yardımcısı yapamasa da, iktidarda kaldığı müddetçe onu özel rollerin özel adamı olarak yanında tutmaya çalışacaktır.

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
29 Mart 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: