Musul provası olarak Yemen

Emperyalizm ve işbirlikçileri, işgaller için her türlü yalanı uydurur. Günü gelir hedef ülkenin kitle imha silahı ürettiği yalanına sarılırlar, günü gelir “Şii hilalı kuşatması” yalanına…

Suudi Arabistan ve 10 ülkenin Yemen’e yaptığı saldırının gerekçesi de bu: “İran Yemen’de darbe yaparak Lübnan’dan başlattığı, Suriye ve Irak üzerinden Körfez’e, oradan da Arabistan yarımadasının alt bölgesine uzanan bir Şii kuşak kurdu.”

Suudi Arabistan ve AKP Hükümeti de güya Şii hilaline karşı mücadele ediyorlar! Erdoğan‘ın Riyad saldırısıyla birlikteİran Suriye, Musul ve Yemen’den çıkmalı” demesi bundandır!

‘ESAD DEVRİLMEDİYSE SÜNNİLERİN SAYESİNDE’

Fakat belirtelim. Şii hilali iddiası gerçek değildir. Tamam İran İsrail’i hedef alan bir direniş cephesi kurmaya hep çalışmıştır ancak buna Şii hilali demek doğru değildir. Zira o cephede yer alan İran destekli Sünni örgütler de vardır.

Ve daha önemlisi Suriye’nin kendisidir. Suriye’de yaşayan deneyimli gazeteci Hediye Levent‘in aktardıkları çok öğreticidir:

Suriye’de 4 yıldır devam eden savaşa rağmen yönetim ve devlet çökmediyse bu Sünnilerin sayesinde oldu. Ekonomide Sünni işadamları, tüccarlar çok önemli bir bölümü oluşturuyor. Yönetimden ayrılabilir, yüklü miktarda parayı ülke dışına çıkarabilirlerdi. Sünni kesim ülkede çoğunluk, yarısı ayaklansa yeterliydi. Geçtiğimiz yaz Halep’teydim, Halep Sanayi Odası bünyesindeki işadamlarıyla de görüştüm. Halep’i bile terketmemişler.” (evrensel.net, 29 Mart 2015)

Peki Suriye’ye çullanan Suudi Arabistan, Katar ve AKP Hükümeti neden sürekli bu ülkede mezhep savaşı olduğunu iddia ediyor? Dış destekli kalkışmayı mezhep savaşına dönüştürmek için!

Aynı durum Yemen için de geçerlidir. Yemen’de İran karşıtı bir blok oluşturabilmek adına mezhepçiliğe sarılmaktadırlar. Yoksa Şii Husilere yani Zeydilere bugün saldıran Suudi Arabistan, 1962’de cumhuriyete geçişte, “bölge monarşilerinin sonunu getirebilir” endişesiyle Zeydileri desteklemişti!

AKP’NİN ROLÜ

Yemen krizinin en önemli nedeni cumhurbaşkanı Hadi‘nin ülkeyi 6’ya bölen federasyon tasarısıydı. Husiler ülke bölünüyor endişesiyle ayaklanmış ve geçen yıl Hadi‘yi devirmişti!

Bu gerçeğin üzerinde durmamak ve meseleye sadece İran’ın Husilere desteği temelinde bakmak hem eksiktir hem de yaratılmaya çalışılan Sünni-Şii bloklaşmasına hizmet eder.

Öte yandan Yemen konusu, ABD’nin IŞİD stratejisi üzerinden bölgeye yeniden “sınırlı müdahale” hamlesiyle de ilgilidir. Verilere bakılırsa Yemen Musul’un ve görüşmeleri yapılan Suriye’ye “uçuşa yasak bölge” hamlesinin provasıdır!

Erdoğan‘ın anında İran’ı hedef almasını, Eğit-Donat programını, İncirlik’in Suriye ve Musul harekatı için kullanıma açılmasını ve hatta TSK’nin Katar’a gönderilmesini hep bu temelde okuyoruz. Ve karşı çıkıyoruz!

TEK ÇÖZÜM BÖLGESEL İŞBİRLİĞİ

Yemen meselesi son tahlilde bölgedeki emperyalizm ve işbirlikçileri ile bölge kuvvetleri arasında süren savaşın yeni bir cephesidir. ABD, Suudi Arabistan, Katar, AKP Hükümeti ve İsrail bir tarafta; Rusya, İran, Irak ve Suriye diğer taraftadır.

O nedenle “bütün dış güçler Yemen’den çıksın” çağrısı bir “çözüm” değildir. Zira bu çağrı aynı zamanda İran’ı da hedef almaktadır ve emperyalizmin bölgeye abandığı bir koşulda İran’dan “Yemen’den çıkmasını” istemek, Yemen’i emperyalizm ve işbirlikçilerinin kollarına atmak demektir.

Öte yandan “Yemen’e barış gücü yerleştirilmesini” önermek de bir “çözüm” değildir. Barış Gücü de bir dış güçtür ve dünyadaki uygulamalarına bakıldığında daha çok emperyalizmin müdahale aşamasının bir parçası olarak uygulanmıştır hep.

Peki çözüm ne? Bölge sorunlarının bölge yararına çözümünün tek yolu, bölge ülkelerinin işbirliğinden geçmektedir. İran, Irak ve Suriye arasında bu işbirliği kurulmuştur. Buna (AKP’siz) Türkiye’yi dahil edebilmek, Mısır’ı da bu eksene yaklaştıracaktır. Böylece bölge ABD-İsrail-Suudi Arabistan üçgeninin her türlü saldırısını boşa çıkarabilecektir!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
31 Mart 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: