AKP 276’dan küçüktür

Doğru, dünya 5’ten büyüktür ama Türkiye de 1’den büyüktür!

Sokaklar, kulisler ve anketler gün geçtikçe ortaya koymaktadır: Erdoğan “tek adam”ve “başkan” olamayacaktır, Türkiye tek adamdan büyüktür!

Çünkü AKP 276’dan küçüktür!

AÇILIMCILIK SEÇİMLERDE DEZAVANTAJ

400 diye hedef koyan ama 335’e düşen ve 276’ya duacı görünen Erdoğan‘ın seçim taktikleri, AKP’nin 276’dan küçük olduğunu net olarak ortaya koymaktadır. İnceleyelim:

1) 2005 yılında Diyarbakır’da “Kürt sorunu benim sorunumdur” diye yola çıkan, ABD’nin çizdiği rotada 2009 yılında Kürt Açılımı başlatan, bunu 2013’te Öcalan Açılımı’na dönüştüren Erdoğan ansınız “Kürt sorunu yoktur” demeye başladı.

Neden? Çünkü seçimler yaklaşıyor ve Açılımcılık AKP’nin her zaman zayıf karnını oluşturuyordu. Bunu bilen Erdoğan da her seçim öncesinde olduğu gibi yine milliyetçi görüntü vermeye başlıyordu.

2) Örneğin 2011’de miting meydanlarından Devlet Bahçeli‘ye “yerinde olsam Öcalan’ı asardım” diye seslenen Erdoğan, bu kez seçmeni kolay kandıramayacağını gördü ve dozu artırdı. Örneğin “Dolmabahçe’deki poz yanlıştı” dedi.

Dikkat edin “poz yanlıştı” dedi, yoksa AKP-HDP’nin açıkladığı 10 maddeye bir itirazı yoktu. Zaten o 10 madde ABD’nin en başında önlerine koyduğu ve kendisinin de kabul ettiği 18 maddeden kalanlardı.

KIZIL ELMA MASKESİ

3) Erdoğan üçüncü olarak hedef küçülttü. 400 vekil yerine 335 demeye başladı. Zira 400 hayali, yandaşçılığa bile bol geliyordu. Bu denli gerçekçi olmayan bir hedef AKP’yi motive etmiyor, tersine atıl hale getiriyordu.

Hatta AKP içinde şu bakışı ortaya çıkarıyordu: “Kendisinin alamadığı sandalye sayısını Davutoğlu’nun önüne hedef koyarak haksızlık yapıyor!

Erdoğan bu nedenle AKP’nin önüne 335 hedefi koydu.

4) Ancak AKP içi çarpışma, ekiplerin ortaya çıkması, anketlerdeki iç açıcı olmayan rakamlar, 7 Nisan listesinin yarattığı sıkıntılar varken, hedef küçültmek bile tabanı motive etmeyecekti.

Erdoğan bu kez 81 ilde yapmayı hedeflediği “teşekkür” mitinglerini iptal etmeye yöneldi. Zira tabandan aldığı izlenim, bu mitinglerin güçlü olmayacağı, bunun da AKP’yi 7 Haziran’da olumsuz etkileyeceği şeklindeydi.

5) Erdoğan‘ın son hamlesi ise “Kızıl Elma”cılığa soyunmak oldu!

“Yeni Türkiye Stratejik Arştırma Merkezi”nin açılış törenine katılan ErdoğanYeni Türkiye mücadelesi bizim ‘Kızıl Elma’mız” dedi!

Böylece Erdoğan “milliyetçilik ayaklarımın altında” pozisyonundan, milliyetçiliğin zirvesi olan “Kızıl Elma”cılığa kaydı! Böylece “ulusalcılığı iç tehdit” kapsamında gören anlayışını, seçim için maskeledi!

ERDOĞAN’IN VATAN KAYGISI

Erdoğan‘ın bu hamlesi ya da düşüşü durdurma taktiği, toplamda ulusalcı, milliyetçi, vatansever oyları hedef alıyor. Üstelik iki yönlü:

1) Erdoğan milliyetçi söyleme sarılarak kendi oy havuzundan oy kaybetmeyi durdurmaya çalışıyor. Peki o oylar nereye akıyor da Erdoğan bir önlem almaya çalışıyor? MHP ve Vatan Partisi’ne!

2) Erdoğan’ın AKP tabanından MHP ve Vatan Partisi’ne oy akışını durdurmak ana hedefli bu söylemi, aynı zamanda MHP’den Vatan Partisi’ne oy akışını kesmeyi de dolaylı olarak içeriyor.

Sonuç olarak Vatan Partisi’nin TBMM’ye girme olasılığının her geçen gün artması, en çok Erdoğan’ı korkutuyor!

Haksız mı? Zindanlara atarak baş edemediği bu güç, TBMM içinde neler neler yapacaktır!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
11 Nisan 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: