İmralı anlaşması: Al özerkliği ver başkanlığı

7 Haziran’ın önemli kampanyalarından biri, “HDP’ye baraj atlatma” kampanyasıdır. Bu kampanyanın sahipleri şu temel propagandaya sarılmaktadır: “AKP’nin panzehri HDP’dir, AKP’nin oy kaybetmesi HDP’nin TBMM’ye girmesine bağladır.

Oysa daha önce de bu köşede birkaç kez incelediğimiz gibi AKP ile HDP birbirine rakip değil, ortaktırlar; aynı hedefin bütünleyen parçalarıdırlar. Erdoğan‘ın “Kürt sorunu yok” söylemi ile Demirtaş‘ın “Erdoğan’ı başkan yaptırmayacağız” söylemi gerçeğe değil, Erdoğan‘ın milliyetçi oy ihtiyacına ve Demirtaş‘ın toplumdaki Erdoğan karşıtlığından beslenme hedefine işaret etmektedir.

Kürt Açılımı neticede AKP için yeni anayasa ve başkanlık sistemidir, PKK için de özerklik. AKP’nin özerkliğe, PKK’nin de Erdoğan‘ın başkanlığına karşı olması gibi bir durum söz konusu değildir.

Nitekim değerli meslektaşım Ceyhun Bozkurt‘un kitaplaştırdığı “İmralı Tutanakları” bu gerçeği ortaya koymaktadır.

ÖCALAN: BAŞKANLIĞI DESTEKLERİZ

Bakınız Öcalan HDP heyetiyle yaptığı bir görüşmede neler söylüyor: “Başkanlık sistemi düşünülebilir. Biz Tayyip Bey’in başkanlığını destekleriz. Biz AKP ile bu temelde bir başkanlık ittifakına girebiliriz. Yalnız Başkanlık ABD’deki gibi olmalı, devlet meclisi gibi bir senato. İkincisi, bir de halklar meclisi. Bunun adı Demokratik Meclis de olabilir. Bu da ABD’deki gibi temsilciler meclisi olabilir, Rusya’daki alt Duma gibi olabilir. İngiltere’deki Avam Kamarası’nın Türkiye versiyonu gibi. Esas olarak HDK’yi parlamentoya uyarlamak gibi düşünebiliriz.” (s:237)

Peki Öcalan “başkanlık ittifakına gidebiliriz” açıklamasını neye göre yapıyor? Bu sadece bir niyet mi? Elbette hayır! Erdoğan adına kendisiyle görüşen MİT Müsteşarı Hakan Fidan‘la yaptığı anlaşmaya göre!

Dolayısıyla Selahattin Demirtaş‘ın “Erdoğan’ı başkan yaptırmayacağız” sözleri, gerçekte seçim sürecini olumsuz etkilemesin diye AKP-PKK ortaklığına örtülmüş bir perdeden ibarettir.

MİT DESTEKLİ ÖZERKLİK

Peki Erdoğan‘a başkanlığı veren Öcalan karşılığında ne alıyor?

Yine İmralı Tutanakları’ndan, 3 Nisan 2013 tarihli görüşmeden aktaralım: “Zaten önümüzdeki günlerde Suriye’deki duruma dair Heyet’le (Fidan) konuşacağız, bazı kararlar alacağız herhalde. Yeni oluşacak Suriye’de bizimkiler başat rol oynayacaklar. Orada özerk bölgeler olur; Kürtler, Aleviler hatta Araplar için de özerk bölgeler olacak gibi. İsviçre gibi özerk bölgeler.” (s: 91)

Öcalan‘ın bahsettiği kararlar alınmış olmalı ki, 17 Ağustos 2013 tarihli görüşmede şunları söylüyor: “Dün Heyet’le tartıştım. Herhalde hayata geçer, MGK’de de tartışacaklar. Müslim geldi, bunu stratejik önemde görüyorlar, ben de önemli görüyorum. (…) Orada Konseyin denetimi, geçici yönetim olur, kanton gibi, sonra da seçimler yapılır. Kobani, Afrin, El Cezir gibi bölgeler olur. KCK’nin buraya müdahilliğiyle ilgili şöyle bir şey düşündük. Burada doğrudan bizden bir arkadaşın üslenmesi olabilir. Kamışlo, Efrin vb. de askeri değil siyasi üslenmeleri olur. (…) Biz Suriye için ortak proje açısından Heyet’le çalışıyoruz.” (s: 92-93)

Evet Öcalan Heyet’le, yani MİT’le çalışmış ve Suriye için ortak bir proje geliştirmişlerdir! Nitekim AKP Hükümeti ve MİT, Türkiye’ye çağrılan PYD lideri Salih Müslim‘e “Esad’a karşı ÖSO’yla hareket et, özerkliğe karşı çıkmayız” mesajı vermiştir!

ABD İÇİN TAŞERONLUK ANLAŞMASI

Yani İmralı’da Erdoğan ile Öcalan anlaşmıştır. Daha doğrusu ABD’nin Açılım için önlerine koyduğu 18 maddeyi birlikte yürütmekte mutabık kalmışlardır.

Bu 18 maddenin esası da başkanlık ve özerkliktir. Zaten ikisi birbirine bağlıdır. Ancak yeni anayasa ile başkanlık sistemine geçilirse, yani parlamenter sistemin ve üniter devletin yerine başkanlık ile federatif sistem konulabilirse, özerklik inşa edilebilecektir.

Sonuç olarak HDP’nin AKP’ye panzehir olduğu koca bir yalandır!

Ceyhun Bozkurt‘un Destek Yayınları‘ndan çıkan İmralı Tutanakları kitabı, ikilinin sadece “başkanlık ve özerklik” ittifakı değil, bölgeyi de içeren ABD için önemli bir taşeronluk anlaşması yaptığını ortaya koymaktadır.

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
12 Nisan 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: