AKP’nin Obama’yla soykırım pazarlığı

Papa’nın “soykırım” mesajıyla başlayan 24 Nisan’a yönelik Atlantik baskısı karşısında Ankara neden Perinçek-İsviçre davasının AİHM kararını kullanmıyor?

Emekli Büyükelçi Ünal Çeviköz Hürriyet‘e yaptığı açıklamada şu yanıtı veriyor: “Türkiye kendi iç siyasi durumu nedeniyle bu hukuki kazanımları pek kullanmıyor. Belki ‘seçimlere gidiyoruz, Perinçek davasındaki kazanımı öne çıkarırsak Perinçek‘in şu anki konumuna katkı sağlayabilir’ gibi bir kaygı olabilir.”

SOYKIRIM SÖZCÜĞÜ YOK, TESLİMİYET VAR

Kuşkusuz AKP Hükümeti’nin böyle bir hesabı var. Erdoğan tıpkı 1 Mart 2003 tezkeresinin oylamasından önce kapalı grup toplantısında milletvekillerine “ya bendensiniz ya Perinçek’ten yanasınız” dediği gibi, bugün de en karşısında konumlananın Perinçek olduğunu bilmektedir.

Erdoğanların “Ermeni soykırımı yalanını” bitiren AİHM kararını kullanmaması, aynı zamanda ABD’yle vardıkları anlaşmanın da bir sonucudur! Açalım:

Washington’da temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu müjdeyi verdi: “Obama ‘soykırım’ kelimesini kullanmayacak.

Peki neyin karşılığında? Yanıt, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry‘nin Çavuşoğlu‘yla görüşmesi sırasında söylediği “Türkiye olmazsa olmaz partnerdir” cümlesinin içindedir. Kerry o cümleyi şöyle açmıştır: Türkiye Irak’ta, Suriye’de, IŞİD konusunda, Musul’da, Yemen’de, Afganistan’da, Libya’da hatta Ukrayna’da bile ABD’nin partneridir!

Tamam Obama bu yıl ‘soykırım’ demeyecektir ama AKP Hükümeti sayesinde Türkiye’den bölgedeki geniş çıkarlarında yararlanacaktır!

ÖZÜR, TAZİYE, BİLMEYEREK SOYKIRIM!

Siz bakmayın Papa’nın ‘soykırım’ mesajı sonrasında Erdoğan‘ın yaptığı çıkışlara. Tamamı 7 Haziran’la ilgilidir. Yoksa Erdoğan geçen yıl 24 Nisan’da yayınladığı “özür” mesajıyla bu konuda nerede durduğunu göstermiştir.

Ya Davutoğlu? O da bu yıl yayınladığı mesajla Ermenilerin acılarını paylaştı, taziyelerini sundu. Hatta “diasporayla gizli gizli görüştüğünü” de açıkladı.

Erdoğan özür diler, Davutoğlu taziye sunar da Arınç durur mu? O da “bilerek ve isteyerek soykırım yapmadık” diyerek çıtayı biraz daha yükseltti!

İnsan bu laflara bakınca Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan‘ın boşuna konuşmadığını düşünür! Şöyle demişti Sarkisyan geçenlerde: “Türkiye er geç soykırımı kabul edecek!

Sarkisyan hem ABD’nin koordinatörlüğünde imzalanan Türkiye-Ermenistan protokollerine dayanarak bunu söylüyordu, hem de bu protokollerin bir sonucu olarak AKP’li yetkililerin “kamuoyunu alıştıra alıştıra” yaptığı açıklamalara…

ERMENİ MİLLİYETÇİLİĞİNİN SERÜVENİ

Öte yandan AKP Hükümeti’nin Perinçek-İsviçre davasının AİHM kararını kullanmamasının bir diğer nedeni de şudur: ABD’nin kullandığı karta, ABD’nin taşeronları ve işbirlikçileri karşı çıkamaz!

Bakınız Ermeni meselesinin en önemli tarihsel özelliği dün de bugün de emperyalistlerin kullandığı bir kart olmasıdır. Ermeni milliyetçiliğinin temsilcisi olan Taşnaksütyun Partisi sadece 1. Dünya Savaşı’da Rus Çarlığının ve İngiliz emperyalizminin bir silahı olmamıştır, 1940’larda da Hitler’in emir komutasına girmiştir!

Ermeni meselesi konusunda çok önemli eserler veren Mehmet Perinçek‘in Kaynak Yayınları‘ndan çıkan son kitabı “Ermeni Milliyetçiliğininin Serüveni” işte bu çarpıcı gerçeği bizlere göstermektedir.

Ermeni milliyetçiliği önce Rus Çarlığının ve İngiliz emperyalizminin, sonra Nazizmin ve en sonunda da ABD emperaylizminin elinde bir kart olduğu için, 1915 olayları sürekli “soykırım” kelimesi üzerinden işlenmektedir.

Çünkü mesele gerçekte yaşandığı gibi “karşılıklı kırım” düzleminde incelense, Türkler ve Ermeniler arasındaki bu sorun hızla halklar yararına çözülecek ve emperyalizmin elindeki kart düşürülmüş olacaktır!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
23 Nisan 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: