AKP’nin ‘soykırımı’ kolaştırıcı rolü

AKP Hükümeti, ABD Başkanı Barack Obama‘nın 24 Nisan’da “soykırım” dememesini büyük bir başarı olarak sunuyor!

Tamam, Obama soykırım demedi ama Papa, Putin ve Merkel soykırım dedi. Bu isimler dahil kimi başkentlerden bu yıl neden “soykırım” sesleri yükseldi? Sırf 1915 tehcirinin 100. yıldönümü olması nedeniyle mi?

Hayır, AKP Hükümeti’nin başarısızlığı nedeniyle!

Papa, Putin ve Merkel AKP Hükümeti bu meseleyi doğru düzgün ele almadığı için “soykırım” dedi. Moskova ve Berlin, Ankara’dan yükselen Erdoğan‘ın özrü, Davutoğlu‘nun taziyesi ve Arınç‘ın “bilerek soykırım yapmadık” gibi lafları nedeniyle kolayca bu yıl “soykırım” diyebildiler!

Türkiye’nin elindeki kozları, örneğin Perinçek-İsviçre davasının AİHM kararını kullanmayan AKP Hükümeti özür diler ve taziye sunarsa, Rus ve Alman hükümetleri de “soykırım” der!

SOYKIRIM KOZUNUN KULLANIM DEĞERİ

Gelelim Obama‘ya…

Obama neden “soykırım” demedi? AKP Hükümeti’nin baskısı nedeniyle mi, “soykırım dersen İncirlik’i kapatır, NATO’dan çıkarım” gibi sert hamleleri nedeniyle mi? Hayır!

Soykırım” kelimesi Türkiye’yi ABD çıkarlarına boyun eğdirmenin kozudur. Söylenmesinden çok söylenme olasılığı Washington için yararlıdır. ABD “soykırım” dediği anda Türkiye’yi çok zor duruma sokacaktır ama elindeki bu kozu da masaya atmış olacaktır.

Öte yandan “soykırım” kozu, ABD’nin asıl kozu değil, Kürt kartını besleyen bir kozdur. Ermeni ve Kıbrıs kozları, ABD için Kürt meselesin manivelalarıdır. Washington bu iki konudan bastırıp, Kürt meselesinde tavizler koparmaktadır.

1991’den önce eldeki kart olan ama Irak’a saldırıyla oyuna sokulan Kürt kartı 24 yıllıktır ve ne tesadüf, ABD Başkanları da 22 yıldır 24 Nisan konuşmaları yapmaktadır!

Üstelik Obama “soykırım” dememiştir ama soykırımdan beter laflar etmiştir ve böylece “soykırım” kozunu gelecek yıl için de kullanımda tutmuştur.

AKP’NİN 15 MADDELİK TAVİZ LİSTESİ

Peki Obama bu yıl neden soykırım demedi, acaba bu kozun karşılığında ne aldı? Önceki gün “AKP’nin Obama’yla soykırım pazarlığı” başlıklı makalemizde kısaca değindik. Bugün biraz daha açalım:

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 24 Nisan’dan önce Washignton’a gitti ve hem ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile hem de ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice ile görüştü.

Kerry, Çavuşoğlu‘yla uzun görüşmesinden önce basına yoğun gündemi madde madde sıraladı: 1) İran nükleer müzakereleri. 2) IŞİD. 3) Suriye. 4) Rusya’nın Ukrayna politikası ve NATO’nun öncelikleri. 5) Karadeniz’de ABD-Türkiye işbirliği. 6) Afganistan’da işbirliği.7) Irak’ta işbirliği. 8) Yemen’deki ihtilaf. 9) Libya’da süren problem. 10) Akdeniz’de ölen göçmenler. 11) Enerji güvenliği. 12) Kıbrıs’ta nihai çözüm. 13) Kasım’da Türkiye’de yapılacak G-20 toplantısı. 14) ABD-Türkiye ticari bağları. 15) İfade özgürlüğü, bağımsız basın ve yargı gibi anayasal haklar.

Dikkat ederseniz Kerry bir tek Ermeni meselesini saymadı! Neden? Zaten o “kozluk” konuydu ve onun üzerinden Kerry tavizler koparacaktı!

Sonuç mu? Yaklaşık iki saatlik kapalı görüşmenin özeti Çavuoğlu için “Türk-Amerikan stratejik ilişkileri vazgeçilmezdir”, Kerry için de “Türkiye olmazsa olmaz partnerdir” şeklindeydi!

Ve bu 15 maddelik görüşmenin ardından Çavuşoğlu Ankara’ya müjdeyi ulaştırdı: “Obama soykırım demeyecek!”

Nitekim Obama soykırım demedi ama 5 yıl önce ABD’nin koordinatörlüğünde AKP ile Ermeni hükümetinin imzaladığı protokollerin parlamentolar tarafından onaylanması konusu gündeme geldi!

TAVİZ SOYKIRIM DENİLMESİNİ KOLAYLAŞTIRIYOR

Geride kalan 13 yıl incelendiğinde bu konuda karşımıza çıkan en önemli gerçek şu olmuştur. AKP Hükümeti ile bu konu her yıl adım adım Türkiye’nin önüne ağırlaştırılarak konulmuştur. AKP Hükümeti ise bu sorun karşısında kararlı bir duruş sergilememiş, tersine ABD’nin girişimlerini kabul etmiş ve ABD’li uzmanların çizdiği yol haritalarına uygun davranmıştır.

Sonuç: Soykırım denmemesi için taviz vermiş, taviz verdikçe de soykırım denilebilmesini kolaylaştırmıştır.

Not: Bugün İzmir Kitap Fuarı’nda kitaplarımı imzalıyorum; okurlarımızı beklerim.

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
25 Nisan 2015

  1. #1 by ismail ersoy on 26/04/2015 - 11:24

    neden ermeniler yüzleşme istemiyor.anadoluda daha yakın zamanlara kadar bir söz vardı.o da Çocukları kendilerine hainlik yaparsa ”ERMENİ TOHUMU”diye bağırırdı.gün gelipte samimi olarak ermeniler türk ve kürtler le yüzleşirse yaptığı hainlikler yanı sıra kilise depolarında Amerikan,Fransız;Rus yardım silahlarının nasıl geldiğini.sormak gerekmeyecekmi.osmanlıyı arkadan vurmak şereflerine uygunmuydu .ama ne yazıkki baskına giden basılır sözü daimi geçerli olacaktır.ermenistana gelince çok enterasan olayları başlat türkleri soykırıma uğrat daha sonra kürt köylerine saldır sonuçtan memnun olmayınca feryat et.papa efendiyede gelince şunu sormak isterim tarafsız ve araştırmacı ol vede las vegasta ki kumarhanelerde papalığın hisse yüzdesi ne kadar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: