Demirtaş’ın AKP’yle işbirliği itirafı

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan‘ın TRT Haber‘deki sözleri ilginçti. Akdoğan “arkasında terör örgütü olan HDP’nin barajı aşmasının sıkıntı doğuracağını” söyledi! (gazetevatan.com, 23 Nisan 2015)

Bu sözlerin sahibi Açılım’dan, yani PKK’yle müzakerelerden sorumlu Başbakan Yardımcısı’ydı; PKK lideri Öcalan‘la periyodik görüşmeler yapan HDP heyetinin muhatabıydı, heyetin her İmralı dönüşünde onlarla görüşen isimdi.

PKK’yle müzakere edenlerin PKK’nin “yasal” partisiyle ilgili “barajı geçmeleri sıkıntı doğurur” demeleri inandırıcı değildir. Akdoğan tıpkı Erdoğan gibi 7 Haziran için “görüntü” vermeye çabalamaktadır, çünkü Erdoğan “Kürt sorunu yok” ve “Dolmabahçe’de verilen poz yanlıştır” derken AKP’nin düşüşünü önlemeye ve milliyetçi oylara seslenmeye çalışmıştı.

Bu arada Dolmabahçe’de o pozu veren, yani HDP’yle devlet mutabakatı ilan eden kişi de bizzat Akdoğan‘dı!

YASA TASARISINDA YAPILAN İŞBİRLİĞİ

Biliyorum, çok sık vurguluyoruz ama “HDP’ye baraj atlatma” operasyonu nedeniyle anımsatmakta yarar görüyoruz. AKP ile HDP’nin tıpkı Akdoğan‘ın yukarıdaki sözlerindeki gibi iki karşıt parti görüntüsü 7 Haziran aldatmacasıdır. Gerçekte AKP ile HDP birbirine karşıtlıktan nemalanmaya, Türk ve Kürt oyları kutuplaştırmaya çalışmaktadır.

Nitekim Selahattin Demirtaş‘ın geçen hafta yaptığı bazı açıklamalar aralarında bir karşıtlık değil, tersine yoğun işbirliği olduğunu ortaya koydu. “HDP’ye baraj atlatma” kampanyası nedeniyle sürekli ekranlarda ağırlanan Demirtaş, laf bolluğu nedeniyle zaman zaman AKP-HDP işbirliğini belgeleyen itiraflar yaptı.

Örneğin Demirtaş aynen şöyle dedi: “Paketin içindeki parti kapatma maddesine destek vereceğimizi söyledik. (O dönemki bir bakan) bana dedi ki; ‘Siz destek verirseniz AKP’nin içinde milliyetçi kanat oy vermeyebilir. Bizim içimizdeki 20 küsur milliyetçi vekil oylamada hayır oyu kullanabilir.’ Biz buna rağmen sembolik olarak 5 arkadaşımızı görevlendirdik ve 5 oy verdik. Ve bunu ilk defa söylüyorum, alenen açık yapmadık ki, beyefendilerin içindeki milliyetçi kanat bu maddeyi düşürmek için uğraşmasın. Ne oldu peki? Onlar oy vermediği için o madde düştü. O milliyetçi dedikleri AKP’li milletvekilleri…” (taraf.com.tr, 22 Nisan 2015)

HDP’DEN AKP’YLE KOALİSYONA YEŞİL IŞIK

AKP ile HDP’nin nasıl pazarlıklar yaptığını, ne tür işbirliği yöntemleri geliştiklerini gösteren bu itirafın olduğu konuşmada Selahattin Demirtaş AKP ile koalisyona da yeşil ışık yaktı!

Seçim öncesinde karşıtlık, seçim sonrasında işbirliği hatta koalisyon!

Seçim öncesinde karşıklı “seni başkan yaptırmayacağız” çıkışları, “Kürt sorunu yoktur” hamleleri ama seçim sonrasında Açılım’ı sürdürme kararlılığı! Evet, her iki parti de seçim bildirgelerinde Açılım kararlılıklarını sergilediler.

Hep söyledik: Açılım en çok özerklik ile başkanlık sistemidir, hatta gerisi ayrıntıdır. AKP ile HDP hem bu nedenle hem de Açılım’ın asıl sahibinden dolayı birbirine mecburdur.

AKP’nin tarihi o nedenle aynı zamanda HDP’ye (BDP, DTP, DEP dahil) koruyucu kalkan olma tarihidir.

MAHREM: GÜL DEP’Lİ VEKİLLERE YALVARDI

Hatta Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu‘nun yazdığı, Kırmızı Kedi Yayınevi‘nden çıkan Mahrem‘den okuduğumuza göre değil kalkan olmak, yalvarmak bile var!

ABD Büyükelçisi Eric Edelman‘ın 3 Mayıs 2004 tarihli kriptosu, Edelman ile İngiltere Büyükelçisi Peter Westmacot‘un Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile yaptığı görüşmeyle ilgilidir. Gül iki diplomata, Leyla Zana ve diğer DEP’li vekillerin suçlu bulunsalar dahi, iyi hal gerekçesiyle serbest kalacaklarını müjdeliyor ve aynen şunu söylüyor: “Onlara ve avukatlarına gittik ve dedik ki, ‘Allah rızası için lütfen hakimlere hakaret etmeyi bırakın da, sizi dışarı çıkarabilelim.’” (s.342)

Evet, AKP ilk günden itibaren DEP’lileri “kurtarmaya” çalışıyordu. Hatta 7 Nisan 2004 tarihli bir kriptodan öğrendiğimize göre dönemin Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Volkan Bozkır ABD Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Charlie Ries‘a şöyle demiştir: “Türk Hükümeti’ne kalsa, Zana çok uzun zaman önce tahliye edilmiş olurdu.” (s.342)

Not: Bugün İzmir Kitap Fuarı’nda kitaplarımı imzalıyorum; okurlarımızı beklerim.

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
26 Nisan 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: