6 koalisyon senaryosu

Artık koalisyonlar konuşulmaya başladı. Çünkü AKP’nin tek başına iktidar olma şansı gün geçtikçe zayıflıyor. Siyaset koridorları bu nedenle 7 Haziran sonrasının olasılıkları üzerinde duruyor. Koalisyon senaryoları özetle şöyle:

AKP İÇİN SENARYOLAR

AKP 1. Genel Başkanı Erdoğan‘ın “ya koalisyon ya darbe” diye seçmenin önüne koyduğu “tehdit”, iktidar olma gayretini yansıttığı gibi koalisyon ihtimalinin bulunduğunu da ortaya koyuyor.

Siyaset koridorlarında AKP için ağırlıklı olarak iki koalisyon senaryosu konuşuluyor. Birincisi AKP-HDP ortaklığı. Zira ikili birbirine Atlantik’ten Açılım’la bağlanmış durumda. Ancak HDP’yle koalisyonun AKP’ye maliyetleri, özellikle seçmen nezdinde çok büyük ve ilk seçimde (belki erken seçimde) faturası ağır olacaktır.

İkincisi ise AKP-CHP ortaklığıdır. AKP ile HDP nasıl Açılım’la birbirine bağlanmışsa, AKP ile CHP de “yeni” kimliğiyle birbirine bağlanmış durumdadır ve Atlantik açısından bu bağın önemi Açılım’ı sürdürebilme potansiyeli nedeniyle önemlidir.

Fakat bunun da CHP’ye maliyeti büyüktür. Ulusalcılığı yük gören ve yavaş yavaş bu “ağırlıktan” kurtulan Yeni-CHP’nin AKP’yle koalisyonu partiyi kaçınılmaz olarak parçalayacaktır.

Siyaset koridorlarında pek konuşulmayan senaryo ise AKP-MHP ortaklığı şeklindeki üçüncü senaryodur. Devlet Bahçeli‘nin kişisel özellikleri üzerinden bakıldığında, aslında bu seçenek ilk iki seçenekten daha kuvvetlidir.

Bahçeli‘nin Ecevit‘le koalisyon sırasındaki Dervişçiliği, o uğurda kamucu-milliyetçi bakanlarını tasfiye edebilmesi, gelen özel bir telefon üzerine ve koalisyon ortağı ile partisine danışmadan Türkiye’yi erken seçime ve dolayısıyla AKP iktidarına götürme “kabiliyeti”, onu 7 Haziran sonrası için AKP’yle koalisyon yapabilmenin özel aktörü haline getiriyor. Hatta Erdoğan‘ın da bu gerçek nedeniyle CHP ve HDP’yi hedef aldığı ama MHP’ye pek fazla vurmadığı konuşuluyor.

Kuşkusuz bu ihtimalin de MHP’ye faturası ağır olacak. MHP’nin vatansever-milliyetçi tabanı başka adrese kayacaktır.

CHP, MHP ve HDP İÇİN SENARYOLAR

Tabi AKP’nin tek başına iktidar kuramadığı koşulların başka senaryoları da var. Merkezinde CHP’nin olduğu bu senaryolar, HDP’nin barajı aşması üzerine kuruluyor.

Bu çerçevede dillendirilen ilk senaryo, toplamda dördüncü olan CHP-MHP-HDP senaryosudur. Ancak bize göre bu senaryo bir kaç nedenle hayaldir. Bir kere Bahçeli faktörüne rağmen bu koalisyonu MHP’ye kabul ettirebilmek mümkün değildir. Öyle bir durumda MHP yarılır, Bahçeli devrilir.

CHP ile MHP’nin de toplam milletvekili sayısı yeterli olmayacağından, böyle bir koalisyon da mümkün değildir. Kuşkusuz büyük güç kaybederek TBMM’ye girmiş AKP’nin içinden kopacak bir grubun desteğiyle CHP-MHP koalisyonu vardır ve beşinci senaryodur.

VATAN’IN KRİTİK ÖNEMİ

Dikkat ederseniz siyaset koridorlarında konuşulan tüm bu senaryolar TBMM’ye dört partinin gireceği üzerine yapılmıştır. Bu senaryolarda Vatan Partisi faktörü yoktur.

Oysa Vatan Partisi’nin potansiyeli, bazı anket kuruluşlarının teslim ettiği barajı zorlama kapasitesi, 7 Haziran için büyük bir sürpriz yaratabilir. Türkiye bu seçimde, 1999’dakinden de büyük bir sürprize gebedir.

Dolayısıyla Türkiye’nin önünde CHP-MHP-Vatan Partisi koalisyonu şeklinde bir seçenek de vardır ve bu altıncı senaryodur.

Ve en önemlisi şudur: Türkiye bu seçeneği ortaya çıkaramazsa, 7 Haziran’da oluşmuş TBMM’nin ülkeyi bir dört yıl daha yönetme şansı yoktur. Erken seçim olasılıklarından kaosa kadar pek çok problemle karşı karşıya kalacağız.

Ve işte asıl bu duruma hazırlıklı olmalıyız. Türkiye’nin sorunlarına TBMM içinden çözüm arama şansının kalmadığı o koşullarda, Türkiye’nin bağımsızlıkçı ve birlikçi çözümü alanlarda gelişecektir!

Türkiye 7 Haziran’da, aynı zamanda, işte alanlarda verilecek bu mücadelenin de yığınağını yapacaktır. Vatan Partisi’nin bir diğer önemli rolü de budur!

Sonuç olarak Vatan Partisi TBMM içi seçenekler açısından da, TBMM dışı çözümler bakımından da kilit öneme sahiptir. Haftasonu İzmir’den edindiğim izlenim, bu rolün ve önemin seçmen nezdinde görüldüğüdür. Kimi partilerin Vatan Partisi’ni hedef alan “oyları bölmeyin” korkusu ve kampanyası işte bu nedenledir.

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
28 Nisan 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: