Millet varsa milli devlet vardır

7 Haziran’da sadece partiler yarışmıyor, ondan daha çok “iç-devletler” ile “milli devlet” çarpışıyor.

Gelin önce kavramları açalım, sonra da bu çarpışmayı inceleyelim:

MİLLETİ ESİR ALAMADILAR

Milli devlet, Kemalist devletten geriye kalandır; Küçük Amerika süreciyle hedef alınan, NATO hükümetleri üzerinden beynine “çip” yerleştirilen, serbest piyasacılık ile pazarları teslim alınan, özelleştirmeler ile gövdesi satılan, neoliberalizm ile tarihi, felsefesi, kimliği tahrip edilen, Türk-İslam sentezi ile laik yapısı aşındırılan, BOP eşbaşkanlıkları ile Cumhuriyeti yıkılan ve Ergenekon tertipleri ile Açılım’a mecbur edilen devlet…

Ancak milli devleti yine de öldüremediler; zira kurumları büyük oranda teslim aldılarsa da, milleti esir edemediler!

Millet varsa, milli devlet de vardır!

3 PARALEL DEVLETÇİK

Gelelim iç-devletlere…

İç-devletler yukarıda saydığımız yıkım sürecinin son ve günümüzdeki taşeronlarıdır. İç-devletler AKP, F Tipi ve PKK devletçikleridir.

Milli devleti tasfiye sürecinde üçü de ortaktır. Milli devleti bölme sürecinde de üçü nesnel olarak ortaktır. Ama milli devlete egemen olma mücadelesinde ikisi karşı karşıya gelmiştir.

İç-devletlerin içinde en büyüğü AKP’nindir; çünkü AKP yürütme gücü sayesinde büyük tahribattan kalan milli devlet yapısına el koymuş ve adım adım onun içinde ve onu esir alan bir devletçik oluşturmuştur.

F Tipi ise 12 Eylül’ün kanatları ve Özal‘ın himayesi altında milli devlete sızmış, sinir merkezlerine üs kurmuş ama AKP’nin iktidarında altın dönemine erişip büyümüş, serpilmiş ve milli devletin yargısını, emniyetini vs. ele geçirmiştir.

PARALEL ÇARPIŞMADA MİLLET FAKTÖRÜ

Milletin öncü unsurlarının hamle yapması ve belli ölçülerde ayağa kalkması, bu küçük ama deneyimli F Tipi devletçik ile büyük ama daha tecrübesiz olan AKP devletçiği arasındaki milli devlete egemen olma çelişmesini derinleştirmiştir.

İki devletçik hem bu çelişki nedeniyle hem de ABD içindeki iç çarpışma ve iki kanadın bu iki devletçiği ayrı ayrı arkalaması nedeniyle çarpışmaktadır.

Öte yandan PKK devletçiği de ABD’nin stratejik desteği, Amerikancı hükümetlerinin taktik onayı ile serpilmiş, büyümüş ve en sonunda AKP iktidarı döneminde devletle pazarlığa oturmuştur. AKP kendi devletçiğini oluşturabilmek ve milli devlete hakim olabilmek için PKK’nin devletçik kurmasına zemin yaratmış ve iki devletçik de birbirinden yararlanarak büyümüştür.

MİLLİ DEVLETÇİLERİN MERKEZİ

7 Haziran’da bu iç-devletçikler arasında kuşkusuz bir çarpışma yaşanmaktadır. AKP ile HDP, hatta AKP ile CHP arasındaki çarpışmalar bu kapsamdadır. Zira F Tipi yapı AKP’yle çarpışmasında CHP’ye yanaşmış ve belli ölçülerde Yeni-CHP’ye sızmıştır. Benzer durum çok daha asgari olmakla birlikte MHP için de geçerlidir.

Dolayısıyla ortada bir de iç-devletçik montajlı bu yönetimler ile CHP ve MHP’nin milli devletçi ana gövdeler arasındaki çelişme vardır.

Ancak Türkiye’nin bütünü açısından ana çelişme iç-devletçikler ve onların etkilediği kesimlerle milli devletçilik arasındadır. Yani asıl çelişme TBMM’nin mevcut partileri arasındaki çelişme değil, iç devletçiklerin toplamı ile milli devletçiler arasındaki çelişmedir, çarpışmadır.

Somutlarsak Vatan Partisi ile CHP ve MHP’nin ana gövdeleri bir tarafta; AKP, HDP ve F Tipi’nin etkilediği (kasetle teslim aldığı) CHP-MHP parçaları diğer taraftadır. 7 Haziran’da işte asıl bu programlar ve taraflar çarpışmaktadır.

Dolayısıyla Vatan Partisi hem 7 Haziran öncesinde ama hem de 7 Haziran sonrasında kritik önemdedir. Çünkü herşeyden önemlisi milli devletçileri birarada tutabilmenin adresidir!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
29 Nisan 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: