Rusya neden ‘soykırım’ dedi?

Son günlerde sizlerden en çok gelen soru şu: “ABD Başkanı Barack Obama ‘soykırım’ demezken Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin neden ‘soykırım’ dedi? Hani Rusya dostumuzdu?

Birincisinden başlayalım: Washington için soykırım tehdidi, soykırımın kabul edilmesinden daha kullanışlı ve değerlidir! Çünkü ABD bunu koz yaparak Türk hükümetlerini kendi çıkarlarına uyumlaştırabilmektedir.

Almanya’nın gerekçesi ise daha farklıdır. Berlin savaş şartlarının mecbur ettiği tehcire soykırım diyerek kendi soykırım lekesini hafifletmeye çalışmaktadır.

MOSKOVA’NIN TAKTİK GİRİŞİMİ

Gelelim Rusya’ya…

Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin her ne kadar 24 Nisan’da Erivan’da katıldığı törende “1915 olayları” dediyse de, öncesindeki yazılı açıklamasında “soykırım” dediği için, bu Moskova’nın yeni tutumu olarak algılandı. Daha sonra sözcüsü Dmitriy Peskov‘un şu yumuşatma girişimi oldu: “Başkan Putin‘in ağzından Erivan’da soykırım ifadesi tek bir sefer çıktı. O da BM tarafından zamanında kabul edilen soykırım bildirgesiyle ilgili. Onun dışında Putin 1915 olayları hakkında soykırım tanımı yapmadı.”

Açıklama çok da ikna edici değildi. Nitekim daha sonra Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev‘in Ermenistan Başbakanı Hovik Abrahamyan‘a gönderdiği mesajda ‘soykırım’ kavramını kullanması, Moskova’nın yeni bir yönelimde olduğunu ortaya koyuyordu.

Peki neden?

RUSYA İÇİN KAFKASYA’NIN ÖNEMİ

Rusya’nın ‘soykırım’ demeye başlamasının iki temel nedeni var: Birisi Rusya’yı, diğeri de Türkiye’yi ilgilendiren bu nedenleri inceleyelim.

Moskova için Kafkasya stratejik önemde. Kafkasya’daki ülkeleden Gürcistan’ın bir süre Batı nüfuzuna girmesi Rusya’nın hayati çıkarlarını tehdit etmişti. Moskova bu nedenle Ermenistan’a çok büyük önem veriyor, bu ülkeyi NATO’ya kaptırmak istemiyor.

Rusya’nın Ermenistan’ı önce Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’ne (KGAÖ) ardından da Avrasya Ekonomik Birliği’ne dahil etmesi bu yönde önemli bir adımlardı.

Ancak ABD Ermenistan’ı kaşımaya devam ediyor. Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın geçen günlerde yaptığı türden NATO’ya yeşil ışık mesajları ya da Ermenistan’ın NATO’nun düzenlediği Saber Junction tatbikatına katılması Moskova’yı sürekli alarmda tutuyor.

İşte ‘soykırım’ jesti bu esastan kaynaklanıyor.

AKP TÜRK TEZiNi SAVUNMADI

Ancak bizim açımızdan asıl önemli olan bizden kaynaklanan nedendir. O da şudur: AKP Hükümeti bu konuda Türkiye’yi olması gerektiği gibi savunmuyorsa Rusya neden savunsun? Cumhurbaşkanı Erdoğan özür mesajı yayınlıyorsa, Başbakan Davutoğlu taziye sunuyorsa, hatta hükümet sözcüsü Arınç “bilerek soykırım yapmadık” diyorsa, Putin de ülkesinin çıkarları için elbette ‘soykırım’ der!

AKP Hükümeti Ermenistan ile ABD’nin gözetiminde protokol imzalarsa, hatta Davutoğlu‘nun itiraf ettiği gibi gizli gizli diyaspora ile görüşürse, Putin elbette ‘soykırım’ der!

Daha da somutlayalım mı?

AKP Hükümeti neden Perinçek-İsviçre davasının Türkiye lehine olan ve Dışişleri Bakanlığı’nın milat dedigi kararı kullanmaz?

AKP Hükümeti neden Mehmet Perinçek‘in Rus arşivlerinden çıkardığı ve onlarca kitaba dönüştürdüğü binlerce belgeyi kullanmaz? AKP Hükümet Rus arşivlerine gözünü kapatırsa, Rusya neden açsın?

TÜRK-RUS DOSTLUĞU STRATEJİKTİR

Tamam, Rusya bu konuda Türkiye’nin aleyhine davranmıştır ama sorunun asıl kaynağı Putin degil Erdoğan-Davutoğlu yönetimidir.

Türkiye-Rusya dostluğu tıpkı geçen yüzyılda olduğu gibi bu yüzyılda da stratejik önemdedir. Putin’in Erivan’a jest nitelikli taktik girişimi bu gerçeği değiştirmez. Milli bir Türk hükmeti bu meselede hızla Putin’i ikna edecektir.

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi (Taşra baskısı)
30 Nisan 2015

 1. #1 by Mehmet Kerimi on 06/05/2015 - 05:23

  Özcan Buze Facebook hesabından yapılan fitne yoruma bir cevabınız olmayacak mı?
  “AYDINLIK YAZARI
  MEHMET ALİ GÜLLER
  YİNE SANSÜRLENDİ
  Daha önce TSK’ya ilişkin tahlillere yer verdiği yazısı gazeteden çıkarılan Mehmet Ali Güller’in “Rusya neden ‘soykırım’ dedi” başlıklı yazısı da taşra baskısında yer aldıktan sonra Aydınlık’ın diğer baskılarından ve internet yayınından çıkarıldı.
  M. Ali Güller kişisel internet sitesinde yayınladığı yazısında Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in 1915 olayları için neden “soykırım” terimini kullandığını irdeliyor.
  https://mehmetaliguller.wordpress.com/…/rusya-neden-soykir…/
  M.A. Güller’in Vatan Partisi’nin görüşleriyle çelişmeyen, hatta Genel Başkan Doğu Perinçek tarafından sık sık dile getirilen ifadelerle paralellik taşıyan yazısının gazeteden çıkarılma nedeni anlaşılamadı. Yazıda dikkat çeken tek nokta AKP eleştirisi yapması.
  M.A. Güller daha önce yazısının sansürlenmesine ilişkin herhangi bir açıklama yapmamıştı. Bu kez herhangi bir açıklama yapıp yapmayacağı merak konusu.”

 1. Mehmet Ali Güller : Rusya neden ‘soykırım’ dedi? | Ermeni Sorunu - The Armenian Issue - Er­mə­ni Mə­sə­lə­si - le problème Arménien - Der Armenier Konflikt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: