AKP’nin Jandarma’yı şekillendirme operasyonu

Gazeteci Müyesser Yıldız‘ın haberine göre Jandarma Genel Komutanlığı’nda büyük bir tasfiye operasyonu başladı.

Habere göre MİT yaklaşık bin kişilik bir “paralelci” listesi oluşturdu. Bu listeye göre başlayan soruşturmanin sonucunda bin kişi tayin ve emekli gibi yollarla Jandarma Genel Komutanlığı’ndan tasfiye edilecek! (Odatv.com, 5 Mayıs 2015)

TSK’DEKİ TEMİZLİĞİ MİT YAPMAMALI

AKP’nin F Tipi ile “mücadelesi” konusunda uzunca bir süredir yaptığımız uyarılar işte bu ve benzeri riskler içindi.

Daha 9 Temmuz 2014’te, “2 bin cemaatçi Özel’in masasında” haberi ortaya çıktığında “TSK’deki temizliği MİT yapmamalı” demiştik!

Çünkü MİT’in yapacağı temizlik ile sadece F Tipi subaylar değil, tehdit görülen başka subaylar da tasfiye edilebilecekti.

Çünkü MİT açısından F Tipi temizlik, TSK’ye “dokunabilmenin” aracıydı! Ergenekon ve Balyoz tertipleriyle tasfiye edilen subay ve astsubaydan sayıca çok daha fazlası bu yöntemle tasfiye edilebilecekti! Yani tertip ve kumpasın daha büyüğü başlayacaktı!

Ayrıca önemle belirtmiştik: Elbette TSK bünyesinde F Tipi subaylar vardı, olmasa Ergenekon tertipleri bu denli başarılı olamazdı. Ayrıca TSK bünyesinde kimin F Tipi olup olmadığı tertibe uğramış kadrolarca çok iyi biliniyordu. Yani TSK’nin kendisi, tasfiye edilmiş subayların tanıklığıyla kimin F Tipi olduğunu belirleme işini MİT’ten çok daha iyi yapardı. Ve yapmalıydı!

MİT TIR’I BAHANESİYLE JANDARMA’YA OPERASYON

Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel‘in masasındaki 2 bin kişi neyseki tasfiye edilmedi. Ancak iktidar TSK’de, özellikle de Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde bu tür bir büyük tasfiye için sürekli fırsat kolladı.

İşte MİT TIR’larının durdurulmasına karşı başlatılan operasyonlar da bu fırsatlardan biriydi. AKP Hükümeti bu operasyon üzerinden Jandarma’ya müdahale etmek niyetindeydi.

O nedenle ısrarla vurguladık: MİT TIR’larını durdurma işi iki ayrı düzlemde oldu. İlkinde AKP Hükümeti’nin Suriye’ye bir dış müdahalesi önlendi ve ülkenin yararına oldu; dolayısıyla milli bir hamleydi. F Tipi yapının Hakan Fidan‘a operasyonu devam ettirmek için olaya eklemlenmesi ise meselenin ikinci düzlemiydi.

İkisini bir saymak ve “ne güzel, F Tipi tasfiye ediliyor” diye sevinmek doğru değildi. Çünkü AKP Hükümeti bu fırsattan yararlanarak Jandarma’ya “dokunma” peşindeydi. O nedenle teröre desteğini açığa çıkaracak bir mahkeme süreci riskini bile almıştı!

İÇ GÜVENLİK PAKETİ

Nitekim AKP Hükümeti İç Güvenlik Paketi’nin içine soktuğu yasa tasarısıyla, Jandarma Genel Komutanlığı’nı tamamen TSK’den koparmaya ve kendisine bağlamaya soyundu. Böylece Gladyo’nun Türkiye’deki 50 yıllık en önemli hedeflerinden biri gerçekleşmiş olacaktı.

Ancak Erdoğan iktidarı bu hedefi tam olarak yerine getiremedi. Albaylardan aşağısını valilere, yani hükümete bağlayabildi ama generaller yine de TSK’de kaldı. (Bu süreçte Genelkurmay Başkanlığı’ndan etkili bir itiraz gelmemesinin nedeni belki de bu uzlaşıydı, ileride anlaşılacaktır.)

Fakat İç Güvenlik Paketi de Erdoğanların ihtiyacı olan hızlı müdahaleye geçit vermiyor. Valilerin çok hızlı bir şekilde jandarma bünyesinde değişiklik yapabilmesi teknik olarak zor. Kendilerine sağlanan ceza verme yetkileriyle ne kadar subayı tasfiye edebilirler ki!

F TİPİ BAHANEYLE TASFİYE

MİT’in listeleriyle “paralel temizlik” operasyonuna soyunulması girişimi, işte bu ihtiyacın bir ürünü olarak ortaya çıkıyor. Çünkü AKP’nin istediği büyüklükte bir tasfiye ancak F Tipi’yle mücadele kapsamına alınabilirse başarılabilecektir!

Böylece AKP Hükümeti büyük oranda kendisine bağladığı Jandarma Genel Komutanlığı’nı, uzun yıllar beklemeye gerek kalmadan bu tasifyelerin neticesinde kendine göre yeniden şekillendirmiş olacaktır!

Sonuç olarak artık 7 Haziran, bu tür tasiye girişimlerine karşı da engel olmanın tarihidir!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
6 Mayıs 2015

 

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: