Çin’in yeni askeri stratejisi: Aktif savunma

1998’den beri 9 “beyaz belge” yayımlayan Çin Devlet Konseyi, doğrudan askeri stratejiyle ilgili ilk “beyaz belge”sini tanıttı.

Belge, ABD’nin Asya-Pasifik merkezli güvenlik doktrinine, yani “yeninden dengeleme” stratejisine yanıt niteliği taşıyor. Üstelik belgeye göre bu yanıt savunmayı değil, aktif savunmayı hatta yer yer taarruzu esas alıyor!

KARA DEĞİL DENİZ ESAS

Yeni strateji belgesine göre askeri anlamda öncelik verilecek dört alan şöyle sıralanıyor: 1) Okyanuslar. 2) Uzay. 3) Nükleer güç. 4) Siber Savunma.

Yani Pekin yönetimi artık karayı değil denizleri esas alıyor. Neden? Çünkü tehdit oradan geliyor!

ABD Pekin’i Güney Çin Denizi’ndeki “tartışmalı adalar” üzerinden sıkıştırmaya ve bu adalar üzerinden komşularıyla ilişkilerini sabote etmeye çalışıyor; bölgeyi Çin’e karşı kışkırtıyor.

Nitekim “beyaz belge” tanıtımında konuşan Çin Halk Kurtuluş Ordusu Stratejik Planlanma Dairesi’nden Albay Wang Jin, Çin’in denizden gelen karmaşık güvenlik tehditleriyle karşı karşıya bulunduğunu belirtiyor. Albay Wang Jin bu nedenle Çin’in güçlü bir deniz ülkesi olma hedefi belirlediğini, bu hedef için de güçlü bir deniz kuvvetleri inşa edeceklerini vurguluyor. (Çin Radyosu, 26 Mayıs 2015)

Aslında Çin denizleri esas alan bir stratejiyi uygulamaya adım adım başlamıştı zaten; yeni belge bunun ilanı oldu. Uçak gemisi hamlesiyle başlayan ve en son denizde ada inşa ederek üs kurmaya varan adımlar, ABD saldırganlığına karşı kapsamlı hazırlıktı.

Dahası Çin’in Rusya’yla birlikte Karadeniz’de başlayan Akdeniz tatbikatı ile Cibute’de askeri üs kurmaya dönük hamleleri, gerektiğinde ABD’ye daha kapsamlı yanıtlar vereceğine de işaret etmektedir.

DIŞ AKTÖR, KARŞI SALDIRI VE TAARRUZ

Yeni strateji belgesi içinde dikkat çeken üç vurgu var:

1) Belgede sadece Çin’in deniz komşularının kışkırtıcı eylemlerine değil, Güney Çin Denizi’yle ilgili sorunlara karışn “dış aktörlere” yani ABD’ye dikkat çekiliyor!

2) Belgede “Çin, kendisine saldırılmadığı sürece saldırmayacaktır, sadece karşı saldırıda bulunacaktır” deniyor.

3) Belgede Çin Hava Kuvvetleri’nin bundan böyle topraklarını savunmayla yetinmeyeceği, taarruza ve daha güçlü hava sahası savunmasına yöneleceği belirtiliyor.

ABD’NİN ÇİN-RUSYA ENDİŞESİ

Öte yandan “beyaz belge” tanıtımında konuşan Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Albay Yang Yujun, Çin’in diğer ülkelerle askeri güvenlik işbirliğini genişleteceğini açıkladı. Bunun anlamı, Çin’in ABD’yi endişelendiren Rusya’yla askeri ortaklığını daha da ilerleteceği gerçeğidir!

Nitekim ABD Hava Kuvvetleri Komutanı Mark Welsh, Beyaz Saray’ı uyararak, bütçede kısıntıya gidilmesi halinde Çin ve Rusya’nın askeri üstünlüğü ele geçireceğine dikkat çekti. Fox News televizyonuna konuşan Welsh, ikilinin ABD’nin önüne geçme süresini de 3-5 yıl gibi oldukça kısa bir süre olarak açıkladı. (abhaber.com, 26 Mayıs 2015)

Mark Welsh‘in “ABD F-35 ve F-22 savaş uçakları dışında diğer ülkelere askeri teknoloji alanında üstünlük kuramayor” demesi ise Çin’in askeri kapasitesinin hangi seviyeye ulaştığına işaret ediyor. General Welsh, “Çin ve Rusya’nın yaklaşık 50 ülkeye savaş uçağı satmaya başladığına” da önemle dikkat çekiyor. Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin‘in 62 ülkeye silah sattıklarını ve 91 ülkeyle de bu konuda işbirliği yaptıklarını açıklaması, Welsh‘in endişelerini doğruluyor.

Öte yandan Putin‘in belirttiğine göre dünya silah pazarının yüzde 27’si artık Rusya’nın elinde; ABD’nin pazardaki payı ise yüze 31’e gerilemiş durumda. (aa.com.tr, 25 Mayıs 2015).

Kısacası ABD ile Çin-Rusya arasındaki mücadele iyice kızışıyor. Bu ise gelişmekte olan ülkelere, “dengeden” yararlanarak emperyalizm boyunduruğundan kurtulmabilmek için altın bir fırsat sunuyor!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
28 Mayıs 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: