Erdoğan’ın yol haritası

276 sandalyesi olmayan AKP’nin TBMM Başkanlığını alabilmesi, kabul etmeliyiz ki, Erdoğan‘ın başarısıdır. Erdoğan rakiplerinin çelişmelerinden yararlanarak İsmet Yılmaz‘ı TBMM Başkanı yapabildi.

TEK SUÇLU MHP Mİ?

Bu tabloyla ilgili olarak haliyle MHP suçlandı öncelikle. Zira 4. turda HDP gibi CHP’nin adayı Deniz Baykal‘a oy verselerdi İsmet Yılmaz değil, Baykal seçilecekti. Ancak MHP sırf HDP Baykal‘a oy verecek diye geçersiz oy kullandı.

Fakat konunun bir de şu yönü var: Mesele AKP’nin adayını TBMM Başkanı yaptırtmamaksa, çok daha işe yarar bir yol izlenemez miydi? Örneğin Baykal 3. turun sonunda kazanamayacağını göre göre neden seçime devam etti? Muhalefet yola son turda Baykal yerine MHP’nin adayı Ekmeleddin İhsanoğlu ile devam ederek İsmet Yılmaz‘ın önünü kesemez miydi?

İlke mi dediniz? Ekmeleddin İhsanoğlu daha 11 ay önce CHP’nin cumhurbaşkanı adayı değil miydi? CHP’nin dün cumhurbaşkanı görmek istediği birini bugün TBMM Başkanı olarak görmek istememesi mümkün mü?

Ya da?

CEPHE KURABİLME KABİLİYETİ

Dönüp yine Erdoğan-Baykal görüşmesine bakmalıyız. Baykal‘ın Kemal Kılıçdaroğlu‘na rağmen yaptığı o 2,5 saatlik görüşme, acaba Baykal‘ın 4. tur ısrarının kaynağı olabilir mi?

Erdoğan-Baykal ikilisi, bundan sonraki süreci Erdoğan‘ın lehine ilerletebilmek için özel bir işbirliği yapıyor olabilir mi? Erdoğan‘a 2003’te milletvekili yolu açmak zorunda kalan Deniz Baykal, yoksa devamını da getirmekle mi yükümlü?

Bu özel ilişkiye dair pek çok spekülatif iddia var, bilemiyoruz. Fakat üzerinde durmamız gereken şudur: Erdoğan, hâlâ iyi oyun kurabiliyor.

Haziran 2013’te saltanatı sallanan Erdoğan‘ın 30 Mat 2014’te yerel seçimleri kazanması, 10 Ağustos 2014’te cumhurbaşkanı seçilmesi ve tüm kötü gidişata rağmen AKP’yi 7 Haziran’dan birinci parti çıkarabilmesi başarıdır.

Erdoğan‘ın 13 yılının özeti şudur: Erdoğan, yola devam edebilmek için hızla yeni müttefikler bulma, yeni cepheler oluşturabilme kabiliyetine sahiptir; müttefiklerini birbiriyle çarpıştırmasını, rakiplerinin çelişmelerinden yararlanmasını iyi bilmektedir.

Örneğin Haziran’dan sonra eski ortağı cemaate karşı daha geniş bir cephe kurabilmesi, Erdoğan‘ın pozisyonunu yeniden tahkim edebilmesini sağlamıştır. Örneğin 7 Haziran seçimlerine iki ay kala HDP’ye karşı milliyetçi bir söyleme yönelmesi, partisinin düşüşünü belli bir noktada frenleyebilmiştir.

ERDOĞAN’IN AJANDASI

Ve şu anda Suriye’nin kuzeyindeki kuşağa karşı izlediği ince taktiklerle, manevra alanını genişletmeye çalışmaktadır. Erdoğan‘ın TBMM Başkanlığını kazandıktan sonra izlemeye çalışacağı yol haritası şöyle görünüyor:

1) Koalisyon görüşmelerini baltalamak, uzamasını sağlamak. (Kuşkusuz AKP’de bu çizgiye itiraz edenler var.)

2) Ağustos başındaki Yüksek Askeri Şura’ya (YAŞ) mevcut hükümetle girerek istediği düzenlemeyi yapabilmek.

3) Kendisini ve ailesini soruşturmadan kurtarmak şartlı bir koalisyon anlaşması aramak.

a) Uzayan koalisyon sürecinden yararlanarak ve TSK’yi Suriye politikasına alet ederek erken seçimde AKP’ye tek başına hükümet kurabilecek sandalye kazandırmak.

b) Siyaseti tıkayarak erken seçim takvimi ilanlı AKP azınlık hükümetine Türkiye’yi mecbur etmek.

c) Açılım sürecinden tavizler vererek ve Suriye’de görüntüyü kurtaracak hamleler yaparak kısa sürecek bir AKP-MHP koalisyonuna razı olmak ve zaman kazanmak.

YENİDEN HAZİRAN

Kuşkusuz Erdoğan‘ın kendisine sürekli yaşam alanı açabilme başarısındaki aslan payı muhalefetindir. Erdoğan‘a karşı TBMM’den yapılacak muhalefetin yetersizliği ortadadır.

Erdoğan‘ı silkeleme kabiliyeti Haziranlardadır!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
3 Temmuz 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: