ABD’nin hedefi AKP-PYD cephesi kurmak

Erdoğan‘ın Suriye’nin kuzeyindeki gelişmelerle ilgili yaptığı bir kaç açıklama, onun koridora karşı konumlandığı şeklinde yorumlandı. Problemin kaynağının problemi çözemeyeceği gerçeğinden hareketle, bu açıklamaların erken seçim hesaplı iktidarı koruma hamlesi olduğunu belirttik.

Dahası Erdoğan‘ın koridora değil ama Suriye’ye müdahale etmek istediğini, fakat TSK’nin bu girişime direndiğini anlattık.

Bu tartışmaların ardından şu gelişmeler yaşandı:

3 GÜNDE TESLİMİYET

29 Haziran Pazartesi: ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner: “Tampon bölge konusunda ABD’nin pozisyonu değişmedi.”

30 Haziran Salı: ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby: “Tampon bölgeye şu aşamada gerek yok.”

30 Haziran Salı: Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden konuyu telefonla görüştü. Ancak Ankara ve Washignton, bu özel diplomasiyle ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

30 Haziran Salı: Dolaylı açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın basın danışmanı İbrahim Kalın‘dan geldi: “Suriye konusunda baştan beri tek taraflı bir eylemin içinde olmayacağımızı ifade ettik.”

1 Temmuz Çarşamba: ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass: “Sınır kimdeyse IŞİD’le o mücadele etmeli.”

ANKARA’NIN 1 NOLU HEDEFİ IŞİD

Peki üç günlük bu gelişmelerden sonra ne yaşandı?

Üst düzey bir hükümet yetkilisi” bir grup gazeteciyle görüşerek hükümetin çizgisini ilan etti. O görüşmeye katılan gazetecilerin dün köşelerinde yazdıklarını biraraya getirdiğimizde, AKP’nin şu çizgiye geldiğini görmüş oluyoruz:

1) Türkiye’nin 1 numaralı hedefi artık IŞİD’dir. Yani Ankara bir yıllık ayak sürümenin ardından ABD’nin istediği pozisyonda tamamen çıpalanacağını ilan etmiş oldu!

2) Türkiye, IŞİD ana hedefli yeni süreçte ABD’yle daha yoğun işbirliğine hazır.

a) Türkiye, ABD ile Eğit-Donat kapsamındaki işbirliğini daha üst seviyeye taşıyabilir. (TSK’nin eğitilmeyecek örgütler kırmızı çizgisi ortadan kalkabilir.)

b) Türkiye, ABD ile ortak planlama şartıyla IŞİD’i vurmak için İncirlik Üssü’nü “tam” kullanıma açabilir.

3) Ankara bu süreçte ABD ile Suriye’ye ortak operasyon arayışında olacak ve birlikte tampon bölge kurma hedefini zorlayacak.

4) Türkiye, ÖSO’yu sonuna kadar destekleyecek, diğer yandan da Türkmenleri sahada değerlendirecek.

EBELİKTEN BEKÇİLİĞE İTİLEN AKP

Böylece ABD “ya IŞİD ya PYD” diyerek yaptığı sıkıştırma hamlesinden sonuç almış oldu. Zira Ankara hangisini seçerse seçsin, aynı girdaba sürüklenecekti…

ABD’nin sıradaki hedefi ise şu: Esad ile IŞİD’in işbirliği yaptığı iddiaları üzerinden Ankara ile PYD’yi aynı mevziye sokmak! (Kobani’de en sonunda AKP’ye peşmerge koridoru açtıran ABD, daha ileri seviyede bir işbirliği zorlayacak.)

Ahmet Davutoğlu‘nun önceki akşam yeniden Esad ile IŞİD’in 28-30 Mayıs tarihlerinde Haseke’de görüştüğü ve işbirliği kararı aldığı iddiasını gündeme getirmesi, bu hedefin işaretlerinden biridir.

Böylece Esad’ı yıkma hedefiyle 5 yıldır Amerikan koridoruna fiili ebelik yapan Erdoğan hükümeti, koridora bekçilik aşamasına iteklenmiş oldu!

Problemin kaynağı probleme çözüm olamaz. Türkiye koridora Suriye sınırından değil, ancak Ankara’nın göbeğinden müdahale edebilir!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
4 Temmuz 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: